Koruna - Série 6 (2023) (série)

Here I Still Am. Vím, asi trochu nadsazuji, ale po skončení poslední řady jsem si uvědomil, jak mi Koruna bude neuvěřitelně chybět. Jistě, v průběhu let narážela na své limity "fiktivního vyprávění podle skutečných událostí," ale přistihl jsem se, že by mi opravdu nevadilo, kdyby tento systém byl doveden k dokonalosti - třeba několika řadami navíc a zobrazením úplně každého okamžiku, který byl pro Windsory a 20. století zásadní - osobně bych se přimlouval za udělení vyznamenání pro Beatles. Každopádně, dobrý nápad je rozdělení poslední série do dvou částí, konec Diany zobrazen s téměř chirurgickou přesností, konec řady byl zajímavě udělám ve stylu "mládí versus stáří" a člověku běžely hlavou všechny události, které se staly až do přelomového roku 2022. Na jeden z nejlepších seriálů minimálně posledních deseti let - bude mi chybět!

Kukačky - Série 2 (2023) (série)

-ALE CHVÁLIT TĚ TAKY MŮŽU? -JSOU TO JEN SLOVA. Mnozí druhou řadu Kukaček přejmenovali na "Kecačky," to se mi líbí, v dobrém, ovšem obávám se a jak se tak rozhlížím, jsem v menšině. Druhá série je horší, souhlasím, ale zas tak o moc ne. Výborní herci a dialogy, to zůstává kladem, určitá natahovanost je rozhodně zápor, ovšem v ní víc vynikne to, jak se to v postavách mele, jak s nimi cloumají emoce a jak tahle hrozivá situace zamává s životy lidí. Při vyústění si pomyslíte něco o tom, zda by v našem soudnictví bylo něco takového možné, ale na těch 70% mi to zůstalo. Jen další řada už vážně není potřeba!!

Matematika zločinu (2023) (seriál)

Tak trošku podobné téma, jako Docent. Těžko se dohadovat, zda to je "náhoda," každopádně jsem na tom podobně, jako ostatní - zpracovat tento potencionálně zajímavý námět jako (byť delší) film by mohlo výrazně pomoct, tempo prvních dvou dílů bylo pomalé a nuda přicházela poměrně často.

Mission: Impossible Odplata - První část (2023)

Je dobře, že letošní filmové léto má vzestupnou tendenci. O sedmé MI jsem četl ledacos, ale po tom, jak nadšený jsem byl z dílu předchozího, jsem čekal bombu. A nezklamal jsem se. Upřímně, Tomíka moc nežeru, mimo tuto sérii občas jen nějaký ten sólový projekt (z poslední doby ale jen Na hraně zítřka, max. Nevědomí), ale pro ty nemožný mise začínám mít fakt těžkou slabost. Chvílemi malinko patetické, ze začátku jsem lehce nestíhal technické věci a párkrát musel trošku přimhouřit oko nad přemrštěnou akcí, ale to jsou jen promile záporů. Skutečně jsem si v kině hodně lebedil. Pevně doufám, že Oppenheimer bude ještě lepší a to už by měl být opravdu orgáč. 90%.

Místo zločinu České Budějovice (2023) (seriál)

Vypadá to, že ČT začíná natáčet svoje vlastní verze německých kriminálek, které se odehrávají v různých spolkových republikách. Na rozdíl od našich neschopných sousedů je naše země menší a zdejší zločinná místa mají míň dílů, netočí se čtvrt století se stovkami postav, po stránce jalovosti vyprávění jsou však na stejné úrovni. Zbytečnost, na kterou hledíte s rozčarováním. 50%.

Můj nejhorší nepřítel (2023)

“Klasický dokument o represivním režimu,” řeknete si, ale ta režisérova metoda a závěrečná výměna rolí povyšují tento dokument o level výš. [KVIFF 2023]

Muž, který stál v cestě (2023)

Můžeme jen hádat (respektive vyčíst z internetových článků), na čí straně byla vina ohledně rozepře při natáčení tohoto filmu, každopádně výsledný tvar je kompromisem mezi strohým popisem historických událostí a dilematy jednotlivých historických postav. Ano, je to občas povrchní, jistě, hudba zase hraje většinu stopáže (ale Michalovi Novinskimu se fakt povedla), ovšem výsledný tvar mě zkrátka a dobře nepopouzí tak, jako mnohé jiné. Příspěvek k českým dějinám, který z hlediska faktografického i filmařského došel na půl cesty. Vždyť i ten oceňovaný román Ivana Fíly hodně fabuluje.

Nech svět světem (2023)

Bál jsem se náramně. Jistě, snímek není nějak zvlášť originální a občas je poznat, z jakých inspirací čerpá (já našel třeba Proroctví), ale znepokojivé je to dost a herecké výkony byly taky perfektní (na malém prostoru dokáže hodně třeba Kevin Bacon). Další tvorbu Sama Esmaila se myslím sledovat vyplatí.

Někdo klepe na dveře (2023)

Globální katastrofa, náboženství, možnost svobodné volby. Některá z témat, jež Shyamalan akcentuje už po několikáté. Expozice, než divák pochopí, co se děje, je celkem nuda, nejlepší je prostřední část, kdy začíná mezi postavami ta nejlepší třenice a je to taky docela drsné. Konec není ani twist (a byl by fakt nerozum ho po panu režisérovi pořád žádat), ani nic filmařsky či citově silného. Znamení to holt nejsou. Škoda.

Nyad (2023)

Vždycky jsem rád, když narazím na film, natočený podle události, o které nemám ani páru. Jodie Foster je jedna z mých nejoblíbenějších hereček a jako skoro vždy předvádí bezchybný výkon a natočeno to bylo taky moc dobře! 70%.