Nine (2009)

Na to, kdo všechno za tímhle stojí, je to obrovské zklamání. Choreografie není dobrá a vůbec ničím zajímavá. Daniel Day-Lewis se hrozně snaží, ale tahle role mu nějak nesedla, navíc ani s tím zpěvem to není nic moc, což by nevadilo, kdyby ty scény byly o něčem. Z těch mnoha slavných jmen stojí za zmínku snad jen Marion Cotillard, která je vynikající a velmi dobře zpívá, což je moc fajn. Jediná působila tak nějak důvěryhodně. Cruz moc nemusím, uznávám, že její výstup měl erotický náboj, ale to je tak všechno. Nejpůsobivější muzikálová čísla tak předvádí Fergie a právě Cotillard, jinak nikdo. Kidman je tu trochu zbytečná. Písničky ale bohužel nic moc, což je u muzikálu průšvih. Pod průměr to nejde jen díky výborné kameře a celkovému pojetí scén, které jsou dobře nasvícené a umně střídají černobílé a barevné záběry, což zachraňuje dojem. Jinak to až překvapivě hodně nudí, což je strašná škoda. Sečteno a podtrženo jedno velké nablýskané hvězdné nic. 50%

Megamysl (2010)

Film je to dobrý, o tom žádná, ale Já, padouch se mi líbilo o chloupek víc. 3D je výborné, ale není jako u Padoucha, fórky jsou taky dobré, ale nesmál jsem se tolik. Navíc mi to přijde trošku víc moralizující, což mi docela vadilo. Našel jsem tam taky pár drobných logických lapsů (proč, když se proměnil v Metromana, mluvil jeho hlasem a když v Bernarda, tak svým). Má to ale vynikající soundtrack a hezky se na to kouká. Je to opravdu dobrá zábava a víceméně povedený animák. Ale jak říkám Já, padouch se mi v mnoha ohledech líbilo víc, přesto to stojí za vidění, protože je to pořád kvalita. Ani dabing tentokrát není tak povedený. Je poslouchatelný, ale ne tak precizní jako u Padoucha. 75%

Vyhlídka na vraždu (1985)

Po dalším zhlédnutí musím bohužel jednu hvězdu ubrat. Vyhlídka na vraždu není špatná bondovka, ale jakožto totální fanoušek série prostě musím ty tři dát, protože vzhledem k ostatním by to bylo nefér. Jsou tu skvělí záporáci, Walken je skvělý a Grace Jones je tedy dost hrozná (jak herecky, tak svou vizáží, tohle modelka?), ale vynahrazují to další Zorinovi sluhové. Má to poměrně dobrý příběh a některé akční scény jsou super (hlavně ta dostihová, ta se povedla). Pak jsou tu ale věci, se kterými mám problém. Moore je fakt starý, což by tedy nevadilo, ale bohužel je vždy vidět, že v akci to opravdu není on. Pak mi docela vadily ty dvojprojekce, což mi na osmdesátá léta přijde až ostudné. Úplně to bilo do očí. Jinak tu ale Moore solidně hláškuje a už mi přijde, že si z toho dělá větší srandu než obvykle. Přesto to ale není špatná bondovka a za Walkena, povedené finále na Golden Gate Bridge a pár solidních akčních scén si lepší tři hvězdy zaslouží. 60%

Machete (2010)

Co k tomuhle říct? Začátek šlape perfektně, řežba jak "prase", žádné servítky a neskutečný Seagal. Pak se ale začne povídat... a povídat.... a povídat, a to už přece jen není ono. Ač mám Rodrigueze rád, tohle mi nesedlo. Natočené je to parádně, o tom žádná (natočte film záměrně špatně - to je umění), ale přijde mi, že Rodriguez je lepší režisér než scenárista. Zásadní problém asi je, že chtěl na fiktivní trailer naroubovat něco jako děj, což při nejlepší vůli ani nejde. Bylo to hrozně znát, že to někdy nedává smysl a některé záběry jsou tam jen kvůli tomu, že byly v traileru. Člověk, který fandí tomuto druhu filmů, si různé odkazy a režijní vychytávky určitě užije víc a možná bude slintat blahem. Rozhodně to není špatný film a dá se vidět. Herci jsou víceméně výborní a přehrávají, což k tomuhle patří (vyzdvihuju hlavně De Nira a Seagala), jsou tu pěkné holky, ale obávám se, že Danny Trejo celý film sám neutáhne. Ale tu roli mu strašně přeju. Pro mě jen za tři a 60 %.

