Trio z Belleville (2003)

Tak takový zážitek jsem vskutku nečekal, snímek mě rozsekal na kousíčky, smál jsem se od začátku do konce. Nádherná ukázka toho, že i animovaný snímek, ve kterém nehrají hlavní roli zvířata nebo roboti a který je politicky celkem korektní (nebo jinak, není politicky angažovaný), může být úspěšný. Ačkoliv...nejsem si úplně jistej, zdali je ten lov a pojídání žab politicky korektní, ale je to vlastně francouzskej film, tak asi jo. Probíhal-li by závod v Bulharsko a někdo by se tam vys… do tureckého záchodu, to už bylo asi horší…Jakožto amatérský cyklista závidím Šampionovi jeho stehna a takovou mazanou trenérku.

Million Dollar Baby (2004)

Nejvíce mě na snímku mrzelo, že nebyla více akcentována poslední čtvrtina filmu, kdy již byla Maggie kvadruplegická, odkázaná na UPV atd. Bylo zde dostatek prostoru pro hlubší zamyšlení nad eutanázií (aktivní, pasivní, asistovanou...), takhle to vyznělo poměrně černobíle. Jinak ale skvěle natočené, Eastwood je bourák a to hlavně jako herec.

Ztraceno v překladu (2003)

Absolutní filmová lahůdka, hodně mňamózní, dosytosti jsem se nadlábl, jeden z nejpůsobivějších filmů za poslední roky. Skvěle vystižená atmosféra osamocení, je jedno, že je to zrovna ve velkoměstě tisíce kilometrů od domova. Film je výborně vygradován s lehce hořkosladkým zakončením. Kouzelná je scéna, když Bill Murray zpívá na japonské party karaoke ! A propos Bill Murray-ten chlápek nemusí hnout brvou a zahraje celé spektrum emocí. Ačkoliv Scarlett Johanssonová tady nemá roli femme fatale, je mnohem víc k sežrání než jinde, tak mazanej úvod filmu se jen tak znovu nepovede.

Muž, který nebyl (2001)

Asi můj nejoblíbenější film z dílny bratrů Coenových, který stojí a padá s naprosto strhujícím výkonem Billy Boba Thorntona, který vlastně vůbec nehraje, jenom je, asi tak jako ve straších francouzských detektivkách Jean Gabin. I když "jenom je"? To by pak ale musel být mužem, ktrerý byl, on však nebyl. Blbost, všichni kolem něj mu dělají pouze křoví. Krásně stylizovaná černobílá kamera a jako vždy svůdná Scarlett Johansson jsou ovšem velkými třešněmi na tomto holičském dortu.

Bratříčku, kde jsi? (2000)

Skvělé!Film jsem viděl už třikrát a ani jednou mě nestihnul nudit, ba naopak, bavil jsem se od začátku do konce. Ústřední píseň je geniální, naprosto mě uhranula. George Clooney je neuvěřitelně vtipnej, což jsem nečekal, tudíž mě velmi příjemně překvapil. Šíře hereckého záběru Johna Turturra je rovněž obdivuhodná.

Big Lebowski (1998)

Hodně vtipných situací by asi v jiném filmu vyznělo docela trapně (např. židle zapřená o dveře otevírající se opačným směrem), ale tady to všechno sedí. Výborné obsazení ústřední dvojice a jejich třetího spoluhráče Steva Buscemiho, který však svůj vrchol zažívá až po zpopelnění. Pěkně zpomaleně natočená úvodní sekvence z bowlingové herny a Jesusův výstup – do detailu vymakaná fajnová prácička. K tomu příjemná hudba. Dude říká, že ve svém volném čase dělá to, co všichni, tedy hraje bowling a jen tak jezdí kolem. Chtěl by někdo dělat něco jinýho ? Ještě tak potkat Julianne Moorovou…

Přátelé (1994) (seriál)

Čím jsem starší, tím přicházím tomuto seriálu více na chuť - lehkonohá, svěží, opravdu situační komika a zejména skvělý český dabing. Je pravda, že v posledních řadách se už dalo předpokládat, co který "přítel" udělá, přesto, nebo právě proto byly epizody z posledních řad velmi vtipné a podařené. Chandlerovi poznámky mě tedy bavily náramně. První díly jsou o něco více těžkopádné, ale to je celkem pochopitelné, chvíli trvá, než se vlak rozjede a tenhle se teda rozjel...

Good bye, Lenin! (2003)

Podle takovýchto filmů by se měli čeští filmaři učit, jak se dělá komedie bez toho, aby se herci museli pitvořit, různě šklebit, mluvit sprostě atd. apod. Příběh založený na absurdním snažení mladíka je skutečně skvělým nápadem, z filmu nečiší patos ani trapnost. Skvělé.

Zvětšenina (1966)

Na tento snímek se dá koukat stále a znova a znova a vždycky se tam najde něco, čeho si divák minule nevšiml. Krásně výtvarně zpracovaný snímek, spousta symbolů a stylový vhled do kulturního života společenské smetánky.

Ti druzí (2001)

Asi takhle nějak si představuju horor, bez krve, usekaných údů a netvorů. Tvůrci si vystačili, stejně tak jako kdysi Kubrick v Osvícení, se stupňujícím se napětím, temnou hudbou, tajuplnými zvuky a mimikou hlavních postav. Nicole Kidman mě v dobrém slova smyslu šokovala svým charismatem, nešlo z ní spustit zrak. Konec se dal sice trošku čekat, ale to vůbec nevadilo.