• Western

Ulzanův nájezd (1972)

Prvotřídní western, jeden z nejlepších ze sedmdesátých let. Temný, deziluzivní, přímo brutální střet idejí rasové snášenlivosti versus bezútěšné reality rasové nenávisti. Skupina Apačů hledá při útěku od života v rezervaci sílu - nachází ji bohužel ve vraždění a mučení bílých osadníků. Film je pátráním a soubojem nezkušeného poručíka s oddílem kavalerie a krvavého sériového vraha indiána Ulzany a jeho skupiny. Film plný skvělé psychologie postav a jejich morálních dilemat i výborně natočené akce. Pět let od režie Tuctu špinavců jde o další Aldrichův mistrovský kus, s otrlým až cynickým Burtem Lancasterem v roli zvěda kavalerie. "Nenávidět Apače? To je jako nenávidět poušť, protože na ní není žádná voda." Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=XmbBlIomvNI

Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů (1983)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. Důstojné rozloučení s rytířy Jedi. Přestože není tak velkolepě výpravný jako díl 5 a navzdory mírné infantilitě robota C-3PO i divošských Ewoků jde o plnokrevnou fantasy s krásnými vizuálními efekty vhodnou pro celou rodinu. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=SKh2MENj7ug

Bojovali za vlast (1975)

Nedostatečně vyzbrojená Rudá armáda ustupuje v roce 1943 před německými tanky k Donu. Hladoví vojáci fyzicky i duševně strádají, jsou decimováni při zoufalých obranných bojích. Civilisté z vesnic jim navíc spílají do zrádců vlasti, kteří zemi neubránili a nechávají je napospas fašistům... Nezapomenutelná je válečná scéna s větrným mlýnem planoucím v ohni v pozadí bitvy. Výtečný výkon podal Vasilij Šukšin - představitel hlavní role vojína Lopachina - bohužel zemřel před natáčením poslední epizody (ve 45 letech, patrně na infarkt z přepracování), takže film byl dotáčen s jeho dabérem. Špičková předloha od nositele Nobelovy ceny Šolochova, nejlepší sovětští herci, cenami včetně Oscara ověnčený Bondarčuk a bolestné ruské téma nekonečného ústupu před Němci, minimum ideologie a maximum duše, to je jeden z nejlepších sovětských válečných filmů. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=qMw629pnIL4

Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (1980)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. S geniální hudbou Johna Williamse - nejlepší je asi téma - Imperiální pochod: http://www.youtube.com/watch?v=m0DBvaguOMU - mimochodem, jeden uživatel youtube komentoval: I play this theme when my wife arrives at house :-). A to mi původně Star Wars nic neříkaly... Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=PkEKIw0FU6Y

Hvězdná pěchota (1997)

Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. "Chcete vědět víc?" Sci-fi film Hvězdná pěchota je natočen podle jednoho z nejznámějších děl Roberta A. Heinleina a to mým oblíbeným režisérem Paulem Verhoevenem. Nic pro slabší nátury, povinnost pro milovníky velkolepé sci-fi, hodně brutální akce a především černočerného humoru. Já to viděl už asi 6 x a pokaždé jsem se dobře bavil. "Chcete snad žít navždy?!" Trailer: http://www.csfd.cz/film/9302-hvezdna-pechota/videa/

Apač (1954)

Spíše naivně "naučný" western o konci Apačů v režii tehdy začínajícího Roberta Aldricha. Hodní běloši přesunují do tisíce mil vzdálených rezervací zlé indiány, ale nejvzpurnějšího z Apačů na konec přece jen uznají, protože se začíná chovat jako běloši? Ale film Apač je více o volnosti, o bolesti se změnou životního stylu indiánů, o oddanosti a nakonec i lásce. Navíc není nouze o dobrodružné scény a přestřelky, vše v kvalitní Aldrichově režii. Z dnešního pohledu je však jasnou chybou obsazení významnějších apačských rolí bělochy - např. modrookým Rambem Burtem Lancasterem a zelenookou Miss Ohio Jean Petersovou. Ukázky z filmu: http://www.youtube.com/watch?v=24s9g9umwJg

Dva mezci pro slečnu Sáru (1970)

Drsňák Clint Eastwood cestuje pouští s tajemným posláním, přesto zachrání jeptišku Shirley MacLaine ze spárů chlípných bídáků... Obě postavy mají zábavné a vtipné dialogy, do toho naříká Morriconeho hudba, nepřátele jsou postříleni, nebo obelstěni. Proč tedy jen hodnocení na úrovni lepšího průměru? Protože Dva mezci pro slečnu Sáru jsou žánrově někde mezi westernovou komedií, romancí, válečným filmem, dobrodružnou akcí a road movie, mají ze všeho kousek a z ničeho dostatek. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=syWUuboZ99w

Králova řeč (2010)

Celosvětově divácky úspěšný film. Emociální pecka. Být králem může být horší, než být nevolníkem. Opravdový herecký koncert se závěrečným osudovým proslovem za zvuků Beethovenovy Osudové symfonie. Trailery: http://www.csfd.cz/film/269587-kralova-rec/videa/