Co ste hasiči - Série 2 (2023) (série)

Boj o hasičárnu byl už chvílemi únavný, více se mi líbily vztahové peripetie - obzvlášť starostovy (Václav Kopta byl fakt úžasnej), o to méně se mi pozdávalo to kolečko, které opsali Petr s Lenkou, jen proto, "aby se něco dělo." Vypadá to na konec seriálu, ale pokud by se podařilo najít nosný námět, třetí řada by nevadila. Opět - na novu docela dobrý.

Dalibor Janda - oheň, voda, vítr (2023) (TV film)

Hudba Dalibora Jandy se mi místy i líbí, a označení "hudba Dalibora Jandy" je v tomto případě na místě, protože v osmdesátých letech patřil (ve středním proudu) k nemnoha muzikantům, žádným "navedeným pumprlíkům," potažmo volům ve stáji Janečků a jim podobných. Sympatický chlap, u něhož dvojnásob zamrzí, že si moc neuvědomuje (nebo je to fakt symptom konce osmdesátek?), že i jeho socialistická cenzura víceméně semlela, ačkoli zpíval "jen" o "holkách a životě." Škoda, Václave.

Dobré ráno, Brno! (2023) (seriál)

DO BRNA SE VLAKEM NEDOSTANETE PRAVDĚPODOBNĚ ANI ZA TÝDEN. Verbal to napsal v podstatě za mě, zatímco Kolečko s hysterickou macho pózou kope do všeho kolem sebe, Prušinovskému se podařilo udělat nekorektní, ale zároveň ne neuctivý seriál, který vtipnou formou karikuje i adoruje ČT a to je kurva cenný. Nejsem si jist, jestli závěr s oknem je úplně nezbytný, ale i tak dávám 70%, bavil jsem se víc cca od půlky. Druhá řada ke konci trochu ztrácela dech, ale vešel bych se u ní do víceméně stejného hodnocení.

Docent (2023) (seriál)

POLICEJNÍ RODINA JE ZÁKLAD POLICEJNÍHO STÁTU. Nikdy jsem si nemyslel, že budu souhlasit s verbalem, rád bych taky poslal pár vzkazů, ale fakt to nechci takhle hrotit. Stačí totiž číst pár recenzí a člověk se nestačí divit - brněnská seriálová "festiválka" neopomene připomenout klišé dívky v košilce, prchající tmou lesem a není si schopná všimnout, že jsou to šaty. Mladý progresivista musí zmínit, že sérii napsali muži (kvůli jediné ženské postavě), ale jaksi mu vypadne, že zrovna Fousová si v mužském prostředí chce vybojovat své místo a taky se oprostit od svého dominantního otce. A že občas někdo řve? Proboha, je nám snad pět let? --- Nezastírám, že na Docenta jsem se jako fanda Mareše, potažmo Malindy velice těšil a Jirku Stracha si cením už roky, ale je na místě přiznat seriálu jeho kvality. Postupné, s metodami policie kongeniální budování atmosféry, stará verusu nová škola, teorie proti praxi. Režie tohle všechno ctí, nevyčnívá, poprvé se mi líbila (hlavně v minimalistických částech) Brzobohatého hudba. Alios Švehlík. Jemný humor, narážky na skutečné osoby v pořádku, jen bez toho Renče bych se obešel. Na druhou stranu pomalost vyprávění je trochu na škodu, ve třetím díle se totiž všechno propojí až moc rychle a není čas na nějaké větší finále - o to je ale realističtější. 90%.

Flash (2023)

Ach jo, tvůrci tohohle mišmaše tomu Bobovi Galeovi fakt naložili...ale zatímco v BTTF fungovalo vše na 120%, zde si člověk užije jen sem tam nějaký vtípek a občasný rodinný moment. Začátek celkem šlapal (akce s nemocnicí), ale čím víc ke konci, tím víc všeho (Nicolas Cage, proboha, proč?!) a paradoxně ničeho. 50%.

Indiana Jones a nástroj osudu (2023)

DĚJINY JSOU PLNÉ CHYB, DR. JONESI, JDE JEN O TO, ČÍCH. Rozporuplné, ale ne nelogické, jinak viz též Douglase. Mangold není Spielberg a čas nezastavíš. Každému je jasné, že Indy už nebude takový, jako dřív (ale je to vůbec možné?) a fakt si nebudu stěžovat na pár horších triků, není mi totiž čtrnáct. Snímek rozhodně není bez chyb, vnímám je, ne že je, no jo, ale při sledování jsem se zároveň bál, smál a byl jsem dojat. Nedá se svítit, zatím zkrátka hodnotím více srdcem než rozumem a předpokládám, že s pětkou to u mě bude jako s dílem čtvrtým - podumám si, zhodnotím pro a proti, dám druhé zhlédnutí a pak něco možná přehodnotím.

Invalida (2023)

JA VÔBEC NECHÁPEM, KTO BY CHCEL ÍSŤ SÁM DOBROVOĽNE NA POLICIU. Invalidovi jsem moc nevěřil, ale zajímal mě. Kdybych ho neviděl, litoval bych - film prostě vtipný je (občas jednoduše, ale to vadí jen minimálně) a humorným způsobem vypráví o vážných věcech. Ať už je to rasismus, korupce nebo to, že ženy muže zklidňují (i když jsou často důvodem jejich neklidu). 70%.

Iveta - Série 2 (2023) (série)

Nejsem si jist, jestli je ta melodramatičnost Samirův záměr, nebo úlitba n@vě. Hudební čísla bych osekal, ale jinak jsem relativně spokojen, mnoho věcí zachraňují herci (fenomenální König), naopak divnej Svoboda v podání Saši Rašilova nejmladšího to dost kazil.

Jak přežít svého muže (2023)

Čekal jsem peklo, přišla klasická česká romantická komedie s některými lepšími, jinými trapnými fóry a ošizenou zápletkou, co se vztahů týče. Nechápu Merknera, proč pro tuhle vizuálně normální věc potřeboval francouzského kameramana, ale upřímně mě pobavily situace ze zákulisí natáčení filmů. A Jana Bernášková je krásná, o tom žádná. 50%.

Její tělo (2023)

Sin in the pyramid, if you want, yeah. Pokud někdo pátrá po filmu, který mu objasní důvody dívek, které do téhle branže přicházejí, měl by se snad podívat na nějaký dokument. Její tělo pracuje s jemností, náznaky, téměř neznatelnými souvislostmi a metaforami (akvárium). Motiv vody a jiných tekutin je prostě všude. Snímek zkrátka spoléhá na lidskou vnímavost. Není to film pro každého, ale zároveň žádná artovka. Užijete si dril ze sportu, i animální nadšení z tělesnosti a nezávislosti, za kterou se ale těžce platí. Chválím tvůrkyně, že to takového těžkého úkolu šli, i když na mě měl také menší dopad. Nebudu je ovšem peskovat za to, že vše, co chtěli říct, nestrkají divákům až pod nos. 70%.