Wall Street: Peníze nikdy nespí (2010)

V ten semestr jsem na škole navštěvoval předmět, který se točil kolem kapitálových trhů, především pak s nimi spojené problémové otázky - inside trading, spekulativní bubliny apod. Po dodatečném shlédnutí prvního dílu jsem očekával modernější, svěžejší provedení, ale bohužel jsem se nedočkal. Zbytečný romantický podtext bere vítr z plachet hlavní zápletce, která tím ztrácí na gradaci a především pak na přímočarosti. Zabíhá do zbytečných kliček a propojenost a logická struktura se mi zdá silně nevyrovnaná. Příště bych volil více věnovat se hlavní podstatě filmu - burzovnímu investování a podvodům, vynechal bych zbytečné lásky plné epizodky. 55 %.

Cass (2008)

Osobně tento počin z "chuligánských" filmů mám nejraději. Vysoká věrohodnost, dobrý vývoj hlavní postavy. Poznání firmy I.C.F, která patří mezi nejtvrdší skupiny i v současnosti. Vyzdvihuju nepodcenění vedlejší dějové linie mimo fotbalové záležitosti, ale na druhou stranu i v některých okamžicích velice dobře "natvrdo" odehrané chuligánské razie.

Hooligans (2004)

Drsnější náhled na radikální fanoušky britského fotbalu. Postava Tommyho v podání Dannyho Dyera bezkonkurenční. Nutno však dodat, že oproti americkému Green Street Hooligans (zde se připomínka a srovnání hodí, poněvadž filmy byly natočeny v odstupu jednoho roku) pokulhává v dějové vyváženosti, kdy to vypadá, že se točilo vše, na co se v ten den přišlo. Dobrá munice, výhoda britské národnosti a zkušenosti, ale silná nedotaženost v struktuře ubírá filmu na kvalitě. 70 %.

Hooligans (2005)

Tento film určitě nepotěší gaučáky a všeználky, kteří vědí vše z tepla svého příbytku a umí jen hudrovat, která hovada to na ten fotbal chodí. Oproti Football Factory počin pro slabší povahy, nicméně dějově mnohem vyrovnanější a celý film určitým způsobem někam směřuje. Pokud si člověk představí, že Američani mají točit o britském fotbale a má tam hrát Elijah Wood, určitě si řekne, že to bude stát za starou belu. Ale ono to překvapivě slušně funguje. Jako úvodní epizoda k podrobnějšímu poznání fanoušků nejpopulárnější hry světa to je dobrá volba. 75%.

Kmotr (1972)

Nutno dodat, že neznám více knih, které dokážou čtenáře vtáhnout do děje takovým způsobem, že se mu v hlavě přehrává samotný film o několika dějových linií. Proto filmové zpracování je povinností, avšak se zde naskýtá nebezpečí, jelikož nemálo skvělých knih bylo převedeno do filmové podoby způsobem ubohým. Režisér Coppola to však dokázal s nesmírně velkou elegancí. Nic víc nemusím dodávat, snad jen, že Marlon Brando je a bude navždy don Vito Corleone. Odpočívej v pokoji, mistře.

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Vyhledávám všechny filmy odehrávající se v různých ústavech a zaobírající se lidmi, kterým nebylo naděleno tolik štěstí, avšak jsou schopni se osudu postavit. I zde je to důležitý aspekt, avšak film se navíc zaobírá duelem mezi hlavní sestřičkou a Randlem P. McMurphym, kterého dokonale ztvárnil Jack Nicholson. Režisér Miloš Forman dokáže udržet pozornost diváka, děj příjemně a především plynule utíká k závěrečné scéně, která dokumentuje úděl lidí. Ten už je předem určen, i když se hlavní protagonisté snaží o opak.

Rio (2011)

Velice příjemný snímek na odpolední leháro. Jen konec se poněkud táhne, dalo by se lépe udržet diváka v pozoru. Jinak hlavní postavy velice sympatické a český dabing v této sortě filmů opět nezklamal. 70%

Toy Story 3: Příběh hraček (2010)

Návrat do dětských let, kdy jsem jako malý kluk žral každý detail prvního dílu. Jooo Buzz, jooo Woody, jooo všechny hračky. Po druhém pokračování návrat k příjemnému příběhu plného napětí, na druhé straně i pohody, která samovolně vyzařuje z tohoto animovaného filmu. Zbožňuju to.

Šifra mistra Leonarda (2006)

Říkám, že nějakým částem je věnován menší prostor, než věnován být měl a tvrdím, že logická souvislost taky není dotažená do dokonalosti. Neberu na vědomí, co jsem slyšel snad 10krát, že je to vlastně tím, že jsem nepřečetl knižní předlohu. Tak se ptám. No a co? Velké zklamání.

Nezastavitelný (2010)

Už po pěti minutách filmu si umí každý domyslet, o čem celý děj bude a v podstatě i rozuzlení je více méně jasné. Otázkou tak zůstává pouze provedení, minimalizace zbytečných scén a vědět, kdy má film skončit. 94 minut je poměrně krátká doba, tedy ani všeumělkové z Ameriky překvapivě nezařadí x zbytečných věcí, provedení k celkové atmosféře filmu také nepokulhává a drží film ve slušném napětí, i když každý divák ví, kam vše směřuje. Zádrhel přichází s poslední možností, jak najít chybu na kráse. Opět zbytečný americký "hepáč", který neví, kdy má divák dost. Vše je tak sladké, až to působí opět nevěrohodně.