Nemocnice na kraji města - nové osudy

Česko, 2008, 12 h 42 min (Minutáž: 58–59 min)

Režie:

Viktor Polesný

Scénář:

Lucie Konášová

Kamera:

Josef Špelda

Josef Abrhám, Eliška Balzerová, Saša Rašilov nejml., Jana Štěpánková, Vilma Cibulková, Tomáš Töpfer, Richard Krajčo, Martin Preiss, Kamil Halbich (více)

Epizody(13)

Hlavními hrdiny seriálu je čtyřlístek silných osobností – primářka Alžběta Čeňková, ředitel Arnošt Blažej, jeho syn Arnošt Blažej junior a sestra Fany. K nim se posléze připojují dvě další důležité nové postavy – mladý ortoped Kryštof Pavelka a poněkud drsná hvězda chirurgie, doktorka Marie Hudcová, přezdívaná po celé nemocnici Bloody Mary. (Česká televize)

FOCKE_WULF odpad!

*spoiler*Tento komentář není míněn vážně a dělá si (_._) ze všech "tvůrců", co mají neodolatelné puzení stále vytvářet nová a nová pokračování původní Nemocnice.*konec spoileru*_______Dneska ráno jsem při vyměšování napsal scénář k novým pokračováním nemocnice, pracovní název to zatím má Nemocnice na kraji města - soud. Blažej a Töpfer se konečně usmíří, spojí je nutnost společného postupu ve sporu proti Diag Human, mladičkou rumunskou stážistku-internistku Sonyu Radulesku tu bude hrát Keira Knightley, plánovaná je i náročná davová scéna - rvačka v nemocniční kantýně. No a v psacím stole mám rozdělanou další sezónu s názvem: Nemocnice na kraji města - zrození. Matku primáře Sovy bude hrát Glenn Close nebo Valerie Zavadská (to ještě není určený), matku levobočka Blažeje bude hrát Tatiana Vilhelmová, jeho zdrhnuvšího otce George Clooney (což by mělo být vysvětlení, proč byl mladý Balžej tak do větru), mladičkou Emu ztvární státní zástupkyně Renáta Vesecká nebo Nella Boudová (to taky ještě není určené), Sovovou manželkou - matkou Káji by měla být Kamila Magálová, matku Sloupa zahraje stará Sloupová. Diváci se rozhodně mají nač těšit, už mám pokupě 118 dílů NNKM - zrození. Uvažoval jsem i o crossoveru Nemocnice buď s Asterixem, nebo s X-meny (to spíš), možná i s Welcome to the N.H.K., uvidíme._______Pokud bych se měl objektivně vyjádřit přímo k tomuto seriálu, tak je to opravdu DĚSNÁ SRAČK*. Oproti minulé sérii NNKM po dvaceti letech je to sice mírné zlepšení (když si vzpomenu třeba na příšerný výkon Daniely Šinkorové a na její oranžové zuby), ale sr*čka prostě zůstane sr*čkou, byť bychom jí srovnávali s jinými, ještě většími sr*čkami. Jakoby tu děj byl vytvářen jenom jakýmsi bezduchým kombinováním vztahů a interakcí a tupé herecké výkony seriálového proletariátu tomu už jen dodávají tu poslední smrtící ránu (primář interny v podání Martina Preissa má jen jednu polohu a je v ní poněkud zatuhlý, Saša Rašilov wtf?, Lucie Vondráčková - no comment). K tomuhle prostě nemělo dojít. To, že Libuška Šafránková zde chuděra hraje absolutně nelogickou roli jakési investigativní pizdy, která v přestrojení za uklízečku v nemocnici sbírá materiál pro svůj román.....to všechno je tak nevkusný, plytký, skurvený, hloupý. _______Moje poslední poznámka k NNKMNO => jistě že je spousta jiných velmi špatných seriálů typu OVRZ, VKV nebo Panelák, u těch ale nemám potřebu je komentovat. Jen u různých pokračování Nemocnice mi silně vadí, že je tu stále vzbuzován dojem, že se jedná o autentické pokračování původní nemocnice a to prostě není pravda. Proč se s těmito scénáristickými, režisérskými a hereckými 'hvězdami' nenatočí úplně jiný seriál z nemocničního prostředí, který by se mohl jmenovat dejmetomu Trutnovská pohotovost? Proč stále musí nějaký nýmand parazitovat na úspěšné Nemocnici na kraji města od Jaroslava Dietla? To, že tvůrci pořád dokolečka používají dějová klišé a zavedná slovní spojení typu 'totálka', 'držet háky' atd. + to, že hází na plac herce z původního seriálu, to všechno paradoxně ukazuje na duchaprázdnost scénáře - odmyslete si postavy z původní Nemocnice, odmyslete si ta dějová a slovní klišé - co vám zůstane? Prázdno, nicota, tvůrčí impotence, nuda. () (méně) (více)

