Tantra (2010)

Jakože neni to špatnej dokument, ale tak nějak mu zoufale chybí gradace a náboj. Pořád to plyne, plyne a plyne a člověk čeká, co z toho vlastně vyleze a ono nakonec nic. Některý povídání je zajímavý, nejlepší jsou samozřejmě záběry z "terapií". Ty lidi tam vypadaj hodně zajímavě a chtě nechtě se zamýšlíte, jestli byste něco takovýho zvládli. To je ale všecko. Prostě tu chybí styčný bod, vysvětlení a stručný rozdělení tantry, člověk mnohdy neví, o čem je vlastně řeč. Babčáková a její průpovídky tu nemají valný význam a působí jako vata. Tomu dokumentu prostě chybí něco, co by ho učinilo zapamatovatelným. Je to zručně natočený, má to dobrou kameru, ale trochu to pokulhává ve scénáři. Pro mě zajímavý zážitek a čistý průměr. 50%

Halloween 4: Návrat Michaela Myerse (1988)

Co si budeme povídat, tohle je nastavovaná kaše. Atmosféra prvních dvou dílů je pryč, nápaditost jakbysmet a nastupuje prostě klasický slasher se vším všudy. Moc se mi nelíbilo, že tu z Michaela udělali nadčlověka, to k němu nějak nejde. To, že se hýbe pomaleji, ale vždy je před svou obětí, tu už bylo řečeno několikrát. Je tam prostě hodně klasických hororových klišé a nelogičností, na druhou stranu si to na nic nehraje. Nebylo to úplně hloupé a uteklo to, jinak je to takové nemastné neslané. Pleasence už podle mě moc přehrává a nějak už se mi ten jeho charakter nelíbí. Fajn byla taky hudba a místy kamera, jinak ale nic moc. 50%

Pamětnice (2009)

Dost jsem se bál, když mi kamrádka tohle pustila, protože jsem o tom kdysi cosi nelichotivého četl. No, nakonec to tak zlé nebylo, ale to je asi tak všechno. Snaha nacpat do filmu co nejvíc starých herců je hezká, ale nefunguje. Je tu totiž hrozně postav a jen minimum jich má své opodstatnění Navíc pak nemají co hrát, což bije do očí. Jediní, kdo ještě jakž takž ujdou, jsou Libuše Švormová a Stanislav Zindulka, ostatní bohužel nic. Neherci jsou taky špatní a na některých scénách je to hodně vidět. Sám Magnusek je z nich nejlepší. Někdy to působilo jako z Kameňáku, což není dobře. O režii nemluvím, ta nebyla dobrá. Zápletka s tím udáním je zbytečná a dělá z filmu něco, čím není. Co k tomu dál říct? Hudba nic moc. Dvě hvězdy dávám proto, že mi to nevadilo a nerozčilovalo. Pár momentů je povedených a jednou jsem se dokonce zasmál. Jako sranda film pro kámoše je to super a frajeřina, ale dát to do kin mi přijde špatně. 30%

Vše pro dobro světa a Nošovic (2010)

Sice jsem přišel o dvacet minut později, i tak mě dokument strhnul a pobavil. Sice se mi nelíbil tolik jako třeba Český mír, ale přišel mi hodně povedenej. Moc se mi líbila kamera, která je dost akční, Klusák se dost odvázal. Líbil se mi i režijní styl, kdy padající hlávky zelí jsou snímány pomalu jak z hororu. Hudba je opět podařená. Klusákův přístup se mi líbí, i když je fakt, že z některých lidí dělá trošku blbce, líbí se mi, jak nahlíží na film. Sice tu chybí pohled nějakýho trošku spokojenýho zaměstnance a ne jen pár vět, ale je to fajn dokument. Myslim, že Klusák (ať už sám nebo s Remundou) jednou natočej geniální českej dokument ala Michael Moore. 70%

Misery nechce zemřít (1990)

Jedna z nej adaptací kingovek, což potěší o to víc, že Misery je jedna z jeho nejlepších knížek. Poměrně věrný přepis je úžasně minimalistický, ale napětí, které tam je, je dokonalé. Atmosféra se dá krájet a scény, kdy ona odjede do města a on se projíždí po bytě s cílem prchnout, patří k nejlepším. Vyzdvihl bych taky skvělou Sonnenfeldovu kameru, která to celé dotváří a zprostředkovává jedinečný zážitek. Co dál? Kathy Bates je prostě neuvěřitelná, jde z ní strach a na druhou stranu jsou chvíle, kdy je vám jí líto. Naprosto dokonalý výkon, já být její dítě/manžel/přítel, po zhlédnutí se jí ukrutně bojím:))). Caan je taky vynikající, sice na Bates nemá, ale odvádí hodně dobrý výkon. Fakt věrná adaptace, která ukazuje, že i s minimem postav se dá natočit napínavý a atmosférický film. Čtyři dávám proto, že linie s šerifem to lehce zpomaluje a je tam pár takových nepravděpodobných momentů. To, že chybí scéna se sekačkou, je škoda, nicméně to nějak zásadně nevadí. Parádní film. 90%

Souboj Titánů (1981)

