Poslední skaut (1991)

Režisér Tony Scott, už po jeho prelomovom diele jeho kariéry - Top Gun, ale aj tak ešte stále v svojich začiatkoch, vsadil v kulte Posledný skaut hlavne na nikým a ničím neohrozeného Brucea Willisa spolu s parťákom Damonom Wayansom. Vytvorili skvelú dvojku, ktorej vzájomné odpisovanie a skvelé hlášky tvorili hlavnú kostru filmu a nikoho iného si na úlohu neupraveného, spoteného, pohodového, chlapíka so suchým a predsa tak vtipným humorom neviem predstaviť.

Smlouva s ďáblem (2000)

Taká "hovadinka", ktorú som si pozrel len kvôli neuveriteľnej, priam božskej, Elizabeth Hurley a kvôli ktorej aj dávam 3*. Ale nepopieram zopár vtipných miest, pri ktorých som sa schuti pobavil.

Vzkaz v láhvi (1999)

Zaujímavý námet, kvalitné hercké obsadenie Kostner-Penn-Newman, pekná hudba od Gabriela Yareda, avšak zlé spracovanie spôsobilo nedostatočné prešpikovanie emóciami a útokmi na naše city. Možno nie som dostatočne citlivý na romantické filmy, ale už som zašíval aj krajšie pocity a zimomriavky po celom tele pri niektorých iných romantických filmoch.

Test (2003)

Prvá tretina bola výborná, prostredie na farme a výcvik a ukážky taktík CIA boli super. Druhá tretina bola napínavá, nevedel som kto je s kým, čo je vlastne test a čo realita alebo kto je "dobrý" a kto "zlý". A záverečná tretina sa už len dohrávala, a záver bol mierne nevydarený a nejasný. Ale Pacinovi a Farrellovi to išlo skvele a krásna Bridget Moynahan už len dopĺňala hviezdny trojuholník.

Dave (1993)

Krásny a námetovo "neotrepaný" film s pekným a aj trochu poučným záverom, minimom klišé a so skvelým Kevinom Klineom.

Svět zítřka (2004)

Vizuálne brilantná filmárska robota a stvárnenie sveta 30.tych rokov, ktorej však chýbal nejaký poriadny dej. Komiks síce mohol byť dobrý, ale na film to nestačilo. Ľahko predvídateľné situácie a tým pádom aj málo napätia, avšak v sprievode krásneho hudobného "dielka" od Edwarda Shearmura. Ale prišla Angelina a hneď bolo veselšie:). A teda nepochbne najväčším lákadlom pre obe pohlavia je priamy stret dvoch najsexi ľudí sveta (Jolie-Law)(a nebojte, to som nepovedal ja...bola taká anketa:).

Trainspotting (1996)

Keď si to porovnám s Requiem for a dream, tak lepší bol....Neviem! Obidve opisovali to isté, ale každé to zobralo trochu z iného uhla pohľadu. Requiem for a dream bolo viac tragické, aj keď netvrdím, že Trainspotting nebol, a zobrazovalo najmä dôsledky a tragické následky, ktoré závislosť na drogách nesporne prináša. Trainspotting však zorazoval istú etapu života skupiny ľudí, a to, ako to v súkromnom živote drogovo závislých vyzerá. Pohľad na svet z ich uhla pohľadu, ich názory a každodenné situácie. Nakrútené to bolo dosť zvláštne, hekticky a vo veľmi rýchlom tempe, čo mi zo začiatku mierne prekážalo. Niektoré scény spolu nesúviseli, čo spôsobilo, že mi niečo občas (najmä na začiatku), nedávalo zmysel. Ale napokon som sa naladil na tú správnu vlnovú dĺžku a všetko sa mi začalo pekne vyjasňovať a začal som chápať zmysel a cieľ tohto filmu. A čo dodať k Ewanovi MGregorovi? Aj keď je už v súčasnosti asi nadobro zapísaný v mysliach divákov ako Obi-Wan Kenobi, jeho výkon v Trainspottingu bol geniálny a bol preňho odrazovým mostíkom medzi sveotvú filmovú elitu.Pre mňa Trainspotting nie je len ďalším filmom, ktorý je členom mojej filmotéky. Ja ho čiastočne beriem aj ako skvele nakrútený dokument, ktorý mi niečo dal a istým spôsobom ma obohatil. A to je na ňom to krásne...

Skála (1996)

K toľkokrát prehodnotenému a premletému filmu už ani neni čo povedať bez toho, aby som sa neopakoval. V svojom hodnotení sa plne zhodujem s POMOm či Isherwoodom a v podstate so všetkými vyznávačmi super akčných peciek a réžie Michaela Baya. Jeden z mojich najoblúbenejších akčných filmov 90. rokov (+ Nepriateľ štátu a Con Air), jedna a najlepších naháňačiek všetkých čias (Hummer-Ferrari), jeden z najlepších soundtrackov od Zimmera a vôbec akých som kedy počul a jedno z najlepšie vybraných obadení (Cage s Connerym boli v niektorých scénach geniálni). Tak čo viac si môžete priať?

Propast (1989)

Abyss mi občas (najmä v začiatkoch) pripomínala Armageddon (skupina naftárov sa vydáva na záchrannú akciu). Podmorský svet a zábery pod hladinou vody ma fascinovali a záver bol jedným z najkrajších, aké som kedy videl (treba ho však brať s rezervou:)). A nepopierajúc nesporné kvality Jamesa Camerona, v istých pasážiach by som si na "dodanie šťavy" na režisérskej stoličke vedel predstaviť radšej toho Michaela Baya.

Nepřítel státu (1998)

Tonny Scott zase raz natočil daľší zo svojich trhákov a opäť sa mu podarilo "nahnať" do filmu kopu hviezd! Keď si to porovnám napríklad s takými akčnými trhákmi ako Skala či Con Air, ktorým som dal takisto 5*, tak Verejný nepriateľ by si zaslúžil 6. Na rozdiel od spomenutých diel to nebola "len" akčná pecka so super hudbu, akciou, napätím a samozrejme krásnou kamerou, ale Verejný nepriateľ má aj k tomu super nadupaný do bodky premyslený dej a zápletka! Samozrejme nemôže chýbať scottova neodmyslitelná prestrelka na záver (viď Pravdivá romanca). Jednodocho pre mňa sú Verejný nepraiteľ, spolu so žánrovými klenotami ako Skala a spol., najlepšími akčnými filmami 90. rokov. BOMBA!!!