rakovnik

Ani velmi uspokojivé herecké obsazení nezachrání scénář, který ladně (sic!) sklouzává k novelám na komerčních televizích...možná by to chtělo méně rádobydramatických scén a zápletek a víc se soustředit na postavy. Bohužel, s původní Nemocnicí nemá již téměř nic společného, seriál se mohl točit i jako úplně jiné dílo a nesnažit se neustále odkazovat na populárního předchůdce. Ani to tvůrcům nejde, neboť druhá polovina je již naprosto o něčem jiném, s jinými postavami a charaktery. Přidávám hlas k ostatním, kteří nechtějí pokračování. ()

#47

Před čtyřmi lety jsem se skřípěním zubů dal nemocnici po 20 letech 3 hvězdičky a výtýkal jsem hlavně čtyři věci 1. Celkově slabý scénář (až na vyjímky), 2. Přesunutí mladší generace na vedlejší kolej, 3. Naprosto zbytečnou dějovou linii s romy, 4. Absence vtipné postavy. Už když jsem začal pátrat po informacích o nové nemocnici jsem zjistil, že vlastně všechny mé námitky byly vyslyšeny (abych ale nevypadal jako starý ješita, myslím že tenhle názor mělo hodně lidí)...takže scénárista byl změněn (zaplať bůh že se jím stala zrovna Lucie Konášová) a úroveň scénáře znatelně stoupla, postavy mladých Blažejů (Brousek, Rašilov) dostaly citelně více prostoru (škoda že zmizela T. Vilhelmová), objevily se postavy vtipné a některé staré postavy humor získali (V. Cibulková, T. Topfer, Šafránková...no i ten Abrhám měl výborné momenty) a úplně zmizela rodina Pěnkavových, která byla v celé minulé sérii tak trochu oddělená od všeho ostatního a při jednom pokusném sledování, kdy jsem jejich scény přeskakoval, jsem zjistil, že tam vlastně vůbec nemají žádný význam. Přestože mám pana Dvořáka i paní Janžurovou velmi rád, jejich absenci jsem v tomto případě uvítal, i když bych je ještě rád viděl v nějaké veselejší poloze jako za starých časů. Takže na startu byly ty nejlepší předpoklady pro kvalitní pokračování, začnu tedy rozebírat podle dějových linií jako minule, předem je nutno podotknout, že asi největší vadou na kráse je, že v nových osudech je person jak na orloji a děj je tím velmi kouskován. 1) Můj největší zájem byl u mladých Blažejů takže začnu u nich, Arnošt junior se potatil prakticky ve všem a jeho pletky dopadly jak dopadly, sice bych čekal optimističtější závěr a pravda Lindy mi bylo líto celou dobu až do hořkého konce, od chvíle kdy přišla klíčová scéna s nečekaným vstupem do hotelového pokoje až dokonce onoho dílu jsem si málem ukousal všechny nehty, celou dobu ale byl jedním z těch kteří mě zajímali nejvíc. Honza je naopak naivním chlapcem ve stylu své matky Iny a jeho cesta ke slávě od Revizora v oblastním divadle až ke stupidní telenovele byla výborně doprovázena vztahem s osudovou potvorou, kterou zahrálá výborně Martina Válková 2) Plynule navážu na Blažeje staršího který už se na prahu důchodu značně zklidnil (v obou významech) a jeho scény s Libuškou platily za vtipný doplněk k ostatním liniím. Jeho bývalá žena, poté co zůstala sama bez dětí i manžela, se změnila k nepoznání a stala se rázem naprosto kladnou postavou, tento přerod ale není nepochopitelný vzhledem k okolnostem. Řada jejích replik byla skutečně výborná a byla radost se na scény s ní dívat (což ale bylo u Maciuchové vždycky). 3) Doktorka Čeňková potkávající svou dávnou lásku hokejistu Rezka. Jejich příběh opravdu stál za to a pokud měly některé romantické momenty člověka dojmout, pak právě ty jejich. Navíc její setkání s minulostí ve formě flashbacků byly naprosto dokonalé a možná i škoda že jich nebylo víc než ty 3. B. Munzarová se pak výborně zhostila role arogantní Hany, přesně ve stylu předchozí role D. Kolářové a i přes její minimální účast byla velmi výrazná. Doktorka Králová, tentokrát na vedlejší koleji, si zachovala svůj charakter do mrtě a její setkání s doktorem Peterkou člověk taky rád sledoval, i když se nakonec zachovala opět naprosto typicky. Vtěsnání její dcery tentokrát bylo spíš už trochu navíc. 5) Machovcovi - co dodat...obrovský posun od minule, on vtipný ortoped, ona praštěná psychiatrička, oba dohromady naprosto nezvládající dětského tyrana. Jejich vývoj byl neméně zajímavý a onen osudový zlom byl také jednou z nejsilnějších scén nové nemocnice. 6) Bloody + Dr. Krásný...dva naprosto originální lidské osudy - ona Africkými misemi zocelená a vtipně glosující šťabajzna, on silně věřící a tak trochu staromilský Mirek Dušín, neměli bohužel tolik prostoru, ale to v konečném důsledku neměl nikdo. 7) Další super dvojka Kryštof + Alča...těmhle jsem fandil od začátku, i když ta jeho počáteční neomalenost mě trochu dráždila, jejich osudové sblížení ale bylo taky fajn a postupné rozkrývání jeho vztahu s Arnoštem jr. bylo taky zajímavé.8) Sestra Fany, Froťák a zbytek osazenstva sesterny, potažmo pacienti - neříkám že na tom bylo něco špatného, témata jako napadání saniťáků nebo domácí násilí atd. je všechno OK, ale už je tam toho prostě vtěsnáno strašně moc a to jsem ještě zapomněl na cynického Dr. Kopala...podrtženo sečteno, bylo to dobré, ale při tolika postavách těch dílů mělo být dvakrát tolik, ale chápu že natáčení i takhle bylo náročné a doufám, že ještě v budoucnu něco bude :-) () (méně) (více)

