Jumanji: Vítejte v džungli! (2017)

(35%) Asi jsem opravdu divný tvor a začínající kverulant. Přesto si nemůžu pomoci, ale mě toto dílko vůbec nesedlo. Přitom tu není ani nic podstatného, co bych tu vytýkal. Celé mi to přišlo takové sterilní, nudné, bez náboje, bez vtipných momentů, nudná hudba, absence pořádné akce atd. Rozhodně se na tomto dá ocenit fakt, že to nebyl jen obyčejný přeakčnělý digi výplach. O to mi ani nešlo, ale nedokázalo mě to vtáhnout do děje. Dá se pochválit herecká sestava – vůbec nepůsobí trapně, i ten K.Hart je zde docela dost snesitelný. Rock hraje svůj standart, rozhodně nezklamal, ale taky to zrovna moc nevytrhl. Příroda v džungli a veškeré zvířata – to vše bylo tak utlumeno, že jsem si je ani neužil. Asi tak až po hodině filmu mě sem tam nějaká scéna zaujala, ale to je tak všechno. Je vidět, že mi tento styl asi moc nesedí. Sice jsem ty filmy téměř vůbec neviděl, ale záležitosti s Rockem jako je např.Cesta na tajuplný ostrov atd – to radši vynechám. I mi tato JUMAJI připomněla nesmysly typu Spy kids atd (což už narážím na trefný komentář uživatele SeBig). Dokonce i původní film JUMAJI s Williamsem mi krásně sedl, ale tento brak ani náhodou.

Poltergeist III (1988)

(13%) Je to prostě má chyba, že jsem se do této trojky pustil. První díl byl ještě v pohodě, ty slušné 3* jsem udělil. A právě dvojka byla totální blbost, že jsem si říkal, jestli vůbec má cenu jít do třetí části. Nějak jsem nevěřil tomu, že by to mohlo dopadnout podobně. Už když jsem byl v půli této trojky, tak jsem to chtěl vypnout, ale já jsem takový divák, že vždy vydržím sledovat snímek od začátku do konce. Přeci jenom nějaká pozitiva se mohou objevit třeba i na konci daného bijáku. Jak teda popsat tuto blbost ? No, nechci to prodlužovat, ale svým způsobem to bylo trapné a pitomé jako ve dvojce, i když zde si drželo nějakou tu snesitelnou úroveň. Problém ale byl, že i když se tu stále něco dělo (nebylo to tak nudné jako ve dvojce), tak mě žádné scény nezaujaly a mnohdy jsem se při nich nudil. Opět to bylo pojato dětsky, takže o hororovou stránku zde vůbec nešlo. No, relativně krátký film a já myslel, že to sleduji tak 3 hodiny – má blbost. Odpad opět nedávám, ale už nikdy víc!

Poltergeist II (1986)

(15%) Ani první POLTERGEIST nebyl, bůh ví jaká pecka, ale stále to byla pohodová, koukatelná záležitost na slušné 3*. Ale tohle pokračování ? To se jim teda vůbec nepovedlo. První půle snímku byla docela dost nudná, nic výrazného se tam ani tak moc neudálo. V poslední cca 3/3 se to už víc rozjelo, ale nesledovalo se mi to vůbec dobře. Bylo tu spoustu trapných scén, efektů a debilních nápadů + ta část s indiánem a zlým dědkem – to už jsem opravdu pomalu padal do kolen. Hororové prvky nulové, Goldsmithova hudba ještě tak ušla, atmosféra se vytratila. Jen ta herecká sestava mě ještě tak vcelku bavila. Kdyby to nebylo tak trapné - na až fantasy/dětské pojetí, tak by se z toho možná ještě dalo něco vykouzlit, ale asi ani to ne. Z milosti a s ohledem na obstojný první film dávám slabou 1* (ani nevím, proč ji dávám, nezaslouží si to). Hrůza.

Pomsta (2019)

