• Pohádka

Pan Haf (2007)

Je to průměrný dětský film, ale odpad si nezaslouží. Pět hvězd jako protest proti těm, co film za ten odpad označili.

Co ta holka chce (2003)

Zkrátka film, ve kterém nenajdeme vůbec nic. Natočily se jich tisíce, tisíce a tisíce a budou se točit stále dál, protože nenáročné diváky (kterých je žel výrazná většina) stále baví a producenti a herci z nich mají pěkné peníze. Je to prostě taková hezká symbióza.

Mistr a Markétka (2005) (seriál)

Filmový přepis románu, při kterém se není potřeba vztekat a kroutit hlavou nad tím, co všechno je možné udělat z knižní předlohy. Stopáž některých scén by přece jen ale mohla být o trochu kratší.Stylizace je povedená, kupříkladu satanášův bál je skutečně monumentální. Je to možná jediná pasáž, kde je filmová podoba lepší než Bulgakov. Na druhou stranu ta role Wolanda byla obsazena opravdu špatně. Přece jen by měla vyzařovat z temného mága trocha démoničnosti, v sérii namísto toho působí příliš unaveně a znuděně - a pro mě i staře.

Svatby podle Mary (2001)

FUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUJ! Nedělá se mi špatně ani tak z těch, co to natočili, jako spíše z těch, co byli ochotni na to jít do kina a tak jen utvrzovat tvůrce, že má smysl takový škvár točit.

3 sezóny v pekle (2009)

Jednoznačný film roku. Filmu lze vytknout mnoho; přesto si myslím, že každý, kdo ten film podceňuje a kritizuje, si trochu lže do kapsy. Já ale musím vykřiknout: to je ono, na tohle má smysl dávat peníze a tímhle se můžeme prezentovat v cizině. Samozřejmě, že od toho filmu můžeme chtít víc, pak je ale nutné srovnávat s jinými, a v tomto ohledu ten film jasně vítězí. Nemá někdo rád Hádka? Já také nepatřím k jeho obdivovatelům, ale tady jsem na toho herce úplně zapomněl a měl před sebou jen Ivana Heinze. Stejně tak Huba a Kraus. Jestliže například v Pelíšcích jsem Donutila a Polívku považoval zase jen za Donutila a Polívku, zde jsem na herce zcela zapomněl a postavy filmu mě o své věrohodnosti přesvědčily. Neholduje někdo poezii Egona Bondyho nebo naopak jí holdujete? Film nebyl poctou tomuto umělci, ani jinou autobiografií, Bondy byl jen inspirací. Ale vůbec to v tom filmu nebylo přece rozhodující. Že nemá silnou zápletku? To snad není nutnost, navíc by to v tomto filmu bylo velmi kuriózní, když vypráví o avantgardě. To by byl kýč jak hovno. Že nemá dostatečné napětí? Pokud si někdo tímto způsobem stěžuje, zřejmě si popletl filmový sál - příště na Avatar. O výtvarném pojetí, ztvárnění Prahy 40. let a hudbě asi nikdo nepochybuje, že je opravdu na vysoké úrovni.Jediné, co se snad dá vytknout, že film mohl jít ještě trochu do hloubky. No a ty postsynchrony :-(

Popelka (1969) (TV film)

Já si nemůžu pomoct, ale já mám tuhle černobílou Popelku prostě radši, než do nebe vynášené Tři oříšky pro Popelku

Československý filmový týdeník (1954) (seriál)

Opravdu nesdílím pocity některých "rozhněvaných" mužů, kteří to házejí do odpadu a tvrdošíjně kritizují ve svých komentářích. Já se musím přiznat, že se vždy upřímně bavím. Ta zanícenost pro budovatelský program, ten cit pro patos a tak věrohodné vylíčení zrádných imperialistů. Kde to dneska najdete? Zkrátka "krásné" časy, kdy propaganda byla tak nádherně černobílá a každý věděl, kde je pravda.

Soukromé lekce (2008)

Celý ten film je naprosto absurdní. Na shlédnutí tohoto filmu mě nalákal výše uvedené text distributora; ale ten se v tom filmu vine jak nit skrz obrovský oceán. Životní příběh chlapce je naprosto zatlačen do pozadí a tvoří tam naprosto nicotnou roli. Takový trochu perverzní film s lehkým psychologickým nádechem. Ale psychologické drama to pro mě není. V tom filmu pro sex nevidíme o metr dál. Mohu jen dodat, že se mi líbila kamera, která mohla za jistých změněných okolností k tomu psychologickému dramatu velice přispět a taky musím pochválit zvuk při úvodních titulcích, kdy není zcela jasno, zda se jedná o tenis, nebo o nějaké sado-maso. P.S. Popis filmu by se klidně dal vyřešit i takto: tenis, škola, tenis, sex, sex, škola, sex, sex, sex, škola, sex, sexuální zneužití, škola

Jak se Mette chtěla stát královnou (1968) (TV film)

I tato pohádka je důkazem, že strach dramaturgů ČT zařadit na první program něco staršího než 25 let, je zbytečný. Mám totiž pocit, že mezi lety 1965-1975 se natočilo daleko více skutečných televizních skvostů, než v letech 1975-1990, ačkoli právě pořadům z tohoto období je dáván daleko větší prostor.

Harry Potter a Princ dvojí krve (2009)

Těžko mohu pochopit vysoká hodnocení jiných uživatelů. Kdyby se ten film nejmenoval Harry Potter a neodehrával se v Bradavicích, nýbrž v některé z anglických internátních škol, musel by být takový film naprosto rozcupován. O čem ten film byl? O partě puberťáků, která zažívá svá první milostná vzplanutí v prostředí internátní školy, do níž nastoupil pozoruhodný profesor, který si potrpí na tu správnou společnost a své oblíbence... Tak na to se ten film nemusí jmenovat Harry Potter. S tématem "problémy dospívajících" se natočí ročně desítky (vezmeme-li v úvahu i asijský svět), zřejmě stovky filmů. Většina z nich skončí v naprostém zapomenutí a musel by v něm skončit i tento film, pokud by se nejmenoval Harry Potter. Film pro masového diváka by měl mít především příběh a ten tam prostě není, ačkoli v knize je. Jestliže film nemá příběh, může jít buď´ o snahu natočit avantgardní film a nebo prostě o neschopnost režiséra vidět ten příběh a dát ho do toho filmu. Stačí jednoduchý příměr: Pán prstenů. Ač se film vzdaloval od hlavní linky sebevíc, pořád tam naprosto jasně vyzařovala ona cesta za zničením prstenu. V Princi snad vyzařoval úkol zabít Brumbála a hledání viteálů?. Já netvrdím, že ďábelské kuličky nebo Levandule Brownová nebyly zábavné, ale celkově to prostě byla nuda. Navíc, proč tam nakonec nedali bitvu, která by pro film mohla být právě nejvděčnější, je pro mě naprosto nepochopitelné. Tak ubohý závěr filmu jsem už dlouho neviděl.