Číslo 9 (2009)

Dlouho se mi do toho nechtělo, ale nakonec jsem si to pustil. No, co k tomu říct? Ta animace vypadá fakt moc fajn a rozhodně ty postavičky jsou zajímavý. Atmosféru má snímek taky dobrou a hodně nedětskou, což je taky hodně fajn. Co je ale bohužel nepovedený, je příběh. Po celou dobu jsem nechápal, jakou mají postavičky motivaci. Proč jsou vlastně jen čísla? A proč oživují někoho, proti komu pak celou dobu bojují? Tohle se opravdu moc nepovedlo a strašně to ten film srazilo. Sice se na něj hezky kouká, má krásnou atmosféru a vypadá hodně dobře, ale příběhově prostě nefunguje. Aspoň, že Lurie odvedla kvalitní práci a hudba je zdařilá. Po skončení mě tak napadlo, jak by to asi vypadalo, kdyby to točil sám Burton nebo Bekbambetov. Každopádně takhle je to ryzí průměr, který lze vidět, ale obávám se, že ne víc než jednou. 60%

3 sezóny v pekle (2009)

Konečně jsem se dokopal k tomuto filmu a mohu ho ohodnotit. Souhlasím s tím, že v první polovině je ten film takový nijaký a měl jsem obrovské problémy jak s tím se chytnout, tak i s Hádkem. V druhé půlce se ale něco zlomí a najednou to nabere na obrátkách. Má to spád, náboj a hlavně - je to výborně natočené. Na český film až neskutečné, jak dobře a netuctově to vypadá. Tvůrci si opravdu dali záležet a působí to věrohodně. Někdy jsem měl fakt dojem, že je to točeno ve čtyřicátých letech, tak výborné kulisy to mělo. Mašín má talent a je velkým příslibem v současné šedi. Hádek se pak rozehrál (toho Lva bych dal ale spíš Danielovi) a zvládl to. Jeho partnerka byla fajn a ten potřebný náboj tam byl. K tomu povedená hudba a kamera a máme tady jeden z nejlepších českých filmů minulého roku. Protektor se mi sice líbil o chloupek víc, to mi ale nezabrání, abych Sezónám dal taky čtyři. Navíc tu jsou básně, zajímavé myšlenky a Jan Kraus (který už by si větší roli zasloužil). Povedené jsou taky postsynchrony a dabing nečeských herců. 70%

Skafandr a motýl (2007)

Hodně povedený snímek. Schnabel ho technicky zvládl naprosto brilantně a sugestivity dosáhl kamerou z vlastního pohledu. Ta vypadá opravdu hodně dobře (hlavně ve chvíli, kdy oko zašívají), navíc Schnabel ví, že to takhle dlouho zobrazovat nejde, takže v ten správný moment uhne a jede normálně. Super nápad. Překvapil mě taky Amalric v hlavní roli, zvládl ji skvěle a naprosto uvěřitelně. Je tam plno emocí, které jsou bez problému skutečné a s hrdinou se dá soucítit. Dobrý nápad byl taky použít hrdinův vnitřní hlas, který je sarkastický, ironický a celé to posouvá do jiné roviny. Jediné, co mi tam vadí, je takové to násilné stříhání na hrdinův předchozí život. Někdy mi to přišlo hodně necitlivé a příliš ostré. Jinak ale výborný film s výbornými hereckými výkony a výbornou režií. 85%

Medvědí ostrovy (2010)

Musim říct, že se mi tenhle dokument líbil a jako jeden z mála nepůsobí televizně. Určitě je to tou tajemnou a zároveň romantickou krajinou, kde byl natočen. Úžasný obrazy a krásný tvary, které dovede vytvořit jen příroda. Ta zima je skutečně přenositelná i mimo plátno a celková atmosféra je nejlepší na celém filmu. Jinak jsem se nějak po celou dobu nemohl dostat pod kůži těm účastníkům - vyprávěli dlouho a někdy to až nudilo. Vždycky se ale střihlo na nějakou krajinu a bylo hned líp. Zajímavý jsou taky ty opuštěný místa, který vypadaly opravdu hodně zpustle, měly své kouzlo. Takže Medvědí ostrovy jsou relativně dobrý dokument, kde mám problém s postavami, kterým jsem se nemohl dostat pod kůži a tak nějak mě jejich osudy nezaujaly. Jinak ale stojí za vidění i v kině, což se o moc dokumentech říct nedá. 60%

Harry Potter a Relikvie smrti - část 1 (2010)

Po delším přemlouvání jsem se nechal "ukecat" a šel jako doprovod, podotýkám bez jakékoli znalosti předchozích dílů. Až jsem se divil, jak mě to docela bavilo a relativně nenudilo. Samozřejmě jsem se někdy nechytal a netušil, která bije, ale překvapilo mě, co všechno Yates předvedl. Akční scény jsou přehledné a napínavé a vypadají hodně dobře. Dodal tomu celému atmosféru a fakt musím říct, že mě to poměrně bavilo. Ale je pravda, že ty scény v lese jsou hrozně utahané, ale to je asi tím, že to fakt neznám, na druhou stranu tam dost věcí vysvětlili. Taky se mi líbí, že tam je celá britská herecká elita, která je do jednoho vynikající (Nighy, Rickman, Ifans, Bonham Carter, Fienes a další) a i ústřední trio je super. Povedená je i hudba. Jediné, co mě tedy vytočilo, byla ta čtvrthodinová pauza, kterou nechápu. Jinak jsem ale překvapen. 70%

Alenka v říši divů (2010)

