Město žen (1980)

Trošku kontroverzné, trošku feministické, ale veľmi vtipne dielo majstra. Felliniho filmy netreba vnímať v prvoplánovej rovine. Má svoj pohľad na vec, ktorý predkladá divákovi bez vysvetliviek. Je to jeho autorská interpretácia témy femina. Ja si myslím, že je len málo originálnych filmov na túto tému. 80%

Oblomov (1979)

Nedokonalosť ruského človeka a poézia jeho duše v najlepšej réžii. Čo si možno na jesenné nedeľné popoludnie viac priať. Lahôdka vo filmovej podobe. 95%

Bílý šejk (1952)

Ranné dielo Felliniho ma milo prekvapilo svojou presvedčivou a jednoduchou ľahkosťou rozprávania. Bíly šejk ešte nedosahuje kvality legendárnych skvostov zrelej tvorby, ale nájdeme tu už prvky a nezameniteľný Felliniovsky rukopis. Jednoaktová oddychovka s nostalgickým nádychom čias, keď česť a cudnosť znamenala viac ako hlúposť či malosť zobrazovaných postáv. Jednoznačne odporúčam nielen pamätníkom. 80%

Unaveni sluncem 3: Citadela (2011)

Neviem, aký má zmysel natáčať tieto pokračovania geniálnej "jednotky", ale je to podľa mňa zbytočná produkcia. Retrospektívne sa všetko mixuje a divák nevie čo je skutočnosť a čo spomienka. Jediné zadosťučinenie to malo zrejme len pre režiséra??? 40%

Bohémský život (1992)

Niekomu môže pripadať Kaurismakiho filmová tvorba fádna, pomalá až monotónna. Ale to je práve na jeho filmoch krásne. Zapadnúté miesta, minimálne dialógy, pohodový herci... čiže pravý opak všadeprítomného made in USA. Bez efektov, akcie či slávnych hercom. Jednoducho človek a jeho pravdivý život. Odporúčam všetky filmy tohto režiséra. Ešte ani raz ma nesklamal:-) 100%

Muž proti muži (2006)

Rovnomenný film ako z roku 1967, ale dejovo úplne o niečom inom. Prekvapila úloha Brosnana, kde okrem dobre vybudovaného dobrodružstva v nekonečnej naháňačke som westernové kvality nepostrehol. 65%

Muž proti muži (1967)

Pomsta je sladká, ale herecké kvality Lee Van Cleefa sú ešte sladšie... Máličko slabšie Leoneho spaghetti s príchuťou mexickej prérie. Paráda, ktorá určite patrí medzi legendy talianskych westernov. 85%

Východní přísliby (2007)

Ten rýchly koniec ma trošku sklamal. Inak slušne natočené a v českom dabingu je ruština náramne smiešna. Cronenberg rozhodne diváka nesklame a tento drsnejší kúsok možno bez problémov odporučiť. 70%

Pat Garrett a Billy Kid (1973)

Veľmi pomalý ale dokonale spracovaný "súboj" dvoch najlepších gun borcov. Režisér sa neponáhľa a pokojne vyrozpráva príbeh priateľov, ktorí teraz stoja na opačných stranách. Divák má dosť času, aby si vytvoril názor na hlavné postavy a priklonil sa k niektorej z nich. Napätie sa stupňuje každou scénou k neodvratnej smrti, kde sa Peckinpah pohráva s dilemou spravodlivosti - slobody - priateľstva. Odporúčam divákom s pevnými nervami a neskonalou trpezlivosťou, ktorá sa na koniec vyplatí. 90%

Pravdivá romance (1993)

Výborná príprava na Pulp fiction. Trošku ešte nedopečené, ale skvelá parta hercov, ktorý dokonale zapadli do brutal love story. Vďaka Tarantinovmu scenáru sa oplatí pozrieť. Ešte pred legendou P.F. odporúčam Takí normálni zabijaci od Olivera Stonea, ktorí sú druhou T. scenáristickou prípravou 80%