Koruna (2016) (seriál)

Velmi povedené. Není to dokument, ale jak říká pár mých britských přátel 'něco pravdy na tom bude'.

Barbie (2023)

Zajímavě komponovaný svět, je to chvílemi milý a vtipný, ale je to prvoplánový a dlouhý.

Oppenheimer (2023)

Perfektní, film, děj, herecké výkony, kamera. Není to přednáška z fyziky ani z historie, a ani nemá být. Takhle to plně stačí. Možná to chtělo malinko kratší stopáž.

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Jak psal verbal - Disney škodí Galaxii víc, než Palpatine. Jak psal Cival - osudovost nulová. Jak psal MrHlad - postavy prázdné. Trikově je to dobrý, stará dobrá muzika, happy end. Pokus o důstojné filmové rozloučení s Carrie Fisher (za to hvězda navíc). Ale herecky nic moc, humor plytkej nebo žádnej, samý nepochopitelný deus-ex-machina zvraty a přeskoky, a promlouvající představy postav, příběh nula. Škoda. "EVII: Síla se probouzí" byla dobrá. Tohle Abrams urecykloval a odflákl.

Venom (2018)

S marvelovkami to byla vlastně moje první zkušenost, bez znalosti komiksů a souvislostí. Vtipný scifi, takový průměr, fajn efekty, herectví ušlo. Jedna hvězdička navíc za laboratoře, magnetickou rezonanci a vědění, že každá automobilová honička v kopcích San Franciska to hodnocení o hvězdičku zlepší :-)) .

Takoví normální Američané (2013) (seriál)

Spolu s The Man in the High Castle asi top současné seriálové tvorby. Jen tohle tedy není historie alternativní, ale fabulovaná, a možná i dost pravděpodobná. Skvělé herecké výkony, vymazlené americké osmdesátkové exteriéry, výborně zmáknuté reálie, parádní auta, naprosto dokonalá muzika a napětí od dílu k dílu, pro pamětníky pochopitelně s reálnými historickými reminiscencemi.

Muž z Vysokého zámku (2015) (seriál)

P. K. Dick byl prý dosti šílený spisovatel a taky asi vyzkoušel hromadu drog a ten seriál je zřejmě z knižní předlohy hodně modifikovaný, aby se na to vůbec dalo koukat (slyšel jsem, žádnou jeho knihu jsem zatím nečetl). Ale je to jeden z nejlepších a nejnapínavějších seriálů dneška, skutečně ponurá a děsivá alternativní historie, s tou lehkostí, s jakou i hrdí Američané tak snadno kolaborují s německými i japonskými uchvatiteli, s oním všemocným státem. A přece je tam ta jiskřička naděje. SPOILER: . . . . . Brutálně děsivý je živý postarší Heydrich.

Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny (2018)

Není to samostatný blockbuster a je to výplňovka, to je pravda. Dějově nikterak strhující a chtělo by to nejspíše výměnu režiséra. Nicméně to je povedené, vtipné, řemeslně hezké, Law i Depp hrají dobře, Redmayne a Waterston taky a já se nemohu v hodnocení oprostit od toho, že mám Pottersvět rád. Tzn. ta čtvrtá hvězda je tam z tohoto důvodu navíc. Komentáře, s nimiž přes rozdílné hodnocení částečně souzním, jsou zde od MrHlad, Malarkey, Enšpígl a KarelR. Těším se dost na další díly.

Železný kříž (1977)

Sam Peckinpah umí nejen westerny. Ale i easterny. Absolutně srozumitelný vzkaz, že válka je vůl, a vždycky bude, nezávisle na straně. Neobvyklý válečný film.

Dunkerk (2017)

Hope is a weapon. We shall never surrender. Dokonalé. Kamerou, střihem, muzikou, i poselstvím. Jsou perfektní filmy o válce, ve kterých není ani jeden válečný záběr (Hal Ashby - Návrat domů, třeba), a pak jsou filmy o válce, které se skoro celé skládají z válečných scén, a Dunkerk je jeden z nich. Člověk se skoro cítí jako jeden z těch Britů, co čekají na pláži, film vtahuje do děje a jednomu se najednou moc nechce k moři.