kingik odpad!

Marně hledám, co bych v seriálu vyzdvihl. Od nevýrazně napsaných postav se nedá čekat výrazné herecké ztvárnění. Scénář je dost naivně koncipován a situace zachycuje jako děravé síto, kterým tentokrát propadá úplně vše. Nelze příběh zahltit množstvím postav a u každé rozvinout nějaký mini příběh. Tohle by si mohl dovolit jen vynikající scenárista, ale tady se scenáristka zmohla jen na to, že do popředí chce stavět mladé herce, kteří však odvádějí jen ochotnické výkony. Tady zase selhává režisér, který s herci neumí pracovat a nevyvážený scénář neumí eliminovat do stravitelnější podoby. Výsledkem je dějové prázdno, kolem kterého krouží hejno herců, kteří pronášejí dramatické repliky, které budí smích. Slaboučké. Nesnese to ani to nejmenší srovnání s řemeslně zručně natočenou, napsanou a zahranou "Nemocnicí" od pánů Dietla a Dudka. ()

Roman Albach

Jsem mile překvapený. Po naprosto katastrofální nemocnici po 25 letech jsem už o nové osudy neměl zájem a jejich televizní premiéra šla kolem mě. Jejich současná repríza na čété mi ukázala, jak jsem se mýlil. Nové osudy jsou daleko zajímavější a především se zbytečně se nepitvají v životech původních představitelů...což mě štvalo u 2. pokračování. Tento seriál určitě patří k nadprůměru ;-) ()

• S rozpočtem 95 miliónů korun se jedná o nejdražší seriál České televize, který do té doby produkovala. (Agatha)
  • Hrají zde otec se synem, Ladislav Frej st. a Ladislav Frej ml. Jde zároveň o jejich první společný filmový projekt. (M.B)
  • Postava Josefa Somra se zde jmenuje Pekař, přitom v první sérii byl Brunclík. Ptá se na něj docent (Jiří Adamíra) sekretářky, když přijede jako kontrola z ministerstva. (Mirindela)