Žena v černém (2012)

Parádní a atmosférický horor a hrozně milé překvapení. Žena v černém funguje od začátku do konce a její hlavní devízou je to, že se nesnaží diváka přesvědčovat o své originalitě nebo si na něco hrát. Je celou dobu jasné, že jde o variaci na téma strašidelného domu, ale Watkins se s ní popral naprosto perfektně. Lekaček je tu hodně a většina jich funguje bez problémů. Práce se zvukem a ruchy je skvostná a výtečně dávkovaná, a ač to skutečně není nikterak originální, divák moc netuší, co bude dál a jakou to bude mít vše pointu. Radcliffe svou roli zvládl velmi dobře, možná mohl být trošku výraznější, ale vyděšeného právníka ztvárnil fakt skoro na výbornou. Ciarán Hinds je taky super, ale u něj už je to standard. Konec je sice možná trošku přitažený za vlasy a přehnaný, ale tak nějak je to pořád působivý a zneklidňující. V podstatě tomu není co zasádního vytknout, což je moc dobře. Dlouho jsem v kině nebyl u hororu takhle napjatý a příjemně vylekávaný. 80%

Žena ve vodě (2006)

Patřím mezi lidi, kterým se Vesnice líbila, to předně. Ale tohle už je moc velký úlet. Shyamalan dostal úplně volnou ruku a stvořil něco, co nejde pojmenovat. Jediné, co z předchozích filmů zůstalo, je vynikající atmosféra. Jinak ale ten příběh se mi nelíbil, což ale může být dáno i tím, že pohádky nemám rád. Ale tady mi přišlo, že postavy jednají hodně nelogicky, místy až infantilně. Místy to bylo dost nudné, na druhou stranu to má tu atmosféru a vynikající hudbu, solidní vizuální stránku a vše zachraňujícího Giamattiho. Je to opravdu až příliš divný film, u kterého se bohužel nedivím, že propadl. Shyamalan to fakt asi přehnal a možná až příliš podlehl vlastnímu pocitu geniality. Přesto ho ale mám rád, nicméně při jeho dalších filmech musím být ostražitý. 50%

Žena v kleci (2013)

Moje vysoké hodnocení bude dáno asi tím, že jsem zatím předlohu nečetl. Žena v kleci u mě fungovala po všech stránkách a podle mého soudu jde o brilantní severskou detektivku, která nemá moc chyb. Napínavé je to prakticky od začátku do konce a Norgaard nemá problém s tím napětí stupňovat a udržovat. Hutná atmosféra je tak nějak samozřejmostí, tady navíc byla i hodně fyzická a už dlouho se mi nestalo, že bych si film takhle prožil. Herci jsou do jednoho výborní - Folsgaard si tu vystřihl další vyšinutou roli, Lie Kaas hodně hraje přes své charisma, ale vychází mu to a vlastně i ty nejmenší role byly obsazeny zcela přesně a nemůžu si stěžovat. Je pravda, že flashbacky a paralelní osud zmizelé ženy malinko odvádějí pozornost a rozptylují, nicméně i v nich je velká síla, takže to tak nevadí. Jako samostatný film na mě Žena v kleci působila výborně, a jelikož se všechno vysvětlilo, námitky ke scénáři mít nemůžu a to je u tohoto žánru hodně důležité. Intenzivní a silný zážitek. 90%

Ženy sobě (2011)

Na to, že je to z produkce Apatowa, nic moc. Začátek je super a poměrně dost baví. Fajn je, že tam holky mluví sprostě a neberou si servítky. Některé fórky jsou parádní a překvapivé. Tvůrci ale bohužel často nevědí, kdy už je opakování jednoho vtipu trapné, což je škoda. Ztrácí se tak veškerý humor a už se jenom trpí. Dost mrzí, že i když se ta komedie tváří strašně cool, ve výsledku je hrozně předvídatelná a ty holky jsou zkrátka stejné slepice jako v běžných romantických komediích. Tudíž je to pak vlastně strašně otravné. Nic nečekaného se nestane, kdo s kým skončí, je jasné už v momentě, kdy se postavy setkají. Navíc morální poučení z toho ční hrozně moc, čemuž já moc nefandím. Kolem a kolem to neni špatný film, ale asi až moc obyčejná romantická komedie, která ničim nepřekvapí. 50%

Žert (1968)

Výborný film, jeden z nejlepších filmů celé naší kinematografie. Jireš s Kunderou napsali scénář geniálně, krásné chvilky kombinovali s hrůznými, čímž jen umocnili zážitek z celého filmu. Kamera taky výborná a naprosto dokonalé doplnění folkovou muzikou. Herci byli taky výborní, Somr úplně geniálně vystihl charakter předlohy, Munzar byl úžasný "hajzl" a straník, Dítětová hrála dost podobnou roli jako v Zemanovi...Fakt dokonalý film s naprosto geniálním námětem. Nevíte, jestli se máte smát, nebo brečet, což charakterizuje celý film a o to je to pak lepší.

Žiješ jenom dvakrát (1967)

Ale jo, v pohodě se to dá i dneska. Connery už si to tady užívá a vyvážil přesně nadsázku a serióznost. Hláškuje tu docela dost a slušně. Akční scény jsou i na dnešní dobu hodně dobré a přehledné. Bitka v kanceláři, ninja bitky i přestřelka s letadly jsou fajn a vypadají pořád hodně dobře. Scénář tedy někdy dost hapruje a nesmí se moc přemýšlet, protože logických děr je tu víc, než by bylo zdrávo. Přiznám se, že jsem chtěl dát tři, protože je to celou dobu takové roztahané a rozvláčné. Hvězdičku přidávám až po zvládnutém konci filmu, který odsýpá a je zakončen dobrou hromadnou přestřelkou v originálním sídle organizace SPECTRE. Hračičky jsou tady taky vychytané, střílející cigáro, skládací letadýlko, otevírací sopka, prostě dobré. Navrch vynikající, leč nevyužitý Pleasance. Akorát Bond jako Japonec je malinký úlet. Celkově vzato nadprůměrná bondovka (i když s odřenýma ušima) a 70%.

