Život (2017)

Naprosto perfektní a uvěřitelný "Alien" film. Paráda. Super atmosféra, skvělá potvora, perfektní herecké obsazení, dostatek napětí, dostatek deprese. Kritika ala klišé zde naprosto zbytečná. Tohle je novodobý "vetřelec" se vším všudy a dvojku bych si klidně nechal líbit 8-)

Oppenheimer (2023)

Šel jsem na film s obrovskou obavou! Za mě, na rozdíl od mnohých jiných, se Nolan posledními dvěma filmy až příliš utrhl z řetězu a jak Dunkirk, tak mladší Tenet, jsou za mě divácky nepovedené filmy a oba jsem je měl dost velký problém dozívat. Takže jsem se logicky dost obával třetího selhání v řadě. To se však nekonalo. Oppi je majstrštyk. Životopis podaný tak, jako žádný jiný. Nolanovsky originální. Oppenheimer je v podstatně v mnohém stejný, jako Dunkirk. Oba filmy vyprávějí skutečný příběh, oba filmy drtí diváka často až trýznivou hudbou a oba filmy si hrají s časem. Ten zásadní rozdíl je však v tom, že zatímco Dunkirk nám vše zprostředkovává především vizuální stránkou, Oppenheimer sází na brilantní herecké projevy, úžasné dialogy a vizuální stránka je tomu všemu jen bonusový podkres. Na to, že snad více než 90% z tříhodinové stopáže sledujete obličeje herců, ať už mluvících či jen mimikou emoce vyzařujících, tak to má celé neskutečný drajv. Logické je asi očekávat, že to vše spěje a graduje ke zdárnému testu Trinity, opak je však pravdou a teprve od onoho testu Nolan skutečně začne tlačit na pilu a vygraduje jen pomocí brilantních dialogů celý Robertův příběh do neskutečného emocionálního tornáda. Hudba perfektní, kamera úžasná a cílená přesně na IMAX! Výběr herců naprostý top! Je zde hezky vidět, že Nolan skutečně nemusí dělat kompromisy a do každé role může obsadit přesně toho, koho potřebuje. Mě zejména potěšil Casey Affleck a Jason Clark. Emily Blunt také hezký koncert. A samozřejmě Cillian, který se konečně dočkal své velké role a zhostil se jí přesně dle očekávání - maximálně. Vážně pan herec! Ještě zmínka k ajronmenovi. Roberta Downey Jr. rád nemám a nic na tom nezměním ani po tomto filmu. Naštěstí pro mě, alespoň nešel příliš poznat. Osobně mně přišel jako ten nejslabší článek celé skládačky. Tři hodiny utekly jako voda. Výbuch byl pojatý také úžasně. Třešničkou na dortu byl Albert, roztomilý dědeček. Rozhodně si film zopakuju a už se těším na dalšího Nolana, snad opět v TOP formě! Úlety Dunkirk a Tenet budiž mu odpuštěny! Po Interstellaru za mě Nolanův druhý nejlepší!

Vyproštění 2 (2023)

Z mého osobního pohledu těžko soudit, zda byla lepší jednička nebo dvojka. Ale nakonec se asi spíše přikláním právě ke dvojce. Proč? Protože 1) Totální akční inferno ve věznici 2) Konečně někoho napadlo sundávat vrtulníky kulomety 3) Protože autonaháněčky jsou mnohem lepší, než ty přeefektované bezduché a sterylní krasojízdy např. v Mission Imposible nebo John Wick 4 4) Protože kameraman je bůh 5) Protože rozstřílí můj nejoblíbenější mrakodrap! Ne, vážně. Tohle se povedlo. Extraction 2 se stává ethalonem moderního akčního filmu a Chris vstupuje do síně slávy akčních hrdinů, kde si může podat ruku s Slyem, Arným nebo Brucem. Neskutečný drajv, mega zábavná akce, opravdu dechberoucí vizuál podpořený zejména ultimátní kamerou, skvělý herci, super a dostatečně nechutný a drsný záporák, perfektní lokace. Tady je vše v naprostém pořádku. Některé nelogičnosti, nedostatečné vysvětlení a skutečnost, že z rakouské policie udělali pitomce, nechávám stranou, protože jde o akční film! Tady nejde jinak, než do plných. Sam s Chrisem si natírají celého Johna Wicka na chleba. Už aby byla trojka! Btw. Kenau Reeves by klidně mohl být Chrisovým příštím hlavním padouchem. To by mohlo být moc fajn :-)

Manifest (2018) (seriál)

Tak a máme tu závěr. A popravdě. Tím koncem si to u mě tvůrci vyžehlili. Seriál má celou dobu takový zvláštní, až devadestákový look a rozhodně ne každému to sedne. Ale mně to vůbec nevadilo. Byly nastaveny zajímavé okolnosti, témata, otázky. Herci byli příjemní. Stále se něco dělo. Největší problém vidím v délce. Dvě série by úplně stačily, protože se dá říct, že druhá a třetí série už jen recykluje totéž stále dokola a tvoří jen jakousi skoro zbytečnou vatu mezi 1 a 4. Zpět k závěru. Ten se povedlo vyřešit velmi dobře. Nebyla zodpovězena spousta otázek, ale nezůstalo to vše vyloženě na fantasii diváka, jako např. v Lost. Každopádně s Lost tohle nesnese srovnání a ostrované jsou o několik tříd jinde. Melissa Roxburgh a Daryl Edwards jsou tahouni!

