Kurýr 2 (2005)

Ak si spomínate na to, čo som napísal v komentári na Kuriéra na jeho záver (a ak nie, tak si ho jednoducho znovu prečítajte), tak tentokrát taký nebol len záver, bol taký CELÝ film! Scenár bol ešte viac nanič, bol len asi tak nerýchlo "zbúchaný" a bolo jedno aký je, išlo len o to, aby sa doňho dali skvele zakomponovať všetky tie stupídnosti. Frank musel byť veľmi vo forme, keď si jednoducho poradil s 20 (samozrejme cca) mužmi so sekerami a mečmi, preskočil autom z budovy na bodovu a trafil sa pritom do priestoru 4 metrov, uhol sa guľke či chytil padajúci predmet (neber ako spoilery). Pozitívom, aspoň pre mňa, je, že "presedlal" z jednotkového BMW, do peknej AudiW2! A my sme si už mysleli, že sa Luc Besson filmom Danny the dog prebral. Ale asi nie! Takisto vytvorenie postavy ženskej záporáčky asi nebol správny krok, a už tobôž nie obsadnie 'vymachlenej' anorektičky, ktorá pôsobil priam nechutne (až na to bruško:)). Tak ale fanúšikom jednotky odkazujem pozrite si, aby ste mali "transporterovskú" sériu kompletnú a modlite sa, aby už nebola trojka!

Kurýr (2002)

Začal by som asi stručným odporúčaním: Film Transporter odporúčam fanúšikom nadupaných akčných scén a hlavne SUPER cestných naháňačiek na autách, perfeknej práce s autom, kamery, ktorá to super sníma a tým, ktorým neprekáža fakt, že dejovo je to nula bodov. A nakoľko aj ja také vcelku rád (až na ten dej:)), možno sa čudujete, prečo 3*? Do približne 60. minúty, a hlavne po skvelom začiatku, som bol rozhodnutý, dať hviezdičiek 4. No ale prišiel stupídny záver(a lá Frank Martin vs. desiati a pod.) a hneď ma chuť na nejaká veľké chvály a rozdávanie hviezdičiek prešla. Škoda...ale aj napriek k tomu považujem prvú polovicu (resp. 60 min.) za 4* a pre skutočnosti spomenuté v začiatku, patrí Kuriér u mňa medzi akčné filmy vhodné na odporúčanie auto-naháňačkiek chtivím kamarátom!

Medvědí bratři (2003)

Na rozprávkach je pekné to, že sa v nich dajú jednoducho skĺbiť prvky humoru, akcie, dobrodružstva, romantiky, dá sa pre ne skomponovať nádherná hudba a zložiť super pesničky, môže napriamo odkazovať na rôzne ľudské vlastnosti či životné situácie, končiť nejakým poučením a čo je najhlavnejšie, že je v podstate vhodná pre všetky generácie divákov. A Brother bear spĺňa všetky vymenované atribúty správnej rozprávky. Výborne som sa bavil počas celej stopáže a aj keď možno Brother bear na 5* nie je, rád som sa zese vrátil trochu do deetských časov a rád prižmúrim oči a s radosťou ich dám. (P.S.:Keby mám v deň pozerania 5-8 rokov, dal by som aj 7*:))

Rytíři ze Šanghaje (2003)

Konečne nie len jedna z ďalších bezduchých mláťačiek oničom, bez deja a šťavy (viď Cesta okolo sveta za 80 dní). Šanghajskí rytieri sú nadpriemernou akčno-dobrodružnou komédiu a hlvne skvelou zábavou s výborným dobrodružstvom, množsvom vtipných a zábavných scénok, pekným soundtrackom a 'v pohode' dvojkou playboy Wilson a starý-známy komický bojovník Chan, ktorým to klapalo naozaj super. Ale aj napriek značnému množstvu pozitívnych hodnotení z mojej strany, sa mi to na 4* videlo trochu slabé. 3,5*.

Sloužit Sáře (2002)

Prvá polovica úplne strašná, druhá už menej, ale aj tak sa celkové hodnotenie nevyšplhalo vyššie ako 2,5*. A to som veľmi benevolentný, o čo sa zaslúžila najmä neuveriteľne sexi Elizabeth Hurley!!! A Matthew Perry už nepredvádza to, čo v Priateľoch, ale aj tak je pomerne slušný.

