Nejhorší obavy (2002)

Proč pan Robinson už netočí? Vždyť je to geniální režisér. Opravdu. Jakto? No přece dokázal vytřískat z Bena Afflecka přesvědčivý herecký výkon. Jeden z mých oblíbených filmů, s oblíbenými hereckými představiteli (Freeman, Hall, Rifkin). Bridget Moynahan je film od filmu krásnější (téměř k dokonalosti se přiblížila v Obchodníkovi se Smrtí). Jeden z top akčních thrillerů 21. století.

Nejlepší z Brooklynu (2009)

Policejní thrillery patří mezi mé nejoblíbenější žánry. Jeden z nejlepších natočil právě Antoine Fuqua s Ethanem Hawkem v hlavní roli, avšak napodruhé se jim vzájemná spolupráce příliš nepovedla. Nejlepší z Brooklynu nám představuje současnou odvrácenou stranu Brooklynu (i když nevidíme žádné klasické ikonické výjevy obvyklé právě pro Brooklyn, tak může klidně dojít k záměně za jakékoliv jiné město než New York), drogy, násilí a sex je tu vyobrazen v té nejsyrovější formě, na jakou jsme u Fuquy zvyklí. Všechny tři hlavní postavy se pohybují na hranici dobra a zla, nevíte komu fandit (alkoholismus, krádeže peněz drogových kartelů, hra na obě strany) a co je nejhorší - žádná z postav nemá dostatek času vás přesvědčit o opaku, snad až na posledních pár scén. Film tak vlastně ukazuje, že v Brooklynu aby poctivého člověka pohledal. Po herecké stránce není komu co vytknout a také forma vypadá bez chyby, jenomže to tentokrát jako celek za moc nestálo. Z námětu šlo vytřískat o hodně více. Nakonec ale přece jen přihodím třetí hvězdu, a to za závěrečné krvavé vyvrcholení, které dává místy vzpomenout na Training Day.

Nelítostný souboj (1995)

Konec byl pro mne nepříjemný, fandil jsem někomu jinému. Škoda. Tajemná modravá krása scén, míchání násilí a lidskosti, uhrančivá kombinace dusivé atmosféry a nezávislé hudby, a takové diferenciální rozdíly se odrazí ve vašich uctívajících, někdy i přechvalujících komentářích. Stejně tak i v mém.

Není král jako král (2000)

A pak že Walt Disney už dávno nedělá skvělé animáky. Jak je vidět tak Není král jako král je důkazem ještě stále tlukoucího srdce 2D animovaného filmu. Velice vtipný a hlavně svižný děj, dělající si srandu z klišé moderního filmu, poučující nejmladší a pomrkávající na ty starší. Klobouk dolů, takovou zábavnou jízdu jsem opravdu neočekával. Příjemnou animaci (hlavně veverka, jaké to animované klišé) a skvělý výkon dabérů kazí jen trochu pomalý rozjezd a písničkový doprovod Toma Jonese. David Spade by měl seknout s herectvím a dát se na dráhu dabéra, to mu jde o mnoho lépe. Goodman už je jen třešničkou na dortu. Mým oblíbencem se však stal Patrick Warbutton v "roli" Kronka. Squeaky, uh, squeak, sqeaker, squeakin'.

Neopouštěj mě (2010)

Představte si alternativní historii - svět bez rakoviny plic, AIDS, roztroušené sklérózy. Ideální že? Podobným tématem se zabývá samotný film, i když to tak na první pohled nevypadá. Možná že ideální svět, film Never Let Me Go však staví diváka před otázku - za každou cenu? Film je hodně pomalý a dopodrobna rozebírá a studuje jednotlivé postavy příběhu, jejich jednání, lásku, zradu, nenávist... Vše vykresluje s velkým důrazem na detail a svou melancholickou atmosféru se mu daří přenášet i do okolí diváka. Herecké obsazení nemohlo být přesnější, jestli jsem doposud nebral Andyho Garfielda vážně, rok 2010 to jistojistě změnil. Ke konci dění zpomaluje a začíná stagnovat, což krásně koresponduje se stavem tří hlavních hrdinů. Téměř závěrečná scéna "Musím si vystoupit" patřila k tomu nejintenzivnějšímu, co jsem v poslední době viděl. PS: Keira Knightley má fóbii z filmů, odehrávajících se v současnosti?

Nepolíbená (1999)

Velmi předvídatelný příběh (ošklivá dívka, vracející se zpět na střední školu o několik let později, potkává se se studenty, kteří se jí nejdříve budou posmívat a nakonec se s ní budou všichni kamarádit...) je zde velmi pěkně zpracován. Nekvíce zde září asi David Arquette, který si svou roli náramně užívá. Film se vám bude líbit o to víc, jste-li fanoušci Drew Barrymoreové (nutno podotknout, že já jím nejsem, ale ve filmu mi nevadí). Zde předvádí snad svůj nejlepší dosavadní "herecký" výkon. Velmi mě zklamal konec, mohl být udělán o dost lépe. I přesto se mi film líbil.

