Pěst Ježíšova (2012)

Ježíš má tisíc tváří a toto je jedna z mnoha. Jsem veliký fanoušek Ježíše, především toho jistého pana Ježíše, který utekl z kříže za ženskou a živností. Páč je těžké kráčet ve stopách toho velkého Pana Ježíše, jak jistý chlápek pocítil na vlastní kůži. Tenhle pan Ježíš se naopak nebojí vzít pořádně za práci a dokazuje, že to umí nejen se dřevem, ale i s rybou, a to na sto způsobů. Zároveň coby šikovný pracant a všeuměl názorně prezentuje, že nejsme prach, ale maso, krev a podkožní tuk. Zkrátka co člověk, to unikát, a co unikát, to laskomina.

Doktoři z Počátků (2013) (seriál)

[Po dvou viděných dílech] Končím. Klasický "trčák" neboli seriál, který se nikam nehne a trčí na místě jak hovnocuc utopený po kabinu v močůvce. Nikdo nehraje, všichni blábolí, postávají nebo se bimbají, dělají křoví a v příběhu nehrají absolutně žádnou roli. Jediným hybatelem jest Vašut jako absolutní záporná postava. A jak to tak u podobných "trčáků" bývá, absolutní záporná postava je i ta nejzajímavější a nejzábavnější - pokaždé, když Vašut jako prototyp bezskrupulózního kapitalisty někoho týrá nebo okrádá, je to docela p*del. Za to ta jedna hvězdička.

Vikingové (2013) (seriál)

Jo, je to fajn. Ale dneska už se vraždí (kdokoli kýmkoli) i souloží (s kýmkoli kdekoli) všude, takže nic novýho...

Vyvrženci pekla (2005)

[Komentář obsahuje SPOILERY!] Film, kde na plné čáře vítězí zlo. Natočené je to hezky syrově a má to hutnou atmosféru, ale mě u toho nebylo dobře, protože jsem nebyl schopen se s filmem srovnat po morální stránce. Zlo a dobro mohou být leckým prezentovány jako relativní, ale motivace a jednání Vyvrženců stojí jednoznačně na křesťanských základech (rodina základ společnosti, motiv oběti, apod.). Všechny postavy ale byly buď sociopati, nebo psychopati, a v závěru je jim (jako odměna) doslova darována nejlepší možná smrt, neboť rodina umírá pohromadě, po svém a především svobodná (song Free bird budiž toho nesporným dokladem). Tito zlí (?) vyvrženci mi přijdou děsiví proto, že jsou prezentováni jako kladní hrdinové v jiných filmech, plní úlohu, která normálně připadá kladným postavám, a proti nim stojí coby padouch vlastně postava kladná. Scénář je napsaný asi logicky správně, poněvadž "se nezpronevěřuje" svým myšlenkám, což mě též děsí - jaký je Rob Zombie asi člověk? Ale možná to celé byla ironie, kterou jsem nepochopil a vlastně ani pochopit nechci.

Rychle a zběsile 6 (2013)

Po pětce a šestce očekávám, že v sedmém dílu bude Jason Statham velet přinejmenším komandu intergalaktických zlodějů vytuněných vesmírných korábů, The Rock po nich bude metat asteroidy, do toho se všechny postavy spárují a všichni budou mít společně spoustu dětí a budou k tomu grilovat kilotuny masa, aby z toho vznikla nejmonumentálněji nejpřepálenější a nejnesoudržnější akčně rodinná podívaná všech dob (nebo aspoň roku). A očekávám, že se u toho budu skvěle bavit!

