• Pohádka

Slunce, seno a pár facek (1989)

Pro mě nejpovedenější díl hoštické trilogie. Tenkrát mě velmi pobavil a dodnes si rád připomenu např. scénu hned v úvodu, jak Helenka Růžičková podává babičce Valerii Kaplanové léky. Kdyby tu Helenka nehrála, nebylo by to ono. Slunce, seno... je pro mne zkrátka Helena Růžičková. A role venkovské maminky jí sedla opravdu dobře.

Slunce, seno, erotika (1991)

Myslím, že o trošku horší než předešlé "facky". Ovšem "italská" část je vskutku povedená. Pak už jsem se místy trošičku nudil. Je dobře, že Zdeněk Troška už nenatočil plánované čtvrté pokračování "Slunce, seno, ufoni" ( nebo jak se to mělo jmenovat ). Série zaplaťbůh skončila trošku na úrovni, další pokračování by bylo bez pochyby horší.

Trhala fialky dynamitem (1992)

Já bych tento snímek neviděl jako úplně nezdařilou věc. Když jsem ho zhlédl poprvé, velmi jsem se u něho nasmál. Dodnes si ho tu a tam pouštím, když si chci odpočinout. Mám rád Helenku Růžičkovou a ta si roli zde viditelně užívá. Není to možná komedie, u které bychom se váleli smíchy a ani bych to nezařadil do TOP 30 české kinematografie. Ale na sobotní odpoledne a relax to není zas tak špatné. A nějaký ten úsměv u toho také vyloudíte.

Nemocnice na kraji města - nové osudy (2008) (seriál)

Je zajímavé, že řada lidí nadává na "Nemocnici na kraji města po dvaceti letech", ale zamilovala si "Nové osudy". Mně přijdou obě pokračování zhruba nastejno. Zaujal mne zde návrat Viktora Preisse a Oldřicha Kaisera, Jiří Bartoška seriál příjemně okořenil. Lucie Konečná nám seriál představila jako mírné pohlazení, byť i s trpkými okamžiky všedního života, ale zdaleka nešlo o takovou depresi a rezignaci jako v případě "Nemocnice...po dvaceti letech". Možná se i docela přiblížila formou Jaroslavu Dietlovi. Nicméně doufám, že tímto naše "nemocnice" již definitivně skončila a nebude již nové pokračování. Obávám se, že se mýlím...

Nemocnice na kraji města po dvaceti letech (2003) (seriál)

Nemocnice na kraji města Jaroslava Dietla byla parádní záležitostí. To, že jakékoli nové pokračování bez tohoto mistra československých seriálů bude jiné či slabší, jsme věděli nebo alespoň tušili. Když jsem poprvé viděl první díl této "nové" nemocnice, byl jsem zklamaný a nudil jsem se. Pak mě ale seriál vtáhl do děje. Byl jsem, asi jako všichni, zvědavý na to, co se s postavami jako Blažej, Cvach nebo Sova dělo dál. Jen mě zamrzel fakt, že se zde neobjevil Oldřich Kaiser ( Nové osudy to napravily, díky ). Velmi mne také potěšila dvojice Töpfer - Hrzánová, vždy když přišli na scénu, bavil jsem se. Jen mě trošku zamrzelo, co udělali se sestrou Huňkovou a jejím manželem. Nicméně Janžurová tu měla také pěkné vtipné momenty, ale ta její postava ztratila energii a elán, škoda. Ještě více jsem si díky tomuto pokračování zamiloval postavu doktora Sovy mladšího. Ladislav Frej je prostě báječný, alkoholika, co má absťák, zahrál dle mého soudu dokonale, věřil jsem mu každé gesto, slovo... Přiznám se, že mne poněkud nudily osudy dětí hlavních postav, ať už to byly ratolesti Blažejovy, Králové nebo Huňkové. Nesouhlasím s tím, že by toto pokračování byl až takový "průser". Rád se k němu občas vracím.