Stillwater (2021)

Neskutečně silné drama s fenomenálním Mattem, který si tu roli doslova užívá: "Yes ma'am" Nečekal jsem, že tohle bude atmosférické, že se to takhle zaryje pod kůži. Pokud bych mohl film nějak zkráceně definovat, asi spojením: "Nic není černé ani bílé." Brilantní děj i scénář, krásný vhled do Francouzských nogozone a vůbec pohled na jejich problémy, stejně, jako na problémy venkova USA. Úžasné herecké obsazení i výkony, kdy kromě Damona, se tu skvěle ukázala i mladá Lilou Siauvaud. Krásná vizualizace, přesná kamera, skvěle dokreslující hudba. Úžasný hořkosladký konec. Tohle se Netflixu opět náramně povedlo.

Mayday (2023)

Velmi příjemné překvapení. Na Butlera a akční žánry až překvapivě chytré. Některé scény až překvapivě dramatické, např. úvodní bitka kapitán vs. neandrtálec. Výborný akční nástup záchranného komanda a dostatečně dramatické letecké scény. Zajímavý a povedený mix a kapitána Torrance bych rád viděl jako pilota v při mém dalším letu.

Triple 9 (2016)

Obsazení ultimátní, ale zejména Casey je zárukou kvality! Takhle má vypadat skutečná detektivka!

65 (2023)

Patřil jsem mezi ty, kteří tento film odsoudili už podle trailerů. I proto jsem dlouho jsem váhal, zda si jej vůbec pustit.  A k tomu ještě zdejší dost nízké hodnocení. Když však zdejší scóre dosáhlo hranice 50% usoudil jsem, že to může být to pravé ořechové pro mě. Proč? Protože se se zdejším osazenstvem poslední dobou značně rozcházím. A světe div se, tentokrát tomu nebylo jinak. Navíc pro dinosaury, pro ty já mám slabost. 65 velmi mile překvapilo. Jde o příjemnou oddechovku, točenou očividně dost pro radost. Sice člověk musí překousnout sledovat téměř hodinu a půl Adamův ksicht, ale jeho obsazení je asi tím jediným skutečným záporem tohoto filmu. Hrát se snaží. Uteče to jako voda. Žádná přepálená stopáž. Zápletka je zcela jednoduchá a sice je to jedno, ale zřejmě úplně o něčem jiném, než si většina domýšlela. Konec "dobrý" všechno dobré. No zkrátka je to fajn a tvůrci se rozhodně nemají zač stydět. Těch 50% je totální výsměch. 70+ je realita.

Grizzly zabiják (2015)

Obrovská škoda nízkého rozpočtu, resp. mizerných triků, které to celé táhnou dost ke dnu. Ale jinak zábavná animal vyvražďovačka s příjemným obsazením a krásnou přírodou.

Creed III (2023)

Je to neskutečně strojené, bez emocí a ty, které v tom jsou, jsou naprosto k neuvěření. Ve finále je z toho taková skoro nuda. Dramatická stránka naprosto selhává a ta sportovní vlastně také. Zápasy (resp. to málo z těch pár zápasů, co se ve filmu objeví) jsou natočeny snad nejhůř z celé série (Rocky + Creed). Nedají se definovat ani jako akční, ani jako reálné. Je to takový hybrid, který je pro diváka naprosto nezajímavý a až příliš umělý. Jonathan Majors byl skvělou volbou, ale dostal jen minimum prostoru. Jordan opět nijaký, toporný. Hudba jako by chtěla té obrazové nudě pomoci, ale vždy, když divák čeká, že začne skutečně gradovat, tak se utne. Takže ani zde se nedočkáme ničeho zajímavého. Vrchol za mě bylo, když se po konci druhého kola finálního zápasu vše přesunulo do smyšlené "arény", napůl ringu, napůl věznice, kde si aktéři vyměnili pár úderů a najednou co? Najednou tu máme finální dvanácté kolo! WTF? Jako že nebudeme sledovat 12x3 min + 1 min pauzu, to se asi pochopit dá, ale že uvidíme pár úderů v prvním, druhém kole, pak nějaký mystický mix 3 až 11 kola a máme tu finále? Dost velká podpásovka pro fanoušky. A co je možná ještě větší podpásovka, že zde nebyl ani pořádný nahypovaný trénink, na které jsme se všichni tolik těšili. Žádná bolest, slzy, znovuzrození! Nic. Emoce = 0. Stále však jde o líbivé a divácky atraktivní téma, jen je škoda, že se režije neujme někdo schopný, vytvořit dramatický příběh nebo mistr akční kamery. Tohle, kdyby točil Snyder, Villeneuve nebo třeba takový Doug Liman, tak to mohla být sportovně-filmová událost desetiletí. Takhle je to spíše průměr, co se týče série, tak rozhodně podprůměr. 3* jen proto, že jsem fanda boxu a tematických filmů je poskrovnu.