Twilight sága: Rozbřesk - 1. část (2011)

Nenudil jsem se a navíc mě i celkem zajímalo, jak to dopadne. Jasně, první půlka je celkem o ničem a ta holka je prostě guma, ale jinak je to spolu s trojkou rozhodně nejlepší část série. A ty tři si zaslouží. No a až budu mít zapotřebí vyvyšovat se nad náctiletými děvčaty, tak ten odpad vpálím radši Hunger games :)

Ocelová pěst (2011)

Jak už tu bylo zmíněno, je to směska Rockyho a Over the top. Což vůbec není na škodu. Začátek je sice trošku slabší a Jackmanova postava působí místy jako trouba, proto nakonec tu pátou nedám, ovšem konec nemá chybu - nejlepší boxerský souboj (a nemyslím technicky, co se boxu týče, myslím tou *rozbij toho hajzla na cucky* atmosférou) od legendárního matche Balboa-Drago. Velice příjemný film.

Princ a pruďas (2011)

Hodně solidní úlet. A já se u něj dobře bavil, protože jsem nic jiného nečekal a pohrdavé rádoby intelektuálské pózy mě přešly už hodně dávno (pokud jsem tedy nějakými kdy trpěl, to musí posoudit spíš jiní). Kadencí sexuálních vtipů a narážek to pravděpodobně trumfne i Terrance a Phillipa, místy je to poněkud nechutné, ale to s přehledem vyvažuje atmosféra, kdy jde fakt vidět, že se ti herci sami baví a na nic si nehrají (tohle zavání paradoxem, ale co už). P.S.: Půl hvězdy navrch za minotauřího ptáka, to mě fakt sejmulo :)

Grindhouse: Planeta Teror (2007)

Mám sice filmy o zombíkách rád, ale zároveň od nich očekávám alespoň trošku konzistentní příběh a v rámci možností reálnou fyziku, což se tady teda neděje. Tak do dvou třetin by to ještě šlo, ale jak nastoupí Tarantino a křehule si nasadí samopal místo protézy, tak to jde do kytek. Spoušť totiž ovládá nejspíš telepaticky a rocket jumpy ať si Rodriguez zkouší v Quakeovi, tam patří a nevypadají debilně.

Barbar Conan (2011)

Snad jediný klad filmu je hlavní představitel. Respektive ten je snad tím jediným, co není špatně. Jinak je to teda bída.

Počátek (2010)

Ale jo, dobrý film, jenže má tu smůlu, že ho točil Nolan, protože oproti Batmanům nebo dokonalému Dokonalému triku prostě ztrácí - na Batmany nemá atmosférou, stejně tak Dokonalý trik lépe zvládá mnohovrstevnatost a zamotanost příběhu. Do toho se tu občas vyskytuje logický lapsus - jako ze dvou metrů pálit z automatu na auto a netrefit nikoho vevnitř, to bych nežral ani v Komandu či Rambovi, natož tady. Čtyři a ani o fous víc.

Wimbledon (2004)

Jedna z lepších romantických komedií, zejména díky Bettanymu. Plus tenisové scény tvoří další (byť nechtěnou) komickou vložku.

Legenda o sovích strážcích (2010)

Ach jo, kdyby se Snyder vydal ve stopách Třístovky a vykašlal se na děcka, tak to mohla být sakra dobrá a temná animovaná řežba. Takhle to trochu připomíná dort v podání pejska s kočičkou, zbytečně přeplácané a v konečném důsledku ne až tak dobré.

Batman začíná (2005)

Batman jako komiksová postava mi nikdy nebyl zvlášť sympatický, předchozí verze jsem nikdy celé neviděl, bo mě nezaujaly, ale tenhle se fakt povedl. Temnému rytíři jsem dal čtyři, takže tady lehce přimhouřím oko a tu pátou přihodím, protože tohle JE lepší než Dark Knight.*update: Temnému rytíři jsem sice nakonec tu pátou přidal, ovšem za předchozí větou si stojím.

Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 (2011)

Proboha... Až do okamžiku, kdy šel Potter do lesa, to bylo fajn, byl jsem rozhodnutý dát čtyři hvězdy, poprvé v Yatesových filmech dokonce i fungovaly scény, které měly budit emoce (myslím tím zejména Snapeovy vzpomínky) - to, že bojové scény Yates točit neumí, a to ani po stránce technické, ani po stránce emoční, bylo jasné už z minula, to jsem byl ochoten překousnout (a navíc představa takového Ryana pod jeho taktovkou mi vykouzlila úsměv na tváři). Na fakt, že Kloves z nějakého důvodu vynechává právě ty nejlepší scény (těšil jsem se třeba na scénu s McGonagallovou ve věži Havraspáru nebo na patrona ve vesnici), už jsem si taky zvykl. Ale to, co předvedli potom, totiž závěrečné "finále", to není na ránu pěstí, to je na nakopání do vajec a ještě s rozběhem - proč to do prdele nenechali aspoň tak, jak je to v knize? Jednak by to dávalo mnohem větší smysl, než honění se po najednou prázdném hradě, nemluvě už o tom létání a jednak by to taky mohlo v divákovi budit něco víc než nevěřícný údiv a touhu po inzultaci tvůrců. Poslední souboj je navíc naprosto sterilní, hlavně že tam musel vrazit rádoby efektní naháněčku hada, možná proto taky nebyl čas na důstojné zakončení, nehledě na vypuštění všeho okolo - ostatních lidí, skřítků, kentaurů, návštěvy ředitelny, opravy hůlky apod - zkrátka všeho, co by evokovalo nějaké spojitosti s minulými díly, případně i emoce (i když točil by to stejně Yates, takže tady asi ne). Shnilou třešničkou na plesnivém dortu byl potom Nevillův proslov, tohle si ten kluk fakt nezasloužil ani jako knižní postava, ani jako herec. Mělo se jednat o epický závěr epické ságy, ale jestli tam byla přítomna nějaká ta epika, tak leda plačící někde v koutku. Budu se opakovat - Rowlingová sice nenapsala žádné veledílo, ale scénárista spolu s Yatesem to dokázali zkurvit takřka brilantně.