• Pohádka

Columbo - Smrt bere jackpot (1991) (epizoda)

Odhalení hlavního padoucha bylo velmi zajímavé a originální. Chválím též dabing. Dalimil Klapka je mi sympatičtější než Petr Haničinec.

O princezně, která ráčkovala (1986) (TV film)

Tahle pohádka se mi vždycky hrozně líbila. A najdeme zde vynikající herecké obsazení. Janžurová, Bohdalová, Krampol... To je přece krásné a určitě to stojí za podívání, nejen kvůli písničce, která už doslova zlidověla. Staré TV pohádky pro mě mají nesmírný půvab.

Na dostřel (1993)

Tenhle film mám hodně rád, když jsem ho viděl poprvé, byl jsem ještě klučík a strašně jsem se bál. Dnes už mě samozřejmě tenhle film neděsí, ale má své kouzlo. Bruce Willis jako vždycky super. Jeho fanoušky a příznivce thrillerů z 80. a 90 let neurazí.

Vetřelec ³ (1992)

Po nádherné dvojice trošičku zklamání, ale 4 hvězdičky musím dát. Za nejhorší díl tetralogie však trojku nepovažuji ( od toho tu máme ještě Vzkříšení ). Bylo mi trošku líto, že se tvůrci zbavili postav jako Newt nebo Hicks. Vetřelčí série je geniální v tom, že žádný z dílů nenabízí pouze nastavovanou kaši a nevaří z vody. Každý je svým způsobem originální a jedinečný, předtím klobouk dolů. Zavřít Rypleyovou do věznice, oholit ji hlavu a nechat tam mezi věřícími sadisty pobíhat "nového" vetřelce není až zas tak špatný nápad. Co se týče režisérského sestřihu, myslím, že je horší než klasická verze ( bylo bezpochyby zajímavé se na něj podívat ). Vetřelec se už nevylíhne ze psa, ale z krávy ( nemělo to už takový efekt ) a scéna, kdy se jim podaří vetřelce chytit, ale jeden bláznivý vězeň je jím natolik fascinován, že ho vypustí zpátky ven, se mi zdála zbytečná a trapná. Co se týče logiky děje, nechápu, kde se ve třetím díle vzal další vetřelec, nedej bože nějaká vajíčka. Vetřelec "královna" by vajíčka těžko přinesla na konci druhého dílu do vesmírné lodi nebo by je tam nakladla ( ani nemohla ). Podle čeho je vlastně určeno, že se z člověka vylíhne nová vetřelčí královna a ne klasický vetřelec ? Jakto, že Ripleyová v sobě nosila vetřelce tak strašně moc dlouho ? Prakticky celý třetí díl... Vetřelec v trojce byl také zvláštní tím, že zabil úplně všechny. V jedničce a ve dvojce nevraždil úplně každého na potkání, ale nosil si je do hnízda. Proč, když věděl, že Ripleyová nosí v sobě královnu, tj. budoucnost vetřelců, nenechal nějaké lidi naživu, neunesl je do svého hnízda, aby se měli z čeho líhnout noví vetřelci ? Takhle bychom mohli pokračovat dál. Konec třetího dílu byl ovšem velmi zajímavý. Možná celá vetřelcí série měla tímto filmem skončit. Ripleyová je mrtvá, vetřelci jsou mrtví, lidem se nepodařilo je ukořistit pro pokusy, vše končí v dobrém ( až na smrt Ripleyové samozřejmě ). Čtyřka už mi přišla přeplácaná.

Taková normální rodinka (1971) (seriál)

Nádherný český komediální seriál, hvězdné herecké obsazení, dnes už klasika, co říci víc ? Nezapomenutelná Maruška Rosůlková jako "detektivní" bábi, pějící Dana Medřická, Eduard Cupák ležící, spící nebo Zdeněk Řehoř a jeho zvířátka. Seriál jsem viděl několikrát a stále se dobře bavím. Škoda, že dílů nebylo natočeno více. Jedná se o zábavu, která mě nikdy neomrzí. Poprávu pět hvězdiček.

