Vzpomínky (2006)

Toto Tonymu Scottovi fakt ide. Obklopiť sa tými správnymi ľuďmi a točiť akčné bomby ako vyšité! Jednoducho ostrielaný režisér s dobrou povesťou a množstvom kvalitných počinov na svojom konte, sľubný námet s obrovským potenciálom, Denzel Washington v hlavnej úlohe, ktorý svojou charizmou dokáže spraviť zo svojej postavy výraznú osobnosť a uniesť na jej pleciach celý film, približujúca sa, odďalujúca sa, letiaca, točiaca, všetko efektne snímajúca, a až príjemné šteklenie v bruchu spôsobujúca kamera, všetky dopravné prostriedky, efektné výbuchy (až to miestami pripomína Michaela Baya :) ), kvalitná akčná hudba (Harry Gregson-Williams) stupňujúca napätie, no a hlavne Jerry Bruckheimer s vreckom plným peňazí, ktorý to všetko pekne 'zacvaká'. A akčná hi-tech pecka je na svete!

Nový svět (2005)

Dej je doplnený predostieraním utopických úvah a názorov (ako sme už v Malickových filmoch zvyknutí) o tom, ako mala vyzerať, akým smerom sa mala uberať nová krajina, ktorá sa začala na Americkom kontinente budovať a aký obrovský potenciál v nej bol zmarený. Nepriehliadnuteľnou vo filme bola aj krásna kamera s krásnymi zábermi ešte krajšej prírody s nádherným Hornerovým hudobným doprovodom. Ale aj napriek tomu, že to bolo nádherné pozeranie, tak musím priznať, že som sa v istých miestach nudil. Ale za tie kvality, ktoré som vyššie uviedol a ktorými sa film nesporne vyznačuje, si určite min. tie 4* zaslúži.

Polární expres (2004)

V kvalitnom 3-D kine určite skvelý filmový zážitok (špičková animácia, výborné jazdy vlakom a opäť krásna hudba Alana Silvestriho), ale musim sa priznať, že ja som sa pomenre slušne bavil aj doma pred televízorom. No vidieť to 1x mi asi stačí;).

Wyatt Earp (1994)

Príliš natiahnuté a v mnohých miestach až nezáživné a nudné. Costner bol takisto akýsi zvláštny až mal problémy uniesť ťarchu celého veľkofilmu na svojich pleciach. Jediným, zato výrazným, pozitívom celého filmu bola Howardova famózna hudba, kvôli ktorej som sa v podstate aj na túto (vyše) 3-hodinovú jazdu vydal.

Doživotí (1999)

Skutočne vcelku vydarená dráma skombinovaná s prvkami komédie. A aj inak pomerne slabí herci Lawrence & Murphy si počínali slušne. Nesporne dobrá, 108-minutová zábava, ktorá bezpochýb patrí ku klenotom tvorby oboch hlavných protagonistov za posledné roky.

Constantine (2005)

Filmov s podobnou tematikou je plná kopa, ale žiadny nie je taký, ako práve Constantine. Určite to však ovplyvnil fakt, a to je jeho veľkým plusom, že je nakrútený podľa komiksovky. A tie majú slúžiť na zábavu. A na to skvele poslúžil aj film. Atmosféra bola super, kombinácia napätia, akcie a sci-fi bola super. Po vizuĺnej stránke takisto skvelé (viď napr. zauímavé zobrazenie a vizualizácia pekla),Keenu Reevesovi postava sadla prefektne a Peter Stormare bol ako diabol výborný. Dve hodiny výbornej zábavy, ale smiať sa určite nebudete!!!

Hříšný tanec 2 (2004) odpad!

Je úbohé, ako sa snažili tvorcovia zarobiť na úspechu prvého dielu. Hrešny tanec sa stal kultom a perlou v svojom žánri, bol v všetkom prvý a originálny, ľudia si ho zamilovali a videli ho už niekoľkokrát a pozerajú ho znova a znova. A každý ďalší film, ktorý by sa mu čo i len trochu približoval, ľudia uvítajú s nevôľou a bude braný len ako trápne plagiátorstvo. A to ani nehovorím, keď sa po 20 rokoch nakruti sequel, ktorý nie je ničím iným, ako trápnym a nedôstojným pokračovaním kultovej jednotky. Úplne zbytočné, nudné, bez akéhokoľvek šmrncu a bez štipky snahy niečo inovovať. Jednoducho sopírovaná hlavná dejová osnova (iba prenesená do exotickejšej Havany), ba dokonca často aj identické repliky či scény. Takisto tá povestná chémia medzi hlavnými protagonistami nefungovala ani zďaleka tak dobre, ako v jednotke medzi Patrickom a Jennifer, pre ktorých to boli životné roly. No a obsadenie Patricka Swayzeho, aj keď len do vedľajšej roly, ako čisto marketingový ťah, bolo zž vážne úbohé. Čiže môj "odpad!" neberte ao hodnotenie filmu ako takého, ale ako vyjadrenie nesúhlasu a pohoršenia nad tým, ako trápne a silene sa snažili tvorcovia obohatiť, a to iba prostým a absolútne neinovatívnym kopírovaním megaúspešnej jednotky.

První rána (1996)

Ďalší, ničím výnimočný film z Jackieho tvorby s jednoduchým dejom, ale na tie jeho kúsky sa stále skvele pozerá...;)

Fakulta (1998)

Robert Rodriguez sa snažil zobraziť školu takú, akou pre niekoho skutočne môže byť. A to hrozivou a hrôzu spôsobujúcou. A svojím režijným štýlom a so skupinou mladých hercov, na ktorých bol dej postavený (a mimochodom počínali si chválihodne) sa mu to do značnej miery podarilo. Odkedy sa s postavami bližšie spoznáte, držíte im palce, aby sa im to, o čo sa pokúšajú, podarilo. Celý čas ste napätý, kto je vlastne kto a kto z nich k "tým druhým" patrí a kto nie. Niekoľko efektných ľakačiek a občasná gradujúca atmosféra by boli fajn, ale nechápem, prečo sa tvorcovia rozhodli ju následne na to narušiť úryvkom z nejakej rockovej pesničky. Film naplno stiahne len fanatických vyznávačov sci-fi a rôznych príšer a fanúšikov filmov ako Muži v čiernom, pre väčšinu to však bude len priemerným sci-fi filmom zo školského prostredia s množstvom vychádzajúcivh hviezd.

Nejlepší způsob, jak zemřít (2000)

Viem, že teraz asi každý pohrdne nad mojím názorom a dobre si zapamätá môj nick, aby vedel, že od "neho" už komentáre čítať namá. Ale nebudem dávať nízke hodnotenie len preto, aby som sa niekomu pchal do prdele, potom by táto stránka nemala význam. Mne film ponúkol výborný zážitok, a aj napriek možno tuctovému a priemernému deju bol obohatený o množstvo skvelých scénok, kvalitných kamerových záberov (najmä v kvalitných prestrelkách, špeciálne tej úvodnej, ktorá bola fakt super) a takých zložiek, ktoré dodávali dobrú autentickú atmosféru. Taktiež som sa občas pristihol, ako mám od napätia až zatajený dych a akoby som to všetko prežíval spolu s hlavným hrdninom. Za svojím názorom si stojím a ešte predtým, ako ma zaň budete chciet ukrižovať, spomente si na staré-známe: "Koľko ľudí, toľko názorov!" ;)