• Pohádka

Rozhýbej to! (2001)

tak nevím, jestli dát 4 nebo 5*. takhle jsem se už dlouho nebavila. Myslím, že je ale úplně jedno, jestli to bylo o homosexuálech, takovéhle krize a jejich řešení se dají vztáhnout na jakýkoliv pár, nicméně tato sestava tomu dodala trochu větší šťávu. Mads Mikkelsen je fakt skvělý, ať už se líbá s kýmkoliv. Tento film si určitě ještě někdy pustím. Příjemné spojení vážné tématiky s humorem.

Král ping-pongu (2008)

zajímavé rodinné drama, nicméně mi připadá, že je zde více hluchých míst, hlavně ze začátku. Také mi moc nesedí vyprávěcí monolog hlavní postavy. Ale za zkouknutí to, myslím, stojí. Kdo má rád severskou zimu, přijde si na své.

Skagerrak (2003)

začátek mě tedy moc nebral, myslím, že ho mohli prostříhat, ale i ten má něco do sebe. I když nás naši blízcí někdy štvou, tak jsou to jediné, co máme, a myslím, že tahle myšlenka tam mohla problesknout. Po zlomové události se film rozběhne, a pak už je to krásná podívaná. Kdo bude "oním vyvoleným" jsem tak trochu tipla hned jak se objevil na plátně, ale to vůbec nevadilo. Film řeší vážné otázky opravdu elegantně, a konec mě opravdu pobavil. Ale jestli si film pustím přiště, začátek asi trochu přeskáču.

Allir litir hafsins eru kaldir (2005)

Z vraždy staršího muže je obviněn narkoman a recidivista, který byl viděn na místě činu. Jeho vina se zdá být jistá. Nicméně právník (Hilmir Snær Guðnason) postupně zjišťuje, že dost věcí v případu nesedí. Záhy se s ním také spojí sestra obviněného a rozvedený právník se do případu ponoří možná víc, než by zpočátku sám chtěl. Vynořují se temné stíny z minulosti obviněného i zavražděného. Dobrá detektivka, napínavá, i když jedna rovina příběhu se dala trochu předvídat. Ale kdo bude nakonec odsouzen, to jsem netušila do poslední chvíle. vyšlo jako dvoudisková edice. na první DVD tři díly po 45 minutách, na druhém DVD sestříhaná verze jako jeden film. plus anglické titulky. fotky, herci a info možno vidět zde. http://www.axfilms.com/

Njálssaga (2003) (TV film)

Njálssaga není klasický film, je to spíše taková pocta nejslavnější islandské sáze. Ze ságy je zpracovaná jen krátká část, a to stylem vyprávění, tak jak je to sáze. Přímá řeč se však také objevuje. Tato část trvá pouhou půlhodinu a zbytek filmu sestává z rozhovorů s lidmi, (většinou snad vědci,) kteří se k sáze o Njálovi odborně vyjadřují. Doporučuji shlédnout i tuto část, mnohé to osvětlí. Myslím, že tento film je taková lahůdka pro fanoušky Islandu a ság především. Doporučuji si však ságu přečíst předem. Vyšla i v češtině. Sešli se zde nejlepší islandští herci: Njáll (Ingvar Eggert Sigurðsson), Gunnar (Hilmir Snær Guðnason) Hallgerður (Margrét Vilhjámsdóttir), Bergþóra (Halldóra Geirharðsdóttir) Skarphéðinn (Ólafur Darri Ólafsson) Melkólfur (Þröstur Léo Gunnarsson), Skammkell (Benedikt Erlingsson), Otkell (Helgi Björnsson) plus další v menších rolích. Hudbu složil Hilmar Örn Hilmarsson, což je další plus navíc. p.s. anglické titulky onu poetičnost opradu nevyjádří.

Svatba za bílé noci (2008)

Film se odehrává na ostrově Flatey (placatý ostrov), kde opravdu vše vypadá jak ještě před sto lety. Trajekt, co tam jezdí, opravdu nestaví, ale jen vyhodí lidi, a zase jede dál, proto ta scéna s botama. Film získal na výročním ocenění na Islandu sedm cen Edda a suverénně tak vyhrál. Bavila jsem se výborně, prolínání tragických a komických linií filmu opravdu sluší, a Hilmir Snær se opět svlékne. :-)

Astropia (2007)

Trochu zváštně pojaté dílo. Film proniká do světa lidí, co hrajou RPG (hry na hrdiny), a dějové linie jsou odděleny komiksovými okénky. Je to zajímavý nápad. Realita se tam s fantazy prolíná pěkně, je tam i sladká romantika, napětí, Oceňuji zvláště ten nápad s předěly. Na Islandu měl tento film úspěch. Momentálně se autoři Astrópie soudí s autory seriály Heroes, kteří si pro jednu epizodu možná vypůjčili děj z Astrópie. Koho to zajímá, stačí si dát do googlu jména Heroes a Astrópia, a můžete si počíst.

Ikingut (2000)

Moc pěkný film, o upřímném dětském přátelství, které je silnější než pověry dospělých. Děti se dokážou přátelit, i když mluví jiným jazykem a mají jiné zvyky. Herecké výkony byly přesvědčivé, hudba také výborná. Ale jaké to má být přesně století? nějak to moc neumím odhadnout.

Hitlerovy děti (2000) (seriál)

Hodně silný dokument. O nacistické propagandě, která se podepsala na těch nejcitlivějších, zakončeno válečným nasazením těchto dětí, které tak zcela zbytečně padly. Kromě známějších Hitlerjugend, je zde i jeden díl věnovaný propagandistické výchově dívek. Dokument je doplněn o rozhovory s přeživšími, dnes už starci. O tom, jak tomu oni tenkrát rozuměli. Jestli věděli, pro co jsou zneužíváni. Někteří věděli, jiní ne.

Děti z Bullerbynu (1986)

Příjemná oddychovka, ale oproti knížce to nemá takovou šťávu. a proč tam byla ta Olleho sestřička, to taky nechápu. akorát to tam kazila, a v knížce se takhle veliká ani neobjeví. škoda.Nicméně poetika švédského venkova je úžasná. Kdyby nebylo toho strašného dabingu, asi bych dala o hvězdičku víc. To je takový problém vydávat dětské filmy i v původním znění? kvůli tomu dabingu si ani druhý díl nekoupím. Já se těšila na švédštinu. :-(