• Pohádka

Bernský zázrak (2003)

Pěkný film, pro nás ukáže také kus historie z té německé stránky. Trošku mi tam ale neseděla ta náhlá proměna otce navrátilce, poté co si promluvil s knězem. Pohnuté osudy ale byly ukázány z obou stran. Otec, který se vrací po 12 letech, a na druhé straně rodina, která si žije svým životem, a najednou jim tam v podstatě skoro cizí člověk začne říkat, co mají dělat. Když pominu to poválečné pozadí, tak to byl takový obyčejný příběh o sbližování se šťastným koncem. 3,5 *

Mrňous a čarodějnice (1980)

Jako dítě jsem to asi neviděla. A jsem ráda, i teď mě to docela děsí.

Rock v Reykjavíku (1982)

Skvělá muzika, hlavně punková. škoda jen, že tam nejsou popisky, která kapela zrovna hraje, a jména lidí, kteří tam mluví. Anglické titulky také autoři mohli přidělat, těch proslovů tam není mnoho. Kapely se nakonec snad dají dohledat podle závěrečných titulků. Objeví se tam mimo jiné aktéři filmu með allt á hreinu, punková Björk, a na začátku to uvede ze všech nejpunkovější Sveinbjörn Beintensson. (ten starý pán s plnovousem) Jediné co mě tam štvalo, bylo asi v půlce filmu takové blikání s divnou hudbou a pasáž s popravou kohouta. Jinak je to moc fajn dokument. Na Islandu vyšla reedice na DVD.

Čoky (1984) (seriál)

Vím, že se mi to tenkrát moc nelíbilo. Takové ponuré, asi i docela strašidelné.

Do tvých rukou (2004)

no, škoda posledních 10 minut, jinak bych dala 5* Opět se ukázalo, že za vše vlastně můžou doktoři. :-) Film také dost ukazuje o profesním i lidském selhání. A nejsou to ty vězenkyně, kdo se nakonec objeví v negativním světle. Nicméně mě dost zarazilo, že Dánové mají tento film označený věkovou hranicí sedmi let. Nevím, jak vy, ale já bych na to tak malé dítě koukat nenechala. Dost bych přemýšlela i o hranici 15 let.

Bílé velryby (1987)

originální název skytturnar znamená střelci. Hudba: Hilmar Örn Hilmarsson, Sykurmolarnir a Bubbi Morthens Film: Velrybářům skončila práce, neměli kam jít nikdo je nechtěl, a tak musí skončit tragicky... Začátek - zabití velryby, docela detaily,+krájení masa, nic pro Greenpeace. :-) Pak se tam hrozně dlouho nic neděje, je to jen dokument o islandských restauracích a barech, a pak je tam najednou dost za vlasy přitažená akce. To, že policie po prvním výstřelu útočníků uteče, není tak divné, islandská policie donedávna neměla střelné zbraně. :-) Jinak jsou tam opět jako v některých dalších Friðrikssonových filmech hluchá místa a absurdní postavy, které tam vůbec být nemusí. Film mě dost nudil, a konec, který byl sice akční, byl zas hodně divný. Jediná dobrá hláška: Můžeš mi koupit další skleničku, ale hlavně moc nemluv.

Počítej do sta (2004)

skvělý film. Matka se synem musí prchat před otcem psychopatem (Anders W. Berthelsen). Stěhují se z místa na místo, ale on je vždycky po čase najde. Oba, matka i syn se bojí navázat hlubší vztahy, nikdy neví, kdy si budou muset náhle sbalit kufry. Policie nemůže nic dělat, pokud nedošlo k vraždě či pokusu o ní. Matka i syn jsou nyní na venkově, a přesto, že se tomu brání, začnou si pozvolna vytvářet citové vztahy. Ale otec je jim na stopě a Thomas se musí smířit s tím, že se nejspíš bude zase stěhovat... Hudba byla také skvělá, napětí, příběh i sympatičtí kamarádi. Psychologie příběhu byla také dobrá. Zejména, jak se Thomas brání, aby sám taky nebyl násilníkem. Nicméně v životě asi tyto případy končí hůř. Ale právě to na filmu oceňuji, že dává jakous naději, i když za dost velkou cenu.

Den danske dikteren (2006)

Příběh mě moc nedojal, ale takové ty drobné detaily, jak z trajektu vylézají lidé s flaškami, či narážky na sousedské vztahy, potěšily. A ta kniha, která pohnula osudem básníka, byla přeložena i do češtiny. myslím, že se jmenuje Kristina Vavřincová. (nebo Vavřincovna) a Liv Ullman dokonce režírovala filmovou podobu této knihy. viz. "Kristin Lavransdatter".

Ingaló (1992)

taková islandská klasika. Tragické osudy a ryby. Příjemný film, ale nic výrazného.

Torremolinos 73 (2003)

Děj se odehrává v roce 1973, takže ještě žádná Eura. Povedená komedie, i umělecké provedení. Celou dobu jsem přemýšlela, jaké filmy točí ten Alfredův kolega. :-) Docela dobrá pointa. A Mads Mikkelsen se mi začíná líbit čím dál víc. Moc mu to tam slušelo, zejména na pláži. Také se mi líbilo, že ve filmu byla zakomponovaná touha po dětech ,nebylo to tedy čistě jen o natáčení erotických filmů.