Domů na Vánoce (2010)

Moc mě mrzí, že takhle hodnotim, ale víc dát prostě nemůžu. Má to výbornou (anti)vánoční atmosféru, což se mi strašně líbí. Je to smutný a mnohdy pravdivý. Má to krásnou kameru a hezký lokace. Škoda, že ten scénář vázne. Těch příběhů je tu hodně a některý bohužel vyznívají do prázdna a nejsou tak emotivní. Moc humorný to neni, jsou tu spíš takový smutný chvíle, kdy si uvědomíme, o čem vlastně ty Vánoce vůbec jsou. Je to skvělá protiváha všech přeslazených hollywoodských dojáků, kde všechno končí dobře. Navíc tu jsou dobrý herci. Jen prostě zásadní problém je scénář, který nedává divákům moc možností se s někym zžít a vytvořit si k němu nějaký hlubší vztah. Ale nostalgii a smutek to vytvoří, to zas jo. 60%

Kód Navajo (2002)

Viděl jsem tenhle film znovu po dlouhé době a po jeho zhlédnutí se můj dojem nezměnil. Je to poměrně slabší a takový nijaký válečný film. John Woo je jeden z mých nejoblíbenějších režisérů, ale tohle se mu nepovedlo. Akční scény jsou dobré a v podstatě se jim nedá nic vytknout, ale na Johna Woo jsou slabé a jakoby na půl plynu. Taky mě dost zklamala až přílišná okatost některých triků (nemluvě o naprosto mimózním archivním záběru křižníku, ten vypadal jak pěst na oko). Všechny neakční scény jsou o ničem a působí jako vata. Nepovedl se ani výběr hlavní dvojice - Cageovi to nesedlo a působil spíš směšně a Beach nemá to správné charisma. Škoda, že víc prostoru nedostal ani Stormare, který tu je totálně neviditelný. Kolem a kolem je to ryzí průměr, který lze vidět, ale nic to v člověku nezanechá. Pro fanoušky Wooa spíše zklamání, nemůžu si pomoct. Aspoň, že tam byla pěkná hudba a obešlo se to bez přehnaného patriotismu. 55%

Socialismus (2010)

Bohužel to šlo úplně mimo mě. Fakt mi je to líto, protože bych rád, ale nepochopil jsem to. První třičtvrtě hodina vypadá jak domácí video, záběry na sebe nenavazujou, žádná hudba, přírodní ruchy. Myšlenku jsem vůbec nepochytil a mohlo se to jmenovat úplně jinak a vůbec by to nevadilo. Moc o tom napsat nejde. Přijde mi to jako taková dost bláznivá koláž, kde se Godard chce pravděpodobně vyrovnat s nějakým úpadkem společnosti. Ale dělá to nějak moc složitě a po svém prostě. Moc se mi to nelíbilo a nějak k tomu nemám co napsat. Godard nikdy nebude mým oblíbeným režisérem. Ty dvě hvězdy dávám za ty trošku vtipné pasáže v rodině toho kandidáta ve volbách. Tam mi to přišlo jasné a srozumitelné. Škoda, že takový neni celý film. 30%

Ďábel (2010)

Asi půjdu proti proudu, ale nakonec tomu ty čtyři dám. Je to tedy s odřenýma ušima, ale dám je. Všechny scény ve výtahu se mi líbily, dobře natočené, měly atmosféru, byly super. To okolo je bohužel vata, zdržuje to celý film a je to škoda. Navíc představitel policisty se mi moc nelíbil, přišlo mi, že to moc nehrál. Jinak mě to tedy bavilo, jen ten konec je strašně zbytečný a nemusel tam být. Ten ďábel ještě dobře, ale to rozuzlení - to se nepovedlo. Jinak jsem rád, že Shyamalan se jakž takž vrátil a ještě dokáže napsat něco smysluplného. Tady ten námět je výborný, ale je to hůř zrealizované. Herecké výkony jsou spíše průměrné, někdy je to trošku přehnané s emocemi, ale jinak fajn. Ale režie a kamera to hodně drží a posouvají trošku výš. 70%

Dva ve vlně (2010)

Přikloním se ke zlaté střední cestě. Není to špatný dokument, to rozhodně ne. Ale je bez náboje, hrozně suchý. Informací je tam dost a dost, někdy je to na škodu, divák to mnohdy nestačí pobírat. Další věcí je, že běžného diváka to asi neosloví. Obávám se, že je to opravdu film pro úzkou skupinu zájemců, kteří si navíc můžou všechny informace najít v encyklopediích. Fakt je to takové rozpačité. Přijde mi, že trošku to nabírá grády až ke konci, kdy se tam mluví o Truffatově a Godardově rozchodu, to mi přijde dobré. Nejzajímavější jsou vzpomínky herců a hereček z natáčení. Jinak fakt takové nemastné neslané. Dokument o době, která už asi nikdy nebude a byla taková opravdu trošku naivní a dneska už asi nikoho nepřekvapí postupy, které oni vymýšleli. 50%

Vynález zkázy (1958)

Fakt supr film, ani jsem se původně koukat nechtěl, ale ty triky mě fascinovaly. Vypadá to fakt hodně dobře, zároveň naivně, ale fakt supr. Na tehdejší dobu to musela být absolutní pecka. Obdivuju Zemana, jaký vize měl a realizoval. Po dějový stránce jsem se teda na začátku moc neorientoval, ale pak to bylo fajn. Herci byli průměrný, zahráli to dobře, ale žádný nevyčníval, ale pravdou je, že je to hodně o tricích. Plusový body přidává i přesná hudba Zdeňka Lišky, která dotvářela celou atmosféru. Podvodní scény jsou naprosto úchvatné. Mě se to hodně líbilo a doufám, že brzy uvidím další Zemanovy filmy. 75%