Apokalypsa (1979)

Viděl jsem prodlouženou verzi a přes neoddiskutovatelně výbornou vizuální stránku a některé scény nemůžu dát víc, než tři hvězdy. Zejména kvůli naprosto zbytečným scénám (namátkou Francouzi nebo ta děvčata z Playboye) a pocitu, že tam snad nebyl nikdo příčetný. Je mi jasné, že válka není žádná prdel, ale zase z toho nedělejme krajinu šílenství. Jinak mám vcelku problém s hodně komentáři zde, kde se uživatelé rozplývají, že toto není o Vietnamu, že to je Vietnam, případně že takhle vypadá válka - CO VY O TOM KURVA VÍTE??? Působí to jako unešené žvatlání malého fracka, který poprvé vytáhne paty z baráku.

Mnichov (2005)

Pro mě nejlepší Spielbergovo dílo. A že má velkou konkurenci. Každopádně kombinace zajímavého tématu, výborného Bany a perfektně namixované brutality, intrik a poetičnosti. Plusem je, že Spielberg nesoudí, jen předestírá.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Stephen King tuhle novelu opatřil podtitulem Příběh o naději. A přesně tím vystihl nejsilnější devizu tohoto dílka. Už novela je výborná a její adaptace je jedním ze skutečně mála případů, kdy se film povedl díky drobným změnám ještě o něco lépe. Právě naděje je tím, co drží hlavního hrdinu celé ty desítky let ve vězení nad vodou a právě ona mu dá nakonec sílu. A nejen jemu. Nejsilnější scény? Určitě natírání střechy, Mozart ve vězeňském rozhlase a pak taky úplný závěr. Zvláštností filmu je také to, že mě při každém zhlédnutí bere čím dál tím víc.

Zelená míle (1999)

Další adaptace Kingova díla Frankem Darabontem a další veledílo. Zde se narozdíl od Vykoupení objevuje i jakási mystika v podobě obrovského černocha s darem od Boha a i příběh je celkově temnější, jenže opět člověka pojme a nepustí. Vyzdvihl bych výkon Toma Hankse a Michaela Clarka Duncana, stejně tak i obsazení vedlejších rolí, sedlo to všechno jako zadnice na hrnec. Menší varování, film je velice dojemný ve druhé polovině, takže dopručuji nachystat kapesníky. Zkrátka a jednoduše, Darabont je prostě King!