Život je krásný (1946)

Ač je to film ze 40. let, mohl by se klidně odehrávat dnes. George Bailey představuje snad každého, kdo chtěl někdy odjet do světa a stát se velkým objevitelem, podnikatelem či zanechat nějakou stopu ve velkém světě. A vždycky, když se člověk odhodlá změnit svůj život, něco se stane, protože život sám se řídí jinými pravidly. George není úplně kladný hrdina, i když by se to tak mohlo zdát. Scéna v pokoji u Mary je hořkosladká, protože vedle Mary nesedí už ten nadšený mladík, ale muž, kterému jeho životní plány vůbec nevyšly. Poselství "nemusíte jezdit do světa, abyste poznali život a není chudý ten, kdo má přátele" je sice trochu moc, ale to je zkrátka Frank Capra a jeho filmy. Navíc je to vlastně pravda, i když si to málokdo připustí. Film to rozhodně není dokonalý, ale nejsou to roky, které by mu ubíraly na atraktivitě. O to se báječný James Stewart postaral. Spíš je to trochu délkou přemrštěný závěr. Ale to je jen maličkost u jinak skvělého filmu.

Jindabyne (2006)

Nevím, o co se v tomhle filmu autoři pokoušeli, jestli o film s více spojenými příběhy nebo jedním příběhem, kolem kterého se dějí jiné věci, ale každopádně se jim moc nepovedlo ani jedno. Je tu naznačeno několik linií, z nichž žádná není ukončena nebo pořádně vysvětlena. Snaží se kombinovat několik věcí najednou, spojit osobní problémy postav s aktuálními problémy v Austrálii a selhávají u obou. Laura Linney je jedna z mých oblíbených hereček, ale tady byla většinu času strašně nesympatická až hysterická. Osobně bych radši sledovala, jak si prarodiče poradí se vzpurnou vnučkou, než pátou hádku Linney a Byrna, kteří se k sobě vůbec nehodili. Na druhou stranu, ačkoliv měl film skoro dvě hodiny, tak utíkaly celkem rychle díky rytmu filmu, který jakoby odrážel rytmus malého městečka a okolní krajiny. Výkony herců byly dobré, jen jich bylo moc a žádný z nich (kromě mírně přehrávající LL), nedostal moc prostoru, což je škoda. Každopádně film každému na nějaké nedělní odpoledne doporučím, ale není to něco, na co bych se podívala znovu.

Jen andělé mají křídla (1939)

Zajímavý a na svou dobu neobvyklý film. Odehrává se to vlastně jen v pár interiérech, se záběry na přistávající a vzlétávající letadla. Efekt padajícího letadla byl výborný, až z něj zamrazilo a Cary Grant si tuhle roli užil. Jen bych měla námitky k obsazení ženských postav, protože podle mého (laického, skromného) názoru je měli prohodit. Jean Arthur mi přišla trochu mdlá a Rita Hayworth by se na její místo hodila spíš.

Arabela (1980) (seriál)

Miluju tenhle seriál, i když z české tvorby se mi o něco víc líbí Návštěvníci. Ti byli přece jen cíleni pro širší publikum. Arabela je místy trošinku naivní, ale to vůbec nevadí, jde o pohádku a tam má tahle naivita své nezastupitelné místo. A kdo by nechtěl mít kouzelný prsten? ;-)

Báječná léta (1988) (seriál)

Vynikající seriál o dospívání, podaný vtipnou formou, s kterou se každý člověk, který prochází nebo prošel něčím podobným, dokáže ztotožnit. Protože tyhle problémy jsou stejné všude, bez ohledu na zemi či kontinent. Osvěžující na tom je hlavně to, že se to neodehrává na pozadí večírků, palem Los Angeles či mrakodrapů New Yorku, nejsou tam mladí a krásní lidé, ale normální zamindrákovaní teenageři. A celé to má hlavně nadhled, což už se dneska moc nenosí. Seriál mého dětství a mládí, s vynikajícím dabingem, ale i sympatickými, chybujícími hrdiny. Poslední díl mě rozbrečel i na potřetí.

Nekonečný příběh (1984)

Nekonečný příběh člověka nutí stát se znovu dítětem nebo ještě líp - nikdy nevyrůst.

Orphan (2009)

Váhám mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Posledních deset minut to trochu kazí, ale zase jsem nečekala tuhle pointu a já bývám ráda překvapená. Hodně se mi líbily výkony od všech, včetně dětských herců. Isabelle Fuhrman je roztomilá a děsivá zároveň. Malá Aryana Engineer byla neuvěřitelně přesvědčivá, a to i přes to, nebo možná právě proto, že za celou dobu vlastně neřekne ani slovo a musí všechno vyjadřovat jen očima a gesty. Vera Farmiga taky výtečná. Celkově tenhle film opravdu táhnou herci a hlavně za ně dávám tu čtvrtou hvězdičku.

Princ a já (2004)

Ale ten konec se moc nepovedl...

Avatar (2009)

Po odchodu z kina jsem byla mírně rozpačitá. Miluju sci-fi, ale z nějakého důvodu jsem nebyla pohlcena rozruchem kolem tohoto filmu, ani trailer mě vyloženě nenadchnul, takže jsem podle toho asi měla i vlažnou reakci. Použiju k hodnocení to klišé, které používá každý - Tanec s vlky, případně Pocahontas, byli Cameronovi zřejmě inspirací. Nemyslím si, že to ale úplně vadilo. O děj tu šlo až ve druhé řadě, a navíc i neoriginální příběh dokázal zabalit do tak líbivého hábitu, že jsem si toho vlastně nevšimla a ty dvě a půl hodiny utekly jako voda. Určitě to bylo hlavně díky 3D, protože největší dojem na mě udělala Pandora. Co by se asi nemělo stávat je to, že mi byl víceméně ukradený osud všech postav. Málokdo si byl v modré podobě podobný, snad jen charakteristický vzhled Sigourney Weaver byl znát. Sam Worthington byl v Terminátorovi celkem fajn, tady ale mohl jeho roli mít kdokoliv. Sám je "přehypovaný" jako celý tenhle film a osud jeho postavy byl v podstatě jasný od začátku, takže ani nebyl důvod se o něj bát. Jednoduše řečeno, James Cameron natočil drahou pohádku ve 3D, splnil si tak svůj sen a zavedl nás na Pandoru, která byla úchvatná, přesto ale nedokážu založit nadšení z filmu jen na tom, že tam byla pěkná planeta se zajímavou faunou a flórou.

Twilight sága: Nový měsíc (2009)

Pitomé zírání z prvního dílu vystřídaly pitomé dialogy. Kristen Stewart není schopná dívat se nikomu do očí a Pattinson stále vypadá, že má zácpu. Ubírám jednu hvězdičku z minula, protože to mělo opět dvě hodiny a dramatická hudba se k tomu místy vůbec nehodila.