Noc s nabroušenou břitvou (2003)

Keď som si po filme položil otázku, kedy som sa naposledy takto bál a prežíval takéto nepríjemné pocity pri klasickej "vývražďovačke", odpoveď bola jednoznačná. Nikdy! Začiatok bol geniálny (a v podstate aj celá prvá polovica), ale ani druhá nijako výrazne nezaostávala. Super atmosféra počas celého filmu (avšak občas narušená pesničkami), brutálny maniak s britvou v ruke a bolestné výkriky a striekajúca krv, pri čom si už sami môžete domyslieť, aké "všakovaké brutality" hdlorez so svojimi obeťami stvára. Takisto oceňujem aj skvelý zvuk a kameru, ktorá je pri podobných hororoch 70% úspechu. A filmu pridala aj skutočnosť, že identita vraha bola dlho utajovaná. Milo ma prekvapilo aj triezve a duchaprítomné konanie hlavnej hrdinky, na čo som nebol u spanikárčených bábikách z ostatných hororov zvyknutý. A fakt, že to celé v podstate nedávalo zmyslel (veď uvidíte sami), beriem s rezervou, nakoľko to v týcho typoch filmov považujem za irelevantné. Francúzi jednoducho natočili nadpriemerný horor, pred ktorým sa môžu filmy ako Jeepers Creepers, Texaský masaker či Halloween:Resurrection strčiť.

Táta na plný úvazek (2004)

Pre niekoho môže byť Jersey gilr len ďaľšia tuctová rodinná komédia, IMHO bola niečo viac. Obsahovala niečo, čo ani neviem pomenovať. Jednoducho to tam bolo a robilo to celkový finálny pocit z filmu o triedu lepším, ako pri niektorých jeho iných spolužánrových kolegov. Takisto som sa najsôr obával aj Bena Afflecka v hlavnej úlohe, ale nakoniec ma milo prekvapil a dobre sa s rolou popasoval. Nadpriemerná oddychovka pre celú rodinu na pekný, spoločne strávený, večer!

Hellboy (2004)

Napriek tomu, že komiksvé adaptácie nijako zvlášť neobľubujem (česť výnimkám ako X-meni, Spiderman, Batman, či Sin city), Hellboy ma milo prekvapil. A tým nemyslím iba film Hellboy, kvlitnú réžiu Guillerma del Tora, peknú hudbu, zaujímavý príbeh a prvom rade skvelú zábavu, ale aj samotnú postavu Hellboya. Okrem samotného del Tora, ktorý mu dal srdce a zaslúžil sa o tom, že sme ho brali ako nášho kamaráta a jeho vzľad bol úplne bežnou vecou, sa o to nemálo zaslúžil aj výborný Ron Perlman. Ale aby som nechváll len klaďasov, tak aj hrdlá-rezajúci fanatik bez viečok jednoducho nemla chybu!

Dlouhá cesta (2002)

Príbeh chlapca, ktorému milé, pekné, múdre, inteligentné a pritom tak jednoduché dievča zachráni život, pomôže nájsť zmysel života, pomôže mu k zmene a naučí ho viere a láske. Už táto samotná jedna veta sľubuje krásny romantický zážitok. Priznávam, najskôr som vôbec nevedel, do čoho idem, nepoznal som režiséra a okrem Daryl Hannah ani nikoho z obsadenia. A tak som sa asi len čistou náhodou rozhodol pre tento film práve v čase, keď som zaľúbený, čo nepochybne pridalo zopár hviezdičiek k môjmu hodnoteniu. Všetci si výborne odviedli svoju prácu, režisérovi Shankmanovi sa to podarilo natočiť tak, aby to dávalo divákovi presne to, čo bolo jeho cieľom, takisto aj herci v hlavných úlohách boli skvelí a ďalšie hviezdičky pridal aj výborný výber hudby a pesničiek, ktoré umocňovali tento skvelý zážitok a pomáličky tlačili von kvapôčky sĺz. Romantické filmy nie sú mojím žánrom, ale po desiatkach náročných trilerov, akčných trhákov, psychologických drám a násilných hororov občas nezaškodí aj takýto ciťák na rozvoj aj tej citlivej časti môjho vnútra.

Čtyři bratři (2005)

To, čo je napísané v distribučnom texte ( "Čtyři bratři tedy nejsou jen akční řežbou, v níž hlavní hrdiny pohání touha po pomstě, ale zároveň přesvědčivým psychologickým dramatem o synovské a sourozenecké lásce, která nemusí nutně být zakódována geneticky.") presne vystihuje tento film, môj záverečný pocit z filmu a teda aj to, čo som chcel do komentára napísať. Ale jednoducho spracovaním filmu sa to vyššie ako na 3* nevyšplhalo. Celkovo dielo pôsobilo veľmi nesúrodo, bolo spleťou obrovského množstva scien, bez úvodu a záveru, teda mali iba pointu, čo ma počas filmu dosť vytáčalo. Škoda, na nakrútenie filmu s takým dobrým námetom a psychologickým podfarbením sa nemal podujať režisér, ktorý je skôr zameraný na točenie akčných peciek v podstate s primitívnym dejom!