Sedm samurajů (1954)

Když tak sleduju ty japonské filmy, tak mě napadá, že nebýt Kurosawy, tak by neměla americká kinematografie co točit. Sedm samurajů=Sedm statečných. Skrytá pevnost=Star wars 7. Yojimbo=Pro pár dolarů navíc... Asi nemá smysl pokračovat. Na tenhle film jsem čekal takových dobrých pětadvacet let, než se mi dostal do spárů. A vůbec mě nezklamal. Ani tou stopáží. :)

Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

Všechno už bylo řečeno. Tak co napsat? Ty časy, kdy jsem to musel vidět každý den dvakrát jsou sice pryč, ale dodnes na tenhle film vzpomínám se slzou voku. Tanx to Arnie! :D

Tobruk (2008)

Ploché, nudné, prázdné. Pan Marhoul nepochopil, co všichni víme, že Válka je vůl. Po shlédnutí jeho filmu jsem dospěl k přesvědčení, že Tobruk, tedy film o válce je vůl. Kdyby to ve střižně rozšmykali na cucky a zase nazdařbůh slepili v jeden kus, divák by to nepoznal. I ten nejsyrovější a nejrealističtější film o válce musí mít nějaký příběh. A když je o bojích v poli, měli by tam být i nějaké ty kloudné bojové scény. .. Nemůžu si pomoct, ale hořce jsem litoval každé koruny zvlášť, které jsem vydal za lístek v premiéře. Nejen americké produkce. Už i ta česká blbne na kvadrát. Tmavomodrý svět vs. Tobrůk? Nebe a dudy. Dávám jednu *, z úcty k výkonům herců. Ale z močůvky smetanu neuděláš, ani kdyby ses na hlavu stavěl. Howg.

Silný kafe (2004)

Já osobně musím dát za čtyři, hlavně kvůli pocitu, že už to víc ze života snad ani nemůže být. Tomislav z Chorvatska, skvělej magor, co řve o kafe s mlíkem a dostane ho na hlavu... Kolikrát už jsem slyšel, že "...bych mu ho hodila na hlavu!" Skvěle zahraná a přirozeně zahraná scéna. Tady dotyčná nemluví a rovnou koná a to kafe mu fakn hodí na hlavu. Hádky těch dvou mě dostávaly neskutečným způsobem, člověk se musí smát, protože to prostě zná na různý způsob a trochu jinak, ale v důsledku je to přesně ono. Hlavně ve chvíli, kdy Davídek chtěl uklízet příbory, aby se ti dva, Tomislav a Egypťanka navzájem nevykuchali. Stejně tak znám pár sobečků, jako je Davídek, kteří byly snad ještě horší. Ovšem jen pár z nich dopadlo podobně; i hůř. Řekl bych, že i ta poněkud televizně-amatérská kamera ten příběh perfektně dotvořila, jakoby ho tou, věřím, že hranou, syrovostí a neučesaností doplňovala a zvýrazňovala ho. I ta scéna v baru mě dostala. Přesně tak, jak to ten barman vykládal, to chodí. Určitě to znáte na vlastní kůži :D Jo, je to dobrý, jak jsem řekl, za 4*, alespoň u mě.

Romance X (1999) odpad!

Nechci opakovat to, co tu řekli jiní, jen dodám, že by si měla, promiňte mi ten výraz, režisérka pořádně za*šu*kat a aspoň několikrát. Potom by s ní snad přestalo třískat zastydlý staropanenství říznutý pubertou a začala by svůj talent používat místo feministických blábolů na pořádný filmy. Panenko skákavá, ještě, že jsem měl možnost to vidět (prý skvělý umělecký film, kopl bych toho kámoše kamsi za tu ukrutnou kravinu) dřív, než mě, nedejbože, napadlo si to koupit. Bůra ve výprodeji by bylo mooooooc!!!!! Čert aby ty pseudointelektuály vzal!!!! :D

Predátoři (2010)

Ačkoliv u Aliens vs. Predator I+II jsem byl dost tvrdý, tak tady mě příjemně překvapil návrat k atmosféře prvního filmu s Arniem. Je vidět, že režisér Antal originál zná, že ho má v úctě a že se chtěl zařadit za něj a dotáhnout jeho laťku kvality. Ale řekl bych, že ve chvíli, kdy se objevil Fishburne, tak si postavil hlavu producent a začal tam tlačit svoje dost nepovedené nápady (cca od půlky děje). Ale i tak - sesbírat válečníky ze všech koutů Země (akorát masovej vrah mi přišel jako levná trapárna z pera obrnou stiženého producenta, vedeného vidinou mohutného zisku) , hodit je do revíru, přidat druhou rasu Predátorů a... atd. Mě se to líbilo a tak jsem hodnotil vysoko. Snad to v pokračování někdo nepohnojí.