Četnické humoresky (2001) (seriál)

Velmi dobrý český seriál. První řada, na tom se tu asi většina z nás shodne, je perfektní. Obzvláště díly Svatba, Lázeňské intermezzo a Černá ruka si zaslouží být jmenovány. Úplně poslední řada se mi bohužel už tolik nelíbila, místy mne nudila. V některých dílech ( a nejen té nejnovější řady ) se mi zdálo, že je tam méně vyšetřování a pátrání, ale naopak více vztahových a rodinných problémů, někdy mi to přišlo zdlouhavé. Tomáš Töpfer, Ivan Trojan a Petr Kostka se nám postarali o skvostnou zábavu. A samozřejmě Jiřinka Bohdalová a její ukradené úly... A také slečna Ludmila je přímo k nakousnutí. Musím dát pět hvězdiček, i když některé díly mi nepřišly příliš dobré.

Aljaška v plamenech (1994)

Trošku průměrný film, který ale obsahuje několik výborných scén. Velmi děsivé bylo mučení toho naftařského stařečka. Michael Caine mě tu překvapil, ale nechápu, proč mu nabarvili vlasy. Ten moralizující projev na konci filmu byl sice pravdivý, ale v takovémhle filmu ho shledávám zbytečným.

Oscar (1991)

Setkal jsem se s mnoha názory, které tvrdí, že komedie se Stallonem nebo Schwarzeneggerem jsou otřesné a že se do nich neměli pouštět. S tím nemohu souhlasit. Stallone je v Oscarovi fajn, tenhle film přímo zbožnuji, vždy se výborně bavím. Původní stejnojmenný film s Funésem jsem viděl poprvé až o mnoho let později. I když Funése miluji, u mě to v boji se Stallonem bohužel prohrál. Francouzský snímek se mi nezdá tolik zajímavý jako americký remake. Ten je pochopitelně jiný, tvůrci z původní předlohy si vzali jen torzo, ale nevadí. Jen nechápu, proč je zde, co se týče seznamu herců, napsán Stallone až na čtvrtém místě, když hraje hlavní postavu :)

Urážka (1973)

Bezpochyby jeden z nejlepších filmů, který jsem s Connerym viděl ( radši mám s ním už jen film Neúplatní ). Famózně zahrál postavu policejního vyšetřovatele, který se zhroutí a musí čelit následkům násilí, díky kterému umlátil podezřelého ve vazbě. Musím se přiznat, že mi doteď není jasné, zda zemřelý podezřelý byl skutečným vrahem. To podle mě zůstalo ve filmu nedořešeno, trochu mi to vadilo, čekal jsem to tam. Urážka je film, kde nejde zas tolik o detektivní příběh, pojednává o tom, že policista je pořád jen člověk, kterého ničí ty neustálé pohledy na mrtvá zmrzačená těla a jiné bestiální zrůdnosti. Že jde také o citlivou duši a ne supermany, se kterými nic nepohne ( viz. některé americké akční a detektivní filmy ). Více než s pachatelem zde ústřední postava kriminalisty bojuje spíše sama se sebou, to se mi zdálo úžasné, neobvyklé. Alespoň pro mne to bylo nové. Závěrečná scéna, kdy se dovídáme jak to mezi obviněným a vyšetřujícím doopravdy bylo, je odzbrojující. Connery bezpochyby podal vynikající výkon. Je škoda, že tento film není momentálně u nás v distribuci a lze ho shlédnout jen tu a tam na kabelové televizi.

Země policajtů (1997)

Velmi dobrý a napínavý thriller, Stallone mě příjemně překvapil. Není to akční film nabitý akcí od začátku až do konce, nepadá tu tucet mrtvých těl na zem každých pět minut, film nekončí jako love story. A to je možná dobře. Je to spíše příjemná a oddychová, za to napínavá detektivka s nádherným závěrem, který opravdu stojí za to. Když ten film vidíte poprvé, je to úžasné a pro mne překvapující. Až film budu vidět podruhé, budu se zřejmě trošku nudit, to je taková nevýhoda. Ten moment překvapení se vytratí. Robert De Niro hraje báječně, ale postrádám trošku logiku, proč hrál zrovna tady tak malou roli. Nic proti němu a jeho herectví, ale myslím si, že roli inspektora, jakou ztělesnil, nemusel hrát zrovna on, není pro ten film až zas tak důležitý. Tvůrci se zřejmě snažili o to, aby se ve filmu objevilo více hvězd. Snad reklamní tah. Kažopádně se jim zdařil. Moji pozornost k tomuto snímku připoutalo právě herecké obsazení.