(80%) AVENGEMENT je další vydařené béčko s Adkinsnem. Ačkoliv nedávám plné hodnocení, tak přesto jsem spokojen a nic výrazného tomu vytknout nemohu. Co se týče provedení v obdobě současnosti v baru a k tomu vložení různých flashbacků, tak s tím moc problém nemám. Provedeno to bylo slušně a bez logických děr. Jen trochu místy upadne tempo filmu, ale ne o moc. Akce je tu opravdu dostatek, je rozložena zhruba po celém rozsahu filmu, takže není potřeba, aby zde byla nonstop akce. Ještě tak ten úvod, kdy Adkins uprchl a začáteční povídání v baru mě moc nebavilo, ale pak už mě to ví a víc vtahovalo do děje. Bitky ve věznici jsou řádně krvavé, drsné a i místy dost dynamické. Takže v tomto ohledu u mě převládala spokojenost. Jen co se týče těch fightů tak nebyly až tak nápadité a akrobatické jak to u Adkinse a tohoto režiséra známe. Což opravdu není nijak velká výtka, šlo spíš o klasické rvačky, ale své rozhodně přinesli – to neříkám. Jen jsem celou dobu čekal na ten pravý moment a vyvrcholení těch pranic. Scény ve věznici měly dostatek prostoru, ale film nabídne i víc lokací, kde Adkins zneškodňuje své protivníky. Se vším jsem byl tak nějak spokojen. A finále na baru ? To už bylo téměř dokonalé. Nože, prkna, lahve, dokonce i automatická zbraň – to už bylo dost v akci nápadité. K tomu ten Adkinsnův nasraný výraz a celkově vizuál, který jasně ukazoval, jak moc toho v té věznici prožil. Děj nebyl špatný, ale určitě bych ještě něco k tomu vylepšil, nějakou tu pointu atd. Za zmínku stojí i dobrá hudba s často opakujícím hudebním motivem. Ve výsledku si ale stěžovat moc nemůžu. Je to drsné, akční béčko se skvělým hlavním hrdinou, který v tomto snímku sice není úplně bez viny, ale i tak jsem mu od začátku do konce fandil. Doufám, že nás ještě obdobné záležitosti čekají, jen tak dál Scotte!

Poltergeist (1982)

(60%) POLTERGEIST, další slavný horor z 80. let. Rozhodně staršími dílky neopovrhuji, dokážu ocenit mnoho starších filmových záležitostí, ale ne každý takový film mi sedne. Jako horor to až tak věrohodně nepůsobí. Nepřijde mi to moc strašidelné, i když se sem tam nějaká ta hororová scéna objeví. Navíc je to stopáží moc dlouhý, takže třeba když už si divák řekne, že je konec, tak poté následuje ještě jedno finále, které mi přijde už zbytečné – ale nemůžu mu nic technického vytknout, natočeno je to solidně. Stejně jako většina scén. K tomu ta obstojná atmosféra a výborná hudba od Jerryho Goldsmithe – hororový prvky ta atmosféra s hudbou moc nevylaďuje, ale tyto aspekty se filmu vydařily. Postavy jsou na tom tak na půl, někteří mě vůbec nebavily, někteří ok. Nicméně, ve výsledku nejsem nijak pohoršen, svým způsobem mě to bavilo, ale až taková klasika to určitě nemůže být. Prostě mírně nadprůměrný a neškodný počin, který se dá vidět.

Vymítač ďábla (1973)

(55%) THE EXORCIST je určitě starý, známý a i snad poměrně slavný horor. Kdybych ho viděl dříve, tak bych možná hodnotil lépe. Asi jsem už tímto tématem okoukaný, ale přesto tomu dávám solidní 3* a na víc jak na dobrý průměr to bohužel nevidím. Mělo to dle mého názoru moc velkou stopáž, ½ půlka filmu měla pozvolné tempo, ta druhá už byla lepší, jen závěr byl takový trochu bez šťávy. Jinak se dá pochválit celkem dlouhé vymítání, slušné herce, známé hudební theme atd. Hlubší nedostatky bych v tom nehledal, takže asi tak.

Syn temnoty (2019)

(65%) Viděno v kině. Ani se mi na to moc nechtělo do kina, ale nakonec jsem se přeci jenom na to vrhnul. A ve finále nejsem vůbec zklamaný. V podstatě jsem dostal zhruba tak to, co jsem v pozitivním slova smyslu čekal. Tématem to nepřinese vůbec nic nového, je to prostě takový zlý Superman. S ohledem na nízký rozpočet, možnosti atd to asi ani lépe dopadnout nemohlo. Možná by to chtělo o něco delší stopáž či víc nápadů, ale co už. Nuda zde nehrozí ani na minutu, tempo to má poměrně velké. Asi tak ta ½ snímku mě až tolik nebrala, ale v druhé části už mi to chvílemi přišlo i trochu napínavé a zábavnější. Na tak malý rozpočet to bylo ale celkově obstojné. Má to slušnou kameru, dobré herce a hlavně je to dobře ozvučněné. Rko je zde docela solidně využité – ta scéna s natrhlou čelistí byla opravdu top. Takže, není to film, který bych chtěl vidět víckrát, ale v rámci jednohubky to vcelku zabavilo.