Collateral (2004)

Cizí a chladné noční město v Mannově režii pulzuje energií, neboť se stává kolbištěm dvou mužů, totiž nelítostnou hrou, kdy jsou v sázce nejvyšší morální ctnosti. Skvělý film postavený na duelu hlavních postav, jež mezi sebou vedou ideovou, až nihilisticko-hodnotovou válku, kterou ukázkově aplikují v praxi. Mocná atmosféra nočního města, záře neonových světel, dunivá hudba klubů, prázdné silnice a metro, které jako by se vyprázdnily pouze pro ty dva, aby je nechaly vyniknout a vyjádřit se. Totiž město jako tichý svědek a vedlejší postavy jako diváci nevyhnutelného střetnutí v srdci dnešní civilizace. A bezchybná, čistá a vše říkající a dokumentující režie velkého profesionála. Po čtvrtém zhlédnutí jde film definitivně do mé topky.

Čtyři slunce (2012)

Soused Sláma miluje vidláky a nakonec jim přeje hlavně to dobré (se špetkou Štěstí). Dobře natočený film dělaný s láskou, i když některé scény mi přišly trochu přes čáru. Něco ale zachraňuje guru Karel se zemitým Mistrem.

Tři mušketýři (2011)

"Pirátské příběhy" s celým tím honem za svobodou jsou zkrátka v kurzu. Je to téměř symptomatické, ač klíčový není symptom, ale příčina (ta je prostá: Američané jsou takoví a chtějí to tak): kardinál se snahou spoutat svět a vnutit mu svá pravidla za každou cenu, s vizí větší budoucnosti, která připomíná hru a kde jsou všichni pouze figurkami na jediné politické šachovnici. A proti němu skupinka svobodomyslných, kteří bojují za své lásky a touhy, neboť "těžká rozhodnutí Vás v noci nezahřejí" a "Francie tohle přežije". Do toho nezdolný Jack Sparrow v sukních, Orlando, hory přenášející láska a skupinka různých postav, některé zlé, jiné hodné, a voilà: výsledkem je chaos a "bordel", nikoli promyšlený a vcelku originální jako v prvních třech Pirátech z Karibiku, ale poněkud nekonzistentní a nudný. Nicméně navazuje se na tradici nastolenou pirátskou trilogií, které Mušketýři dělají větší čest než nudné Vlny podivna, neboť zde se vytváří mýtus, který možná může fungovat: mýtus o svobodě a mušketýrech. A kde se pluje a bojuje, je vesměs jedno...

Velmistr (2013)

Čína, první polovina dvacátého století. Svět se mění, události v rychlém sledu střídají jedna druhou. V životech Mistrů nabývají otázky cti a rozumu nových, různých významů, jeden druhému mnohdy nerozumí. Stará doba je pryč. „Ve škole bojových umění se někteří lidé řídí ctí, jiní svými vnitřními pocity. Čest nesmí být pošpiněna ani smítkem prachu, takže pokud prolijete krev, vaše pocity ji vezmou a uzavřou ji uvnitř sebe. Když už ji ale dál nemohou přijímat, krev prosákne ven a znečistí vaši čest. A právě to je veliký důvod, proč školy zanikají.“ Kar-wai Wong je opět hodně vysoko. Ne úplně na vrcholu, k tomu mi tam něco chybělo, ale přesto hodně vysoko. Věčný lamač srdcí s úsměvem sympaťáka Tony Leung Chiu Wai, po jeho boku s přibývajícími lety stále půvabnější Ziyi Zhang, hluboké emoce, skvělá hudba a fenomenální scéna na nádraží, která mi téměř vyrazila dech. Update: Po druhém zhlédnutí zvyšuji na pět.

Sbohem, královno (2012)

Ulice duní pochodem tisíců. „Sidonie, kde máš ty zlaté hodiny, co jsem ti půjčila?“ Bastila padla v úterý v odpoledních hodinách. „Louison mi je ukradla z pokoje, paní. Utekla s nimi.“ První zmatené zprávy hovoří o tom, že její velitel byl bestiálně popraven pouhým nožem. „Nevadí, strhnu ti to z platu.“ Následně byla jeho hlava nabodnuta na kopí a nesena ulicemi Paříže. „Paní, víte přece, že bych je splácela do konce života.“ Při obléhání přišla o život téměř stovka lidí. „Inu, máš pravdu. Nakonec kdo by se za těchto okolností staral o nějaké hodiny.“