Uznávám, že dost lidí tenhle film bere za kult, protože na něm vyrůstala. To je OK. Já to viděl poprvé celé až teď a musím říct, že mi to nepřišlo tak hrozné, jak jsem se bál. Jsou tam zajímavé momenty, hlavně u soubojů, jak je to zdařile nastříhané tak, aby nebylo moc poznat, že ti herci s nikým nebojují. Hudba mi taky přišla dobrá a docela rychle to uteklo. Příběh byl sice rozvláčný a skákalo se z jednoho místa na druhé, ale jinak to šlo. Horší to bylo s triky, je fakt, že ta úroveň je žalostná (a myslím, že i na tehdejší dobu, možná záměr, těžko říct), ale rozhodně to má svoje kouzlo, takže to není tak hrozné. Co mi ale vadilo, byl Hamlin. Ta role mu nesedla, navíc neumí hrát, byl prkenný a občas se jako zadíval do dálky a máchal mečem. Andromeda taky nic moc, spíš taková naivní "pipka". Nejlepší tak byli samozřejmě Bohové v čele s Laurencem Olivierem. Celkem roztomilý filmek, jehož zhlédnutí rozhodně nelituji, ale vidět ho znovu už nemusím. 60%

Kočka na rozpálené plechové střeše (1958)

Škoda, že tohle se dnes už netočí. Brilantní dialogové drama s nadčasovým tématem. Přetvářka, lži a boj o majetek je věčný. Po pomalém rozjezdu přijde pěkně hutná jízda. Atmosféra hustá, že by se dala krájet a nikdo by v té rodině nechtěl být. Naprosto jsem chápal postavu Paula Newmana a to, proč "chlastal". Výkony vynikající. Jak Newman, tak Taylor, ale také ostatní hrajou perfektně a je vidět, že jim Brooks stoprocentně věřil a dobře vybral. Ač snímek nezapře svou divadelnost, jedná se o výbornou podívanou, kterou určitě vřele doporučuji všem. Mnohokrát zde kritizované zakončení mi nevadilo, přišlo mi to v souvislosti s celým předchozím dějem fajn. 80%

Nickyho rodina (2011)

Je fakt, že Mináčovi patří dík za to, že Wintona de facto objevil pro naše končiny. Všeho ale moc škodí a obávám se, že už definitivně ztratil nadhled, který měl v předchozí Síle lidskosti. Nickyho rodina nepřináší vlastně nic nového a je to jen prodloužená verze předchozího. Tentokrát mi ale přišlo, že je tam hodně vaty a hlavně ten konec je už šíleně natahovaný. Chápu paralelu mezi Wintonem a těmi dvěma Slováky v té Kambodže, ale nevím, jestli bylo nejšťastnější je tam dát. Mně už to tam moc nesedlo. Navíc mi to od začátku přišlo až okatě dojemné, což je dáno celou skadbou dokumentu, některé záběry jsou prostě o chlup delší, hudba moc srdcebolná, hraje to strašně na city zkrátka. Jinak je ale fajn, jak se tu pracuje s informacemi. Moc se mi ani nelíbily ty hrané sekvence, ty mi přišly zbytečné. Jinak české znění fajn, hlasy výborné, jen mám problém s Bohdalovou, kterou mám tak nějak už spojenou s těmi večerníčky, ale to je možná jen můj problém. Poctivý dokument, který ale nepřináší nic nového a místy se táhne. Možná v televizi bude vypadat líp. 60%

Válka světů (2005)

Tak viděl jsem to zase po dlouhé době a dost se mi líbilo, že Spielberg konečně opustil ideu hodných mimozemšťanů a natočil něco o těch zlých. Efektově naprostá paráda, hudba výborná, kamera taky dobrá, prostě po technické stránce lahůdka. Režijně taky zvládnuto velmi dobře, zejména úvodní část je skvělá a mrazivá. Když se ze země noří první stroj, bere to dech a je to ohromující. Co je ale bohužel horší, jsou herecké výkony a příběh. Cruise mi tam nesedl a tahle emotivní role mu nešla věřit, hrál to až moc afektovaně. Fanning byla na facku, uřvaná až běda. Synáček nebyl špatný, ale jeho chování nebylo vůbec logické (proč pořád utíkal k armádě). Nejlepší ze všech tam byl ve své malé roli Tim Robbins, ten měl hrát toho tátu, to by byla jiná. Moc se mi nelíbil ani ten konec, kdy se všechno stalo tak rychle a bylo to přitažené za vlasy (ale je to samozřejmě pocta knižní předloze). Rodinné hodnoty nemá cenu rozebírat, protože to je Spielberg a ten je tam dávat prostě bude. Tady byly taky, ale ne tak otravné jako jinde, přesto zbytečné. Sečteno a podtrženo, čtyři hvězdy a 75%.

Černá labuť (2010)

Velmi fyzický a těžký film, kdy divák cítí každou emoci a bolest hlavní hrdinky. Aronofsky se tady nezapře a Black Swan v mnohém připomíná Wrestlera. Kamera je tady hodně akční a líbilo se mi, že to místy bylo nasnímané z pohledu tanečnice (ty otočky byly famózní). Je to poměrně depresivní a solidní dílko, kde se ale až zas tak moc neděje. Natalie Portman to ale odehrála neuvěřitelně a věřím, že si sáhla až na dno sebe sama. Oscar podle mě tutový a zcela zasloužený. Přiznám se ale, že její hrdinka mě místy fakt až štvala a vůbec se nedivím, že na ni režisér křičel. Když už jsem u toho, Cassel taky hodně dobrý, podle mě jeho nejlepší výkon. Mila Kunis taky super, charismatická a krásná holčina. Když se k tomu ještě přidá přenádherná hudba, není co řešit. Black Swan se musí vidět, do pěti jí ale přece jen něco chybí. Možná trošku kratší stopáž, možná nějaká eskalace, která by diváka uzemnila a hlavně trošku menší zmatenost, někdy je to až příliš chaotické. Ale jinak vynikající film. 90%