Černá kniha (2006)

(75%) Vydařená záležitost z období 2.světové. Paul Verhoeven je skvělý režisér a rozhodně se mu i toto dílko povedlo. Žánrem je to sice takový trochu překombinovaný, ale v dobrém slova smyslu. Někteří diváci tu naznačují, že je to moc velká kovbojka, ale to mi moc nevadilo. Začnu klady. Snad každý herec dokázal skvěle zahrát svou roli. Mělo to poměrně dost velké tempo, našlo se tu pár drsných scén (i když brutalita zde není až tolik vysoká). Občas i zajímavá akce, přestřelky atd. Napětí, atmosféra té doby, kostýmy – to vše bylo dokonalé. Úvod mě až tolik nechytl, ale poté jsem se nemohl odtrhnout od obrazovky. K tomu slušný soundtrack úplně snad zasazený do té doby. No a zápory tu také byly – rozhodně nic co by extra snižovalo kvalitu filmu. Jen ta cca poslední třetina filmu byla taková urychlená. Některé scény bych víc rozvinul a některé naopak zkrátil či vylepšil. Závěr nám nabídne pár zvratů, které na mě moc nezapůsobily. Takže úplná bomba to zas tak není, ale dost ke kritice. Já si snímek užil a s radostí si ho někdy opět pustím.

John Wick 3 (2019)

(72%) Viděno v kině. No sláva, konečně díl, který mi paradoxně sedl z celé této trilogie nejvíc. Sám se tomu divím, asi jsem byl nějak moc pozitivně naladěn. První film mě moc nechytl, přišlo mi to moc přeakčnělé a příběhově poměrně slabé, takže slabší 3*. Zato druhý díl mi přišel už jako úplná blbost. Akce nebyla špatná, bavila mě teda méně jak v jedničce, ale ten příběh a to absurdní pojetí postav atd – to mě teda fakt netankovalo. No a na tohoto třetího Wicka jsem už vůbec do kina nechtěl, ale kámoš mě ukecal, tak jsem se do toho teda chtě nechtě vrhl. Ve finále jsem dost překvapen a spokojen. Váhal jsem mezi 3 a 4*, ale nakonec jsem zvolil lepší hodnocení. Co se týče toho absurdního pojetí postav a moderně vytvořeného světa zabijáků – toho jsem se obával nejvíc. Naštěstí to nebylo tak zlé jako ve dvojce, takže jsem i ty některé pasáže a dialogy co mě moc nebavily, přežil. Příběh je takový obyčejný a naštěstí jednodušší. Jen je tu pár zvratů a asi tak 1 – 2 věcí, které mi moc nedávali smysl, ale to přecházím bez nějaké větší kritiky. Co můžu tentokrát na tomto snímku vyzdvihnout, tak je velmi slušná akce. Jednak měla víc nápadů a jednak byla skvěle natočena, byla rozmanitá, akční a v někdy i dost přehnaně ujetá (ale tentokrát v dobrém slova smyslu). Úvod jasně pokračuje tam, kde skončila dvojka. Scéna v knihovně je luxusní. Nebo pasáž, kdy koně kopyty likvidují Wickovi protivníky, to jsem se docela zasmál. A asi nejbláznivější pasáž filmu byla ta s těmi bojovými psy – to jsem jen zíral, že něco tak šíleného a zároveň skvělého mohli tvůrci natočit. Takže po akční stránce mi cca ½ filmu přišla dokonalá. Ta druhá část už neměla takové tempo a finále už také nebylo nejúžasnější, ale stále tomu nemohu nic hlubšího vytknout. Mělo to i dost nadlehčených scén, takže jsem se skoro vůbec necítil trapně jako u druhého filmu. Nevím, asi jsem si na tento styl zvykl, ale stále se nemůžu k dvojce prokousat. Krátce před návštěvou tohoto třetího dílu jsem dvojku znova viděl a názor asi jen tak na něj nezměním. No, aspoň mi konečně sedl tento film. Herecké obsazení je na tom tak nějak normálně. Reeves zvládá svůj standart, ostatní herci bez připomínek. Závěrečný fight s Dacascosem byl slušný, čekal jsem, že bude dynamičtější, ale stále to bylo slušné. Krom přestřelek tu máme i plno soubojů a i jiných zajímavých úmrtí. No, takže jsem z toho vykouzlil koukatelný a slušný nadprůměr.

Balón (2018)

(65%) BALÓN není film, který jsem vyhledával, ale na doporučení kolegy z práce jsem si ho nakonec shlédl. Co se týče tématu, čekal jsem, že to bude víc dramatičtější. Zpočátku mě to vůbec nevtáhlo do děje a celá cca ½ filmu mi přišla docela nudná a nevýrazná, ani ten první pokus letu Balónem mě moc nechytl. Ale nemůžu to výrazněji kritizovat. Zato druhá půlka filmu byla už o něčem jiném. Začalo to být dost napínavé a i si mě postupně získávali snad všechny postavy filmu. A závěrečný let Balónem byl dobrý, obzvlášť po vizuální stránce. Nechyběl k filmu dobrý soundtrack a přímo perfektní záporná postava nekompromisního vyšetřovatele. Takže, škoda té slabší první poloviny, jinak bych dal s radostí 4*. Ale i tak to na jedno shlédnutí nebyla marná záležitost.