• Fantasy

Avatar (2009)

Dlouho jsem váhala, jak tenhle film okomentovat. Jak mi vlastně bylo cestou z kina? Líbilo se mi to? Nelíbilo? No, nevím, moji milí. Technicky kouzelné. Hned bych se na Pandoru jela podívat. I první polovina filmu se tak nějak příjemně odvíjela... ...ale pak se děj zvrtl do takové neuvěřitelnosti, že to (vzhledem k mým očekáváním - a od Camerona přehánění prostě čekám a netrápím se jím) natahovalo už tak dlouhý film k neuvěřitelnosti. Takže pouhé tři hvězdičky. Navzdory neoddiskutovatelně úžasnému technickému provedení. Navzdory ucelenosti světa lidu Navi. Navzdory úžasnému 3D, kdy jsem si občas moc chtěla na něco sáhnout, někam si sednou, taky to zkusit. Jenže ta druhá půlka filmu prostě vyzněla úplně hloupě a pro mne film výrazně "zabila". Nicméně díky za něj - úžasný krok ve "filmovém řemesle", těším se na další podobný, snad i s příběhem.

Líbáš jako Bůh (2009)

A mně se Líbáš jako Bůh líbilo. A je mi jedno, že je to komedie pro "dospěláky" a že se věci opakují a že se hrdinové culí nad textovkami jak "puboši". Sama sebe jsem si ve spoustě z nich dokázala představit. A chvilkama záviděla zamilovanost a šílela z komplikací a královsky se (se sklenkou chardonnay v ruce) bavila. To je tím, že věkem se blížím věku hlavních hrdinů a asi už od filmů nečekám nic jiného, než to, co filmy tohoto typu nabízejí. Úsměv, pobavení, potěšení, relax... ach jo...není to skvělé, když někdo líbá jako Bůh??? :-) :-) :-)

District 9 (2009)

Moje první "pětka". Přidělená zodpovědně a bez váhání. Protože divní mimozemšťani a ještě divnější lidi mně dostali. Protože jsem ani nedýchala a měla pocit, že tohle se stalo někde blízko. Že je to pitomost? Že tahle reportáž fakt není žádná reportáž, ale prostě film? No vysvětlete to mému zrychlenému tepu a zatajenému dechu. Já se prostě musela vědomě bránit, abych nevěřila "doopravdy". A nedržela přímo zuřivě pěsti chlápkovi, který se tak rozumně během filmu vyvinul a dozrál. (a taky to fakt dobře hrál). Abych díky reportážní kameře neměla pocit, že tohle jsem klidně mohla natočit já (no nemohla, hrozně bych se v takovém prostředí bála). Abych nefandila mimozemšťanovi, co když má chuť na něco dobrého, kousne do pneumatiky. District 9 zafungoval dokonale. Po dlouhé době jsem si chvilkama zakrývala oči a taky hrozně držela palce. A o tom filmy mají být. Příběh nás má pohltit. Tenhle mne prostě sežral...

Kdopak by se vlka bál (2008)

Někdy je příběh o dospělých dětskýma očima viděný působivější, než složitá dramata. I tady to tak je. Moc hezké :-). Dorotka se mi jako "Karkulka" moc líbí :-) a všechno se tak hezky propletlo.. Snad až na příliš pohádkový konec... ...ale...ona je to vlastně i pohádka, že?

Harry Potter a Princ dvojí krve (2009)

Do kina jsem šla rozesmátá, z kina spokojená. A to je to, co od podobného filmu čekám. Redukce obsahu mi nevadila (ač části společnosti jsme museli vysvětlovat, co je to vlastně ta "dvoji krev"), důraz na vztahy v první části mi přišel logický - oni to tak teenageři prostě mají, ať si kolem lítá smrtijedů klidně regiment. No a v závěru jsem se chvilku báječně bála a lekala bez ohledu na to, že knížku jsem četla a měla bych tedy vědět, co se stane... Film zafungoval a bavil mne. Byť trochu prvoplánově, ale ono to k "pohádkám" (byť pro přerostlé) tak nějak patří. "Hrdinský" brankář Ron srovnatelný s gladiátory, zpitomělý Ron padající z gauče po nápoji lásky, Harry "sjetý" tekutým štěstím, holky smutné z "nešťastných" lásek. Že je to v životě složitější? No a co, je občas dobré i od složitostí odpočinou. U HP to jde.

Madagaskar 2: Útěk do Afriky (2008)

Nechce se mi psát nic jiného, než že jsem se smála a bavila a hezky to na mne působilo :-). A o to mi v těchhle "skoropohádkách" jde :-). Pohoda, klídek, smích...leháro :-). V klidu si taky dejte :-).

BrainStorm (2008) (TV film)

Usadila jsem se ke komedii s kávou a těšila na úsměvno. Ne, že by nepřišlo, ale bylo jen takovým milým odlehčením filmu, který jsem cítila jako vážnější. A skvělý. A vlastně jsem na něm nenašla jedinou chybu. Moc dobře zahraný, povedený příběh s maličkou špetičkou zlidštěného tajemna a koncem, který těšil. Pátá hvězdička je do "metálu" pro pana Brzobohatého. Hrál tak, že mi v první chvíli "klesla čelist".

Náš vůdce (2008)

Můj první komentář a hned s "hlášením", že tenhle film se mi FAKT NELÍBIL (5*). Nelíbila se mi celá ta (byť nepochybně zjednodušená a přizpůsobená, ale to je fuk) sonda do lidských myslí. Do "chování davu". Celé to šílení, přizpůsobení. Nezkoumám (a nebudu) historické souvislosti a pravdu. Jen mne až bolestně "dostal" zkratkový, tak jednoduše a uchopitelně podaný popis, co se taky může stát... jak málo může stačit... jak poddajné jsou v podstatě naše mysli v případě "síly mas". Dívala jsem se a ten film si mne prostě "vzal". Jsem ráda, že byl natočený. (Za odvahu realizátorům je ta pátá hvězdička.) A vlastně bych ho "přilepila" k výuce občanské nauky, nebo společenských věd, nebo jak se to dneska jmenuje.