Život (2017)

Vesměs nezajímavá žánrovka, která je směsicí několika slavných filmů, z nichž si půjčuje to nejlepší a snaží se to spojit do jednoho celku, což moc nefunguje. Espinosa totiž postrádá jakoukoli osobitost a větší nápaditost, která by film posunula o úroveň výš a udělala z něj něco déle zapamatovatelného. Kamera je moc hezká a různé naklápění obrazu (povětšinou vzhůru nohama) je fajn, jenže je ho tu málo, a i když vizuální stránka je propracovaná, nějak to k uspokojení nestačí. Zpočátku to vypadá, že půjde o chytrou a filozofickou sci-fi, jenže postupem času se na tyhle ambice rezignuje a snímek se mění ve standardní, solidní, ale nijak výjimečný vesmírný horor, v němž se postavy nechovají úplně logicky a k vědeckému uvažování mají trochu daleko, ale to tolik nevadí. Spíš zamrzí to, že tvůrci nedokážou využít potenciál slibného obsazení, protože většina herců nemá moc co hrát, jedinou výjimkou je snad jen Rebecca Ferguson a v závěru i Gyllenhaal, jehož účast jsem ale moc nepochopil, o Reynoldsovi nemluvě. Osvěžující je ovšem samotný závěr, který působí podvratně a zároveň absurdně a černohumorně. Škoda, že tu humoru není víc. Life není špatný film, ale ve výsledku působí jen jako Vetřelec light, což není úplně pozitivní. 60%

Životní šance (2013)

Kdyby jel tvůrce v linii prvních zhruba dvaceti minut, asi bych hodnotil výš. Začátek je totiž překvapivě typicky britská "nahláškovaná" záležitost s vtipnými prvky, která baví a má spád a nápad. Je to vtipné a divák je velmi rychle vtažen do děje. Jakmile se ale Frankel pokouší zahrát na vážnější notu, stává se z filmu klasické slzopudné a klišovité drama o otloukánkovi, který se stal hvězdou. Tvůrci zkrátka někdy na emoce a lacině dojemné momenty tlačí až moc a zákonitě je to kontraproduktivní. Konec je pak už jen přehlídkou nenápaditých klišé, která ale na někoho mohou dost fungovat. Naštěstí se povedlo klíčové obsazení, protože jak Corden, tak Alexandra Roach hrají velmi dobře a jsou oba veskrze sympatičtí, takže jim tak nějak podvědomě stejně divák drží palce. A zmínit se musí i výborný Colm Meaney, který si zemitého otce vyloženě užívá. Jen je škoda, že Potts je tu úplně nereálně adorován a nemá jedinou špatnou vlastnost, což úplně bije do očí a působí to hodně zvláštně. Ve výsledku je film ale naprosto neškodná žánrová jednohubka, která chvilku baví a chvilku zbytečně tlačí na emoce. Účel ale splní a to je hlavní. 60%

Život po životě (2010)

Plně chápu všechna hodnocení, která se zde tomuto filmu udělují. Je fakt, že Hereafter je slabší Eastwoodův film. Já si ale nemůžu pomoct, ale pořád mi přijde jako lepší průměr. Ano, je tu moc postav a příběh francouzské novinářky je asi zbytečný. Ano, uprostřed se film táhne a balancuje na hranici nudy. Pořád si ale myslím, že to Eastwood zvládl. Není moc sentimentální a vyhýbá se laciným momentům a umí tomu dodat správnou atmosféru, i když je fakt, že mohl přitlačit. Herci odvádějí dobrou práci, vyniká hlavně Damon, jenž byl nejvíc uvěřitelný. Překvapil mě ten malý klučík, který byl taky perfektní. Asi je to i tím, že jeho příběh má největší potenciál, který bohužel není využit. Proti Eastwoodově hudbě nic nemám, naopak se mi líbila. Je minimalistická a nevnucuje se. Tsunami je taky parádní, ale oscarová nominace mi přijde trošku mimo. Na jednu stranu je dobře, že tohle naše kina minulo, na tu druhou je to škoda, protože se v nich hrajou větší kraviny. Škoda uspěchaného a trošku odfláknutého konce. Pořád ale 60%.

Život v jednom dni (2011)

Jeden z filmů, u kterých hodnocení není důležité, protože na každého zapůsobí úplně jinak. Originalita se tomu nedá upřít a nutno smeknout před Macdonaldem, že se prohrabal tisícema hodin materiálu a sestříhal výsledný tvar. Přesto si nemůžu pomoct, ale ty technologický rozdíly mi tam vadily docela hodně. Jednou koukáme na ruční a amatérskou kameru, za moment hned na takřka profesionální práci. Těžko se na to zvyká. Taky mi přišlo, že to trošku prvoplánově hraje na emoce. Škoda, že tu zkrátka někteří lidé jsou víc a jiní méně. Uznávám ale, že je to těžká práce. Hudba se ale povedla velmi dobře a dokonale podkresluje atmosféru. Uvedení na plátno se dá pochopit, ale na menší obrazovce nebo monitoru by to asi vypadalo líp. Pro mě lehce nadprůměrný dokument, který by mohl ukázat cestu, jak dál. Hezké zamyšlení nad pomíjivostí běžného života. 60%