Vetřelci vs. Predátor 2 (2007) odpad!

Zbytečné a samoúčelné potoky krve. Nechutné a trapné scény v nemocnici. Scény s predátorem, kdyby vystřihly ve střižně, nikdo by to ani nepoznal. Občas tak nepřehledné a temné scény, že ani nevíte kdo koho a kdo s kým. Nelogičnosti - třeba vojáci vypustili na město vzduchopalivovou bombu, ale v kanalizačním systému města by dost "alíků" přežilo, už ze samotné povahy této zbraně. Veřelci byly všude, ale překročit hranice města se nepokusili. Jak by vláda zakryla vypálení celého města? Jak to, že loď nikdo na obloze nenašel, když se odkryla a když se po takové trajektorii řítila dolů? Opět dokonale pohřbený příběh. rostě, někdo se rozhodl, že otřepe populární značku a vytěží z ní prachy za pomoci potoků krve a masa, nebo vnitřností. To ovšem absolutně nepochopil o čem dobrý sci-fi horror má být. Kdo ví, jestli vůbec viděl původní filmy anebo PC hru. Odpad a to včetně efektů.

Vetřelec vs. Predátor (2004)

Po tolika letech čekání od doby, kdy jsem mastil první stejnojmennou hru v devadesátých letech nějakej CENSORED natočil tuhle CENSORED, kterou bych přirovnal k močůvce, hezky napěněný, aby vypadala jako smetánka. Proč? Placatý děj, vykradený z knižní série, která jeden čas vycházela i u nás (shodou okolností jediný paperback, který jsem si z tý série koupil, byl zrovna ten, ze kterýho děj scénárista opsal, jen to z jiný planety dal do Antarktidy). Snad každý fanoušek, Aliena, Predatora a Colonial Marines při shlédnutí tohohle "veledíla" zaplakal. Tohle patří do daleký budoucnosti a měla to být pořádná sci-fi, jako Vetřelec 2. Nemluvě o nelogičnostech v ději... Najmou si ženskou, která tam je kvůli tomu, jak je dobrá v horách a jaký je horský vůdce a nakonec se tam motá absolutně jak zmatená včela, aniž by jí tahle zkušenost k něčemu byla, nemá bojové zkušenosti a pak ještě vraždí "alíky" jak profi voják a aby toho nebylo málo, musí to být politicky korektní a tak je to černoška. Bože!!! Nic proti ženským (viz. Ripley) ani černoškám, ale tenhle film byl prostě dokonalý pohřeb AvP. Na to, jaký pohřebiště nápadů je Hollywood, si fakt nezvyknu. Radši furt dokola točí to, co už tu bylo a ještě mizerně. Jedna * s odřenejma ušima a to ještě za triky, jinak nic. Víc se nebudu vztekat. :-)

Sharpův meč (1995) (TV film)

Považuji to za jeden z nejlépe nejlépe zpracovaných dílů série. Ne zase tak často se podaří produkci sehnat tolik peněz na masové scény, kvalitní kostýmy, trikové záběry, stejně tak ne vždy je děj knihy dobře scénáristy uchopen a převyprávěn. Postavy jsou živé, není tak těžké se s hlavním hrdinou ztotožnit, ani uvěřit jeho motivaci, je tam správná špetka dobrodružnosti, a ačkoliv mi taky byl více sympatický "veliký Korsičan," docela mi nevadilo, že tu jsou frantíci líčeni jako pěkná banda. Ostatně, oni to opravdu nezvládli ve Španělsku a nakonec tam řádili tak nějak, jak to filmaři přežvejkli v této kapitole důstojníka, co se vypracoval od píky. A pak, že každý voják nemá v tornistře maršálskou hůl. :-D Takže jo, dávám 4* A propos... Nejlepší westerny vznikly ve Španělsku a v tomto případě bylo nejlepší Španělsko a Portugalsko v Turecku. Není to sranda? :-o

2012 (2009)

Je mi líto, ale někde čtu, že to, či ono zfilmuje Roland Emmerich, už dopředu pláču. Jeho tvorba je většinou o tom, jak utratit hromadu peněz za speciální efekty na totálně stupidní scénář. Stejně jako tenhle film. Brrrr!