Spojení Disneyho s Burtonem nebylo úplně nejšťastnější. Vizuálně je to v pohodě, hodně bizarních postaviček. krásně se na to kouká a někdy až přechází zrak z toho, co Burton vytvořil. Hudba Dannyho Elfmana je jistota, dotváří takovou kouzelnou atmosféru. Herci jsou v pořádku - zejména Bonham Carter je úžasná, Depp jako vždy dobrý a Wasikowska parádní a velmi pohledná s charismatem, což je to nejlepší. Problém je ale s příběhem. Je tak nějak hodně zmatený, je tu hodně postav a v podstatě nevíme, o co komu jde a vlastně není možné někomu fandit. Zlo tu není tak zlé a dobro tak výrazné. Navíc si nemůžu pomoci, ale přišlo mi, že v některých momentech Disney Burtona hodně přibrzdil, aby náhodou neukázal víc, než by bylo vhodné. Je to sice příjemný a relativně povedený film, po jeho skončení ve mně ale zavládlo lehké zklamání. Vzhledem k tomu, kdo to točil, je to velká škoda. 60%

Vítězové a poražení (1999)

Skutečně vynikající sportovní drama, které patří k nejlepším, jaké jsem kdy viděl. Ty zápasy, to je prostě lahůdka, je to přehledné, strhující a napínavé zároveň, je to opravdu bomba. Všechny nárazy bolí i diváka a je tu plno emocí, které mnohdy nedovolí ani dýchat. Herecké výkony jsou výborně vyladěné - od Quaida až po Foxxe je to radost pohledět. Každá malá rolička má svůj význam, nikdo není navíc. Chápu ovšem, že můžete mít pochyby u Cameron Diaz. Osobně mi nevadila, ale je fakt, že kdyby tam byla jiná ženská, dopadlo by to stejně (což se o zbytku herců říct nedá). Potěší taky cameo Charltona Hestona. Stone tomu navíc dodává další rozměr srovnáváním sportovců s gladiátory a úvahami nad celkovou úlohou dnešního sportu, který produkuje jen hvězdy a o zápasech vlastně rozhoduje televize. Buď jste první, nebo nejste nic. Do toho všeho ještě dokonalá a padnoucí hudba, která je naprosto bombová. Čtyři dávám jen čistě proto, že mě to tolik nedostalo jako předchozí Stoneovy filmy, ale Any Given Sunday (překlad zase "povedený") k nim má setsakra blízko a je možné, že po dalším zhlédnutí tu chybějící dodám. 90%

Byl jsem při tom (1979)

Nádherný film, který je vybroušený a nenudí v žádném okamžiku svého trvání. Sellers tu hraje totální protipól ztřeštěného Clouseaua. Jeho výkon je dokonalý a dokázal, že to byl Pan herec a že by zvládl v pohodě i vážnější roli. Tady všechno sedí úplně dokonale, ten film nemá slabé místo. I když si dělá legraci z mnoha věcí, je to humor laskavý, který se nikomu nevnucuje. Ashby tady září i režijně, všecko vychází. Jediným důvodem, proč dávám čtyři hvězdy je, jak už tady někdo zmiňoval, že některé scény jsou příliš brzy ustřihlé a nedořečené (příklad s tou ruštinou nebo s tím gayem). Taky ostatní herci jsou výborní a hrají náramně, zejména MacLaine je úžasná. Being There je o tom, jak lidé hledají něco tam, kde to není a vyžívají se v tom hlavně politici. Navíc to má výborný závěr v jezeře. Jediné, co skutečně zamrzí, je scéna běžící pod titulky, která se do filmu vůbec nehodí. Ale to je jen malá vada na kráse. Vřele doporučuji, brilantní dílo. 80%

Na mamuta! (2010)

Přirovnání k Wrestlerovi není od věci, rozhodně to má hodně společného. Na mamutovi se mi líbil celkový styl režie, kdy film vypadá "špinavý", líbilo se mi celkový řešení. Samozřejmě, že to stojí na Depardieu, to je jasný. Jak ho nemusim, tak tohle zvládnul výborně a v pohodě utáh celej film. Problém je ovšem se scénářem. Nemůžu si pomoct, ale od chvíle, kdy odjede na motorce, ten film nedrží pohromadě. Jsou tam scénky, který jsou hezký, vtipný i smutný, ale jsou to prostě spíš výjevy ze života bez nějaký další návaznosti. Ale začátek je hodně vtipnej, to zase jo. V tom suprmarketu jsem ho úplně chápal. Velmi příjemný film, který stojí na jednom herci a je až moc epizodickej. 60%

Uprchlík (1993)

Tak jsem se kouknul na filmografii Andrewa Davise a potvrdil jsem si to, co jsem tušil - Uprchlík je suverénně jeho nejlepší film. Tady mu to sedlo, celou dobu si to drží velmi zvláštní a neuchopitelnou atmosféru solidního napětí, k čemuž pomáhá i velmi chytrý scénář. Opravdu je hodně promyšlený a poměrně logický a nedává divákovi moc šanci vypnout, což je dobře. Navíc tu jsou i výborně natočené akční scény, při kterých se mnohdy tají dech. Zvláštní uznání zaslouží také ústřední dvojka Harrison Ford a Tommy Lee Jones, která je věrohodná a v pohodě utáhne celý film a stejně jako celý snímek mezi sebou udržuje zvláštní vztah plný napětí, ale také empatie. Oscar pro Jonese chápu (hodně minimalistické herectví), ale v kontextu s tím, kdo proti němu stál, nevím, jestli to byla ta nejlepší volba. Ale to je vedlejší. Uprchlík je silnější v první polovině, kdy tak nějak rychleji utíká, v té druhé začne malinko drhnout a upadat, nikdy to ale není nic dramatického. Tomuhle filmu šanci dávám, určitě si ho přehraju znovu, ale v originále, dabing totiž průměrný. Nevylučuji, že půjdu ještě výš. 80%