Monty Pythonův létající cirkus (1969) (seriál)

Tento druh humoru se zdá být velice potřebným. A musíme si taky uvědomit, že dělat humot není žádná sranda!

Princové jsou na draka (1980) (TV film)

Dobrá pohádka, to znamená tak na 3, ale za tu písničku bod navíc. Vždyť jsme s ní vyrůstali (a naše děti taky).

M*A*S*H (1972) (seriál)

Velice lidský, velice humorný seriál v kulisách války. Nevidíme zde žádné (no skoro) bitvy, ale o to více vyznívá válečná krutost a nesmyslnost.

Manželské etudy po dvaceti letech (2006) (seriál)

Velice silný dokument, dá se řící ta pravá reality show. Je to opravdový pohled do života daných dvojic, pohled spojený s kontrastem mezi jejich manželskými začátky a dnešním životem lidí středního věku s dospělými nebo dospívajícími dětmi, i s předělem změn devětaosmdesátého roku dopadajících do dnešní reality. Počátky byly podobné tak jako náš život v osmdesátých letech, kdežto dnes jsou jejich osudy velmi různorodé. I tak malý vzorek obráží statisticky problém rozvodovosti - polovina párů je rozvedených. Já jsem sledoval původní cyklus před dvaceti lety (ten byl vždy zopakován před novým dílem) a o to více jsem očekával pokračování. A mohu s čistým srdcem říct, že mně nezklamalo. A nestydím se ani za slzy v závěru 5. dílu. I to je život.

Medvěd (1988)

Nemám moc rád takové filmy o přírodě, nepřipadá mně to moc skutečné.

The Commitments (1991)

Velmi dobrý film, skvělá hudba, ale na hodnocení nejlepší irský fim všech dob - no nevím, na to asi nemá. Nejsem sice znalec všech irských filmů, ale od nejlepšího bych čekal více. Poctivé čtyři hvězdičky, ale přesto ještě jednu přidám a to za Glena Hansarda. On je to dnes už skoro naturalizovaný Moravák a někdy člověk prostě nemůže být úplně objektivní. Takže pět.

Hrátky s čertem (1956)

Nebe a peklo v době běsnění socialistického realismu - to je věc. Je však nutno přiznat, že pohádka má své kouzlo a skvělé herecké obsazení. Ale je to budovatelský film - práce polidští loupežníka i poustevníka. Má však svůj půvab a patří k době, ve které vznikla.

Mrazík (1964)

Jestli je nějaký kultovní film v Česku, tak je to tenhle. A to už dobrých 40 let. Ale na pět hvězd to není. Takže 4.

Láska na grilu (2002)

Dost dobrý film, zápletka je přirozená a působí většinou skutečným, životným dojmem. I detaily ze života hlavních hrdinů se mně zdají uvěřitelné. Člověku celý film připadá jako příběh ze sousedství. Herecké výkony jsou civilní, závěr realistický. Takový je asi dnešek. Happy end se nekoná.

Hvězdná pěchota (1997)

Mám rád scifi, ale tento film se mně moc nelíbil. Možná příliš mnoho prvoplánového patosu, všechno je nějaké takové předvídatelné. Později jsem četl i knihu, ale ta se mně nezdá o nic lepší. Triky s brouky jsou celkem dobré, ale myslím si, že z fyzikálního hlediska (mechanika, kinematika) by tyto bytosti většinou fungovat nemohly.