Collateral (2004)

No, nevím nevím, na můj vkus trošku přitažené za vlasy. Ale odsýpá to pěkně, Cruise je jako záporák výborný (já toho blba ještě snad začnu mít rád :) ), Foxx si své též odehraje. zasloužené čtyři.

Hvězdná pěchota (1997)

Výborné dílko - Verhoeven možná je úchyl, ovšem točit umí a mně je ta jeho vize společnosti s civilisty bez práv a občany velice sympatická, zejména po volbách a pohledu na volební výsledky levice. Na to, že herecké výkony stojí povětšinou za pendrek, sere pes :)

Vikingové (1999)

Hodnocení moc nechápu, já mám pro tenhle film slabost a můžu na něj koukat furt. Hvězda dolů je jen za jistou zkratkovitost, dost chaotické bojové scény a podle mě zbytečnou mystiku.

Desperado (1995)

Jeden neprůstřelný drsoň vystřílí s malou pomocí celý gang, zatímco se kulky před jeho hrudí strachem rozpadají a padlé ženy mu s vilnými výrazy padají k nohám, drásajíce si rodidla. Ovšem trčí z toho tak zoufalá snaha být kúúúúúúúl, až to hezké není. Krátce a jednoduše, budu-li se chtít podívat na film o panu Nepřemožitelném a hromadách mrtvol, tak i přes nesporné půvaby Salmy Hayek zvolím mnohem raději Komando či nějaký jiný film z dob, kdy akcím nevládla póza a drsní muži byli opravdovými drsnými muži.

Pearl Harbor (2001)

Kdyby se vystříhala dementní milostná linie, vypustilo se zbytečné natahování s Doolittleovým náletem a trošku přidalo na realitě (nevím, ale dvěma exotům v P-39 nějak nevěřím, že by sundali víc stíhaček, než kolik jich Japonci při útoku opravdu ztratili), tak bych si dovedl představit i čtyři hvězdy, bouchalo to pěkně.Takhle i při těch třech hodně mhouřím oči.

Pán prstenů: Návrat krále (2003)

Opravdu nevím, co bych tu rozebíral, Pána prstenů jsem přečetl tolikrát, že jsem se na filmy těšil jako na smilování (a zároveň se jich samořejmě obával). Po výborných dvou dílech přišel stejně dobrý, možná i lepší třetí. Viděl jsem i rozšířenou verzi, takže budu psát spíš o ní, protože už se mi plete, co do ní patří a co nepatří :) Začal bych asi drobnými výtkami - ztvárnění armády nemrtvých jako zeleného slizu mi moc vhodné nepřišlo, stejně tak bych oželel Legolasovy tanečky po olifantovi coby úlitbu děvčátkům a přišlo mi, že byl zbytečně odsunut do pozadí Smělmír. Největším záporem pro mě je ztvárnění obránců Gondoru jako bandy zoufalců, kdyby to tu nechal stejně jako v knize (tzn. útok vyvalivší se z bran Minas Tirith na pomoc Rohirům, žádné dobytí takřka celého města!), tak bych vrněl blahem. Ovšem zbytek filmu byl parádní - při průchodu Oduliným doupětem se atmosféra dala krájet, útok rohanské jízdy mě doslova a do písmene zarazil do křesla a způsobil mi husí kůži (varování: vyhněte se dabingu!), Pipinova gondorská mise vzbuzovala smutný úsměv a závěrečné vzdávání holdu hobitům bylo prostě grandiózní ("You bow to no one!"). Nevadily mi ani scény potom, tedy návrat do Kraje a posléze odplutí do Zemí neumírajících, ba naopak. Krásně tam bylo vystiženo odcizení, které čtyři hrdinní hobiti cítili - tohle se dá asi aplikovat na jakékoli hrdiny a jakoukoli společnost. Ovšem mou nejoblíbenější scénou je vrcholek Hory osudu a trojlístek Frodo, Sam a Glum. Od okamžiku, kdy se objeví Glum, až po přílet orlů. Tolik emocí v tak krátké době se jen tak nevidí - úleva, touha, vztek, žádostivost, zoufalství, radost, beznaděj, rezignace, přátelství (nevím, jak jinak tu emoci popsat), věrnost, lítost a nakonec smíření na kameni obklopeném lávou. Jackson se opravdu vytáhl a stvořil legendu.

Hvězdný prach (2007)

Jako komedie výborné, jako pohádka pro kapku odrostlejší geniální. No a je tam Michelle, takže opravdu není co řešit. P.S.: po pátém zhlédnutí to prostě musí do top10.

Rambo: Do pekla a zpět (2008)

Velice osvěžující akční řežba - po dlouhé době se zapomnělo na politickou korektnost, hrdina nepotřebuje ženské rameno k překonání pochyb, hlavní záporák je žlutý a ještě k tomu buzík -, ve které Stallone válí jako zamlada, dokonce ani zásah z 0.5 palcového kulometu ho nerozhodí. Hláška filmu? "Live for nothing or die for SOMETHING!"

Četa (1986)

Nejlepší film o válce ve Vietnamu (Kubrick s Coppolou se mohou jít s prominutím zahrabat) a pravděpodobně i nejlepší válečný film vůbec. Pokaždé si u něj kladu otázku (a že těch projekcí už bylo), jestli je mi bližší Burns nebo Elias. A pokaždé si nedokážu odpovědět. Dafoe i Berenger zaslouží absolutorium, mladý Charlie Sheen zdatně sekunduje a dojem z filmu nezkazí ani Stoneovy občasné hipísácké úlety - ještě že s Četou nepočkal do současnosti, to by se na ni koukat zřejmě nedalo :)

Sedm (1995)

Hodně drsné. A hodně povedené. Díky tomuto filmu si dodnes pamatuju všech sedm smrtelných hříchů a to už je to nějaký pátek, co jsem ho viděl naposledy.