Avatar (2009)

Během závěrečných titulků v kině jsem byl celkem unešen a uvažoval, zda dám čtyři nebo rovnou pět, ale druhý den ráno zjišťuji, že kromě těch technických vychytávek a pitoreskní přírody mi v hlavě neutkvělo téměř nic. Jde o další z nekonečné řady klišovitých příběhů, kdy hrdina prohlédne a dá se na stranu utlačovaných, aby je slavně vedl k vítězství/svobodě/čemukoli (a samozřejmě se též musí zamilovat do jedné z jejich středu, to snad ani nemusím zmiňovat) - většina kopírovaných děl už tu byla zmíněna, mně navíc přišel na mysl ještě Rudý škorpión. A všechny ty vykradačky jiných filmů jsou naroubovány na gigantickou vykrádačku Franka Herberta, akorát písek asi nebyl tak zajímavý pro technologickou masturbaci režiséra. K tomu všemu přibylo revoluční zpracování a obrovský rozpočet. A nějaká ta multikulti a GO propaganda, i když zde nepůsobí příliš rušivě. No ale co, na masy to evidentně funguje, peníze se posypou, reklamou a trendem zblblí uživatelé budou hodnotit maximálním hodnocením (ačkoli si zároveň budou stěžovat na slabý příběh, což mi přijde lehce dementní - hodnotím snad žrádlo podle vzhledu či vůně maximálním hodnocením, i když se to nedá jíst?) a hýřit slovy o revoluci a svět se stejně bude točit dál. A Cameron by si měl pustit Terminátora a pak si dát pár facek. *Update 12/2010: po roce od premiéry jsem si pročetl pár komentářů zde a málem jsem se smíchy potrhal - takhle nadšené a revoluční řeči nevedli snad ani bolševici a ejhle, dneska už po tom díle neštěkne pes. Zaslouženě.

Olověná vesta (1987)

Na Kubricka překvapivě dobré, jinak průměr.

Policejní akademie (1984)

Klasika mezi komediemi, viděl jsem to xkrát a pořád mě to baví. Nejlepší postavy? Jednoznačně Tackleberry a poručík Harris. Jen ten Mahoney mě štve čím dál tím víc, nevím ani proč.

Je třeba zabít Sekala (1998)

Pro mě nejlepší český porevoluční film. Nejspíš proto, že snad jako jediný vystupuje z malosti zdejší kinematografie a není natočen tak, aby ho pochopili pomalu jen Češi (což je třeba vidět i na jinak výborných Obecné škole a Pelíškách). Obsazení polských herců byl od režiséra mistrovský tah, přeci jen ti čeští, co by to byli schopni uhrát, jsou dost profláklí a asi by se člověk při sledování filmu neubránil, aby v nich neviděl jejich předešlé postavy. No a samotný příběh? Docela hořké sousto, narozdíl od Hřebejkových hořkosladkých vzpomínek na dobu totality je tohle takřka rána do vazu. Shrnuto a podtrženo, velice silných pět hvězd.

RRRrrrr !!! (2004)

Občas jsem se u té ptákoviny uchechtl, takže proto ta jedna. A oslavím to tak, že to oslavím.

Sexmise (1983)

Velice zábavná věc a vzhledem k roku svého vzniku i příjemně oproštěná od veškerého politickokorektního svinstva. "Proč z nás děláte buzeranty?!" :) Doporučuji sledovat v polštině, je to ještě větši zábava.

Hospoda (1996) (seriál)

Pohodový seriál ze (co si budeme nalhávat) skoro všem známého prostředí. Hlavní charaktery byly víceméně uvěřitelné, hlavně teda Babula, ten do té knajpy zapadl dokonale. Vadil mi tam akorát harmonikář, taková příživnická socka už od pohledu. No a ta hospoda byla teda šílený pajzl, odporně neútulná - a to mám klasické čtyřky a jejich atmosféru velmi rád.

Kokosy na sněhu (1993)

Už to sice nevypadá jako taková bomba, když mi bylo deset, ale pořád pobaví. Chtě nechtě musím těm klukům opáleným fandit, i když vím, jak to dopadne :) A narozdíl od jiných komedií podle stejného vzorce mě tu neirituje ani dojemný konec - sehr gut, Jamaica!

Já jsem ty a ty jsi já (2006)

Čekal jsem další z řady nebetyčných ptákovin, ale vyklubal se z toho velice pěkný film. Dost tomu pomohl i fakt, že hlavní hrdinové vypadají a chovají se (relativně) normálně, což je vzhledem ke stereotypu posledních let (kde jsou to buď totální loseři, nebo nějaký ten strašlivě temný a veskrze hustohustý týpek, kterého změní Láska; na dívčí straně buď puťka, nebo píča) velkým plusem. Za čtyři a ani oko mhouřit nemusím.