Tron (1982)

Na svou dobu skvěle technicky vychytaný film, poprve jsem jej viděl snad na nějakém německy mluveném TV kanále, ale jednoduchý děj se dal pochopit i tak. Legendou se stal souboj na digitálních motorkách, ale mile dnes působí i ostatní putování v digisvětě - například let jachtou na světelném paprsku. Vztahy mezi postavami jsou velmi černobílé, ale jako celek film působí i dnes dobře a nepřekombinovaně.

Kill Bill (2003)

Skvělé, skvělé! Takový film mně přesné vyhovuje. Od hudby, výtvarného podání, hereckého obsazení a reřijního ztvárnění až po vlastní příběh. Zhlédl jsem jej jedním dechem.

Svět zítřka (2004)

Film mně rozhodně nenudil, tak nějak bych si představoval dobré scifi filmy ze třicátých let. Asi je míň naivní, ale to mu své kouzlo neubírá. Obrazově a trikově mně také uspokojil, no a herecké výkony, ty byly takové topornější, ale k tomuto filmu to celkem sedělo.

Armageddon (1998)

Jo to byla doba, kdy se ještě nikdo neobával natočit katastrofický film, kde dostává na frak americké velké jabko - New York. Ten film má historickou cenu. Ale vážně, líbil se mi. Je sice takový americký s velkým A, ale příběh není tak špatný herecké obsazení slušné, vizuálně zajímavý, happy end se koná jen tak trochu. Steve Buscemi je postaven proti svému obvyklému hereckému typu. V souhrnu - dalo se na to dívat.

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Kultovní, nekultovní - já to tak neberu. Film mně zarazil do křesla a nespustil jsem z plátna (no z obrazovky, v kině jsem ho vlastně neviděl) oči. Skvělý film, skvělé herecké výkony. A ta atmosféra, to je balada. Dokonce jsem si ho asi před dvěma lety ze zoufalství koupil v SRN s německým dabingem a anglickými titulky - u nás ještě nebyl. No a abych nezapomněl - jako třešnička na dortu moje nejoblíbenější herečka Uma Thurman.

Cesta kolem světa za 80 dní (2004)

Viděl jsem v posledním půlroce pět adaptací tohoto Vernova románu (včetně dvou divadelních a jednoho kresleného). Některé se odchylovaly od originálu daleko více než tento film a kupodivu to nevadilo. Nejsem purista požadující přesný přepis literárního díla na filmové plátno a naopak vítám, má-li režisér svůj pohled. Film byl trochu jiný - no a co. Své diváky si určitě najde, nemá nějak vysoké ambice, je vytvořen pro pobavení. Stejně tak vznikl před sto lety i Vernův román - jako oddechová četba. Stejně tak hodnotím tento film jako podívanou pro chvíle oddechu a to třemi hvězdami.

Fargo (1996)

Vynikající film, který mně dostal. Ale nedá se vyprávět, musí se vidět. Zimní krajina Minessoty se na nás dere přímo z plátna, bílý sníh, rudá krev a černé myšlenky - to je skvělý kontrast. A hlavní vyšetřovatel - těhotna policistka se všemi problémy svého stavu a navrch s těmi zločiny, které řeší. Výborný je zde i W.H.Macy. Prostě skvělý film s výborným obsazením. Ale čemu se divit - stačí jen říct bratři Coenové.

...ani smrt nebere (1996)

Je to takový podivný film, v hlavní roli příležitostný herec Břetislav Rychlík a ve své roli poslední Josef Króner. Nosným tématem je jakýsi "návrat ke kořenům" hlavního představitele, který uvízl po katastrofě letadla v zimě v zapadlé slovácké vísce. Celé je to jakoby nadsázka, ale je stěží uvěřitelné, že by po havarovaném letadle nikdo nepátral a vesnice by opravdu byla tak odříznuta, jak je nám prezentováno. Minimálně jeden a půl hvězdy dávám za to, že z tohoto filmu pochází snad nejoblíbenější filmová hláška v naší rodině - Dobrošku - použitelná při jakékoliv příležitosti, nejlépe pak při té nejméně vhodné.

Přednosta stanice (1941)

Asi nejlepší a nejznámější Buriánuv film. Dokáže pobavit i dnes po tolika letech. A některé repliky jsou skoro dnešními "hláškami".

Ikarie XB 1 (1963)

Pét hvézdiček vzhledem k době vzniku. Ve své době určitě souměřitelný s o něco pozdějším Star Trekem a rozhodně lepší než většina tehdejších filmu sci-fi. Trochu to sice kazila ideologie, ale opravdu jen trochu. A skvělé je i herecké obsazení - tehdejší česká herecká špička. Někomu sice role ve sci-fi moc nesedla, ale jako celek byl film velmi dobrý. A ještě něco - byl to náš první opravdový sci-fi film.