Hříchy pro pátera Knoxe (1992) (seriál)

Filmové Hříchy pro pátera Knoxe se mi líbily více než ty knižní. Knihu jsem sice četl až po shlédnutí seriálu, některé epizody mají společný buď jen název nebo kostru povídky. Jiné literární příběhy zase zachycují pouze zlomek toho, co vidíme v televizi. Seriál je i vtipný, naráží na samotného Škvoreckého. Musím pochválit i prvotní nápad tvůrců a vlastně i samotného Škvoreckého. Jen snad to, že v detektivce se nesmí objevit žádný Číňan, bylo pojato zlehka, téměř vůbec. Maska mandarína přeci není Číňan jako takový, ale stalo se. Zlata Adamovská byla v roli výborná, přesvědčivá, některé písničky nebyly špatné a ani nebyly špatně zazpívané a do atmosféry detektivky se hodily, např. Je po deštích. Za nejméně zdařilou epizodu považuji díl, ve kterém hraje Hanzlík kouzelníka a milence Adamovské a je propíchnut svým vlastním mečem. Naopak za nejsilnější díl považuji Ženské za volantem.

Hříchy pro diváky detektivek (1995) (seriál)

Hříchy pro pátera Knoxe byly úžasné, pokračování s Dagmar Veškrnovou považuji za značně slabší. Písničky v podání Zlaty Adamovské měly něco do sebe, ale Veškrnová se v nich doslova topí. Nelíbil se mi ani nápad, že Veškrnová bude každým dílem procházet zároveň jako jakýsi uvaděč či vypravěč, který bude přecházet z role diváka do role detektiva či jiné ( nikdy nezapomenu na epizodu, ve které Veškrnová a Dlouhý vystoupí z plátna, to bylo opravdu trapné ). Některé epizody měly švih, např. závěrečný díl s Jiřinou Jiráskovou. Jiné byly nudné a pachatel byl hned od začátku odhadnutelný. Za nejzdařilejší epizodu považuji asi díl, ve kterém vrah uškrcuje mladé studentky pomocí struny od kytary.

Dobrodružství kriminalistiky (1989) (seriál)

Výborný český kriminální seriál, prvních 8 dílů opravdu nemá chybu. Zřejmě se řada z nás shodne na tom, že některé poslední díly byly už poněkud slabší, hlavně závěrečný "Neznámý". To už zde ostatně bylo řečeno. Najdeme tu obrovské množství našich nejlepších herců, sám za sebe musím jmenovat Josefa Vinkláře, Petra Kostku, Borise Rösnera nebo Karla Heřmánka ( epizoda Mechanoskopie byla velmi vtipná ), ti podali opravdu znamenitý výkon ( ale ostatní bezpochyby také ). Někteří herci si zde zahráli i dvakrát, v malé roličce se mihnul i sám režisér Moskalyk. Dobrodružství kriminalistiky si bez úvodní znělky Karla Svobody už nedokáži představit. Příběhy jsou silné, mají švih, ani na okamžik nenudí ( pokud mluvíme o 1.sérii ). Za zmínku jistě stojí díly Krev, Stopa nebo Tým. Podařilo se natočit silné detektivní příběhy, některé budí až hrůzu či strach, zvláště když si uvědomíme, že se jedná o skutečné případy. U některých dílů ( ale to není chyba tohoto seriálu ) mi trošku vadilo, že jsem se vlastně nedověděl, kdo je skutečným vrahem ( např. Poslední odvolání ). Protože se jedná o příběhy, které se staly, nedomýšleli sami tvůrci happyendy či smyšlené závěry, což je na jednu stranu dobře. V některých epizodách se tedy nedovídáme, kdo byl skutečným pachatelem, prioritní je vždy metoda, která pomohla kriminalistům vyřešit případ, v němž chyběly usvědčující důkazy. Vřele doporučuji každému divákovi detektivek, kdo tento seriál ještě neviděl.

Smrtonosná past 4.0 (2007)

Film jsem zhlédl jedním dechem a bavil mě. Stejně jako každý díl z celé série, tak i tento jsem sledoval s otevřenou pusou od začátku až do konce. Návrat k legendě jak má být.

Smrtonosná past 3 (1995)

Zprvu se to zdálo jako netradiční pokračování, ale vyjít jinou cestou bylo logické a asi i správné. A Willis a Jackson jsou dobrá dvojka.