Vetřelec (1979)

Film z čias, kedy nás ešte fascinovalo sledovať udatných astronautov, ktorí sa špacírujú po vesmírnom korábe v miestach bez gravitácie. Dnes je väčšina týchto filmov už len šablónovitou nudou. Tento však nie. Toto je originál, hoci len z kategórie spotrebná bižutéria.

Seznamte se, Joe Black (1998)

Joe Black je SMRŤ? Aha. Vďaka za informáciu, ale pre istotu ju mohli občas pripomenúť titulkami, pretože ten zľahka retardovaný mladík na smrť naozaj nevyzeral. V každom prípade, Parrishova dcéra má rada Brada Pitta, to je úplne jasné. Bez ohľadu na to, či je to veselý mladík z kaviarne, alebo natvrdlý týpek, ktorý obchoduje s jej tatíčkom.

Titanic (1997) odpad!

Skvelý podmaz na olizovanie sa so svojou dievčinou v poslednej rade kina. Podmanivá hudba, príjemní herci. Filmík, ktorý nezaťažuje myšlienkou, takže sa dá kedykoľvek prerušiť siahnutím na priateľkine nohavičky.

Vlčí bouda (1986)

Chytilová opäť neomylne presviedča, že vie pokaziť aj naozaj dobrú predlohu. A aký pekný film - o jednej z hraničných životných volieb - to mohol byť.

Konečně neděle! (1983)

Poetika týchto francúzskych skvostov je nenapodobiteľná. Pravdepodobne najrozkošnejšia detektívka v histórii filmu, , napínavá a ľahučká zároveň. Dokonalý zážitok umocnený skutočnosťou, že je to posledný film skvelého Françoisa Truffauta, navyše s jeho nádhernou manželkou Fanny Ardant v hlavnej úlohe.

Medvídek (2007)

Tri páry a tri informácie o ich promiskuitnom živote. Mnohým tvorcom filmov to stačí na rozohranie strhujúceho príbehu o kríze stredného veku, ktorá je inak silným zdrojom inšpirácie. Hřebejk a Jarchovský však privádzajú divákov do poriadnej nudy. Súdržnosť príbehov týchto párov poriadne škrípe, pretože Jarchovský nedokázal vhodne umiestneniť ich prelínania, takže v podstate sa pozeráme na tri nesúvislé informácie, ktoré fungujú nezávisle na sebe. Najväčším problémom príbehu však je, že postavy sa nijak nevyvíjajú, v podstate "predhrávajú" mnoho minút pred kamerou len preto, aby sa zúčastnili jednej kľúčovej scény, v ktorej sa dozvieme výsledok celého ich príbehu. Zvyšok filmu zase len "dohrávajú" tú dotyčnú scénu, v ktorej sme sa to dozvedeli. V Krásce v nesnázích sa podarili aspoň niektoré repliky (predovšetkým "autentický tyran" v podaní Schmitzera, ktorý vyšiel na jednotku), v tomto filme však presvedčivosť dialógov zahynula tragickou smrťou. Škoda, veľká škoda. Kvízová otázka na záver: akú úlohu má v príbehu Klára Issová? Nápady zasielajte pánovi Jarchovskému.

Dekalog - Dekalog III (1990) (epizoda)

Život je ako deravá nádoba s neznámym objemom. Kvapku po kvapke odteká a vy neviete, koľko v nej ešte zostáva. A vy, vy sa musíte rozhodnúť, ako naložiť so zvyškom. Lenže ako? Výsledok si pozrite tu.

Dekalog - Dekalog II (1990) (epizoda)

Prečo nerozhodovať o živote a smrti? Pretože správne riešenie pozná iba Boh. Toto je ďalší Manifest života. Napokon, ako všetky Kieslowskeho filmy.

Dekalog - Dekalog I (1989) (epizoda)

Ako sa mohol prelomiť ľad, ktorý mal mať dimenzovanú pevnosť? Asi tak, že vo vzorci výpočtu nepoznáme všetky premenné. Práve preto nemôžeme mať iných bohov, a matematiku už vôbec nie. Mimochodom, na znalosť všetkých premenných sa spoliehajú aj intelektuáli, a podľa toho dopadlo aj celé 20. storočie. Tento film je oáza poznania.

Krátký film o lásce (1988)

Láska čistá a Láska zasmuhlá, Láska naivná a Láska skúsená. A aby sme nezabudli: Láska otvorená a Láska skrytá do úplneho vnútra. Dokáže skúsená tridsiatnička milovať, alebo je odsúdená len na cit zdeformovaný na pokrytectvo? Odpovie vám ďalšia z periel Dekalógu.