Nepřemožitelné zlo (2005)

Španělských hororů jsem moc neviděl, Fragile je vlastně teprve druhým. A to hororem překvapivě (vzhledem k debilnímu českému distribučnímu názvu, jaké to překvapení) kvalitním, s příjemně studenými kamerovými filtry, deštivým anglickým počasím, Ally McBealovou neříkající jen shit, ale mnohokrát i fuck (zdravím Toma), hutnou atmosférou a bezchybnou hudbou. Mnohokrát ohraný příběh je podán ve spojení s právě onou nádhernou hudbou, díky čemuž i tato obehraná písnička zní jako nová. Prostředí starých opuštěných nemocnic a nejrůznějších ústavů ja velice rád, tady jsem dostal jen jedno patro, na druhou stranu i to patro ke 4* tentokrát stačilo.

Nepřítel před branami (2001)

Nejdražší evropský film. Film bez projevů vlastenectví poráží Hollywoodské válečné spektákly, Nepřítel Před Branami Vám ukáže vzácný pohled na druhou světovou válku, která zaplavila svět. Snímek je mrazivý, zablácený a nutící k okusování nehtů až do poslední scény a zasloží si místo jako jeden z nejvíce vizuálně majestátních válečných příběhů. Chudý farmářský chlapec z ruských hor, Vassili Zaitsev (Jude Law) byl vyslán ke Stalingradu bojovat proti nacistickým sviním, kteří se snaží převzít nadvládu nad městem. V ruinách města se setkává s důstojníkem Danilovem (Joseph Fiennes), který objevuje odstřelovačské schopnosti Vassilie, čímž nachází hrdinu, kterého jeho země dlouho hledala. Danilov Vasilie dostane mezi "superstar" ruské armády a pod palcem Khruscheva (vynikající Hoskins) se dozví, že jeho osud je přímo svázán s Vasiliem. Oba se zamilují do Tanii (Rachel Weisz), která bojuje po boku Vassilie. Brzy nacisté poílají jejich nejlepšího odstřelovače Majora Koeniga (Ed Harris), který má Vassilie zlikvidovat ve jménu cti.Co Koenig nečeká je stejně nadaný odstřelovač, který není vůbec snadná kořist. Vizuální režisér nejvyššího kalibru Jean-Jacques Annaud (Sedm Let v Tibetu) odkládá svou obvyklou barevnou paletu a u Nepřítele Před Branami si vystačil pouze s šedým a černým odstínem. Tým s Wolfem Kroegerem a kameramanem Robertem Fraissem vzal Annaud 90 miliónů dolarů a všechno beze zbytku do filmu vložil. Detaily ve filmu jsou úžasné. V čem jsem se ale s režisérem neshodl je fakt, že Annaud učinil rozhodnutí, aby všichni mluvili ve svých rodných přízvucích. Při představě mixu amerických a britských herců hrajících Rusy a Němce s anglickým přízvukem je pro každého odzbrojující. Příběh není jen o bojování a smrti, ale i o cti a manipulaci. Filmový divák je zvyklý na bitevní scény. Zachraňte Vojína Ryana nás ohromil také. Nepřítel Před Branami je hezká směs rozsáhlých válečných scén, osobní porážky, neopětotované lásky a cti.

Nepřítel státu (1998)

Imho film roku 1998. Množství akce, vzrušení a humoru. Užíval jsem si sledování jednotlivých postav, obzvláště Barryho Peppera a Setha Greena. Dobrý nápad, který vás nutí zamyslet se nad tím, zda-li vaše soukromí je opravdu soukromí! Doporučuji každému!

Neuvěřitelný život rockera Coxe (2007)

Kdyby byl Dewey Cox skutečným muzikantem, jeho hudbu bych poslouchal nejspíše hodně často. S texty, hudbou a celkově s písněmi si tvůrci dali záležet paradoxně nejvíc. Je to trochu škoda, protože některé fórky nedosáhnou ani na metu průměrnosti a pár scén vyzní do ztracena (připomínky si nechte pro sebe, viděl jsem director's cut), ještěže krom hudby je tu překvapivě obstojný John C. Reilly, kterého bych si v podobné roli předtím představit nedokázal a chytrý humor, díky kterému se u mě Apatow (po 40 let panic) posunul zase trošku výše. Pár vkusných cameo roliček potěšilo, masochistická erotická scéna pobavila a Jenna Fischer okouzlila. Na film s tak nízkým hodnocením jsem se neskutečně bavil a nemůžu hodnotit jinak.