Atlas mraků (2012)

Bratři Wachowští mají zvláštní talent točit filmy, které chci vidět znovu, sotva doběhnou titulky. Atlas mraků samozřejmě není bez chyb, kdybych si chtěl hrát na "odborníka", mohl bych mu vyčíst, že míra inspirace jinými filmy místy hraničí s vykrádáním, že finále všech příběhů je příliš pastelové, že u některých myšlenek/asociací si tvůrci dali opravdu hodně záležet, aby si jich divák všiml atd. Ale vzhledem k tomu, jak těžké muselo být rozstříhat jednotlivé linie a poskládat je tak, aby tvořily ucelené dílo a ne chaotický slepenec, si kritiku odpustím a spíš ocením kvalitu a vyváženost všech částí, některé vsktku perfektní výkony (Du-na Bae, Weaving) a citlivou práci s triky, úměrnou každému "žánru". Nejvíce na mě zapůsobil asi příběh Sonmi 451, byť byl ze všech nejvykradenější. Typický "must see again" film

Přestřelka v Palermu (2008)

Asi mi to hlavní uniklo, protože mi tenhle film přišel celkem o ničem. Respektive, on má velmi hluboké téma, ale všechno, co sděluje, už bylo předtím stokrát řečeno, takže nejdůležitější teze o životě a smrti zde vyznívají jako strašná, vyprázdněná klišé. Hypnotické zpracování bylo zajímavé první půlhodinu, pak už jen dokola opakuje pár nápadů. Velmi se mi ale líbila hudba, Finn má dobrý vkus. Za hudbu a Jaguára dávám nakonec **

Letopisy Narnie: Plavba Jitřního poutníka (2010)

Mé obavy, že nejvíce duchovní díl série bude penězchtivými tvůrci transformován do průměrné, efektní family movie, poplatné dnešnímu divákovi, se v podstatě naplnily. Jen nechápu, proč tam úplně navíc cpali zápletku se zelenou mlhou á la Nekonečný příběh. To už dneska není možné vytvořit drámo bez zachraňování světa? No, kdybych neznal předlohu, asi bych hodnotil o hvězdu výše, vyloženě stupidní to není a vizuálně je to přímo lahůdka. Takhle ale nezkousnu degradaci Lewisova vypravěčského umění na banální podívanou.

Krabat: Čarodějův učeň (2008)

Celkem slušné zpracování, přestože s předlohou pracuje poněkud ledabyle - zaměřuje se na efektní, příběhově nepříliš podstatná místa a ty, které dodávají původnímu příběhu hloubku a tajuplnou atmosféru pomíjí, nebo zplošťuje. Film tak stojí především na vizuální složce, ze které kouká nízký rozpočet a není nijak oslňující. Musím se ale přiznat, že jsem čekal mnohem větší průšvih ("mystický" horor amerického ražení) a ve výsledku jsem byl příjemně překvapen - především díky prostředí a hereckým výkonům má film poměrně hutnou atmosféru, příběh je dostatečně členitý, aby zaplnil stopáž, takže jsem se téměř nikdy nenudil, magické obřady jsou pěkně provedené. A pak je tu Mistr, který je beze sporu největším esem filmu, kvůli němu jsem zvažoval i čtyři hvězdy. Po zralé úvaze ale uděluji velmi silné ***

Iron Man (2008)

Nejdražší reklama na Audi, jakou jsem kdy viděl :-) A mimochodem taky slušný marvelák, jehož hlavní devizou je (jak jinak) skvělý Robert Downey Jr., ale potěší i našlápnutým sountrackem a akcí, která je (pro Hollywoodský blockbuster nezvykle) zaměřená na kvalitu, místo na kvantitu. Těším se na dvojku.

Gympl (2007)

Gympl je vlastně dobrý film, jen mi na něm vadila jedna věc, kvůli které nemůžu hodnotit výš. Když pominu křečovitost a přehrávání většiny neherců, s kterým se ale musí počítat a tedy ho jako zásadní nevnímám, vidím jako hlavní bolest filmu to, že v něm nevystupují postavy, ale typy lidí, jednající podle velmi jednoduchých schémat - mezi studenty nechybí esenciální hulič, šprt, rebel nebo třídní sexbomba, pedagogický sbor sestává snad ze všech základních typů učitelů, totéž platí i o rodičích, policajtech a školníkovi. samozřejmě tohle přehánění a typizování není problém jenom Gymplu, ale obecně českých "realistických" filmů (třeba v Bastardech to bylo ještě horší, ale tam toho bylo horšího víc...). Jinak jsem byl spokojený a většinu filmu jsem se dobře bavil, i když nejsem vyznavač hip-hopu ani graffity.

X-Men: První třída (2011)

Zapojení mutantů do prostředí studené války byl výborný nápad, z filmu tak dýchá atmosféra původních komiksů, které vznikaly ještě v dobách vskutku mrazivých. Navíc jsem už dlouho neviděl tolik výborných herců pohromadě, i efekty a akce jsou na vysoké úrovni a přitom nepůsobí přemrštěně. Rozebírat film nějak podrobněji asi nemá po Hellboyově vyčerpávající analýze cenu :-) , tak jen mé subjektivní hodnocení: X-Men: First Class je po všech stránkách vydařený film, který se bez problémů vyrovnal Singerovým prvním dvěma a možná je i překonal. [edit] Tak po druhém shlédnutí dávám plný počet, mr. Vaughn nastavil laťku pěkně vysoko, brzy uvidíme, jak se s ní Brian popasuje...

Jméno růže (1986)

A je to tu zase... Je dovoleno převést dokonalou knihu na plátno? Nebo je třeba každý takový pokus šmahem odsoudit a napsat půlstránkový komentář, bědující nad povrchností adaptace? Já jsem se nakonec rozhodl film s fenomenální předlohou nesrovnávat a užít si aspoň tu detektivně-akční složku, na kterou se zaměřuje. A tedy si nemůžu stěžovat, atmosféra kláštera, obývaného podivínskými mnichy je patřičně hutná, herecké výkony vesměs nadprůměrné (zejména Connery tu podle mě zahrál svůj masterpiece) a děj má slušný spád, zvlášť od příjezdu Bernarda. Navíc se Annaudovi nedá upřít snaha aspoň přiblížit dějinné pozadí příběhu, jenom je škoda, že některé skutečnosti z jeho podání vyzní úplně jinak - třeba onen zásadní spor o chudobu církve zde vypadá jako že se ničemní preláti dohadují o nesmyslech, zatímco ve vesnici pod klášterem umírají lidé hlady. Ale ve výsledku hodnotím film kladně. Upřímně - vás by bavil tříhodinový snímek, z velké části sestávající z Williamových a Adsových monologů? :-)

V Bruggách (2008)

Asi největší filmové překvapení za posledních několik měsíců. Čekal jsem oddychovou akci, zasazenou do neokoukaného prostředí a on se z toho vyklubal opravdu chytře vymyšlený film se spoustou krásných záběrů (prvních 20 minut působilo skoro jako Cestománie), výbornými herci a doslova zabijáckým humorem, který odlehčuje jinak dost mrazivé hlavní téma. --- "Já nevidím!" " No samozřejmě že nevidíš když jsem tě do očí střelil slepou"

Bad Taste - Vesmírní kanibalové (1987)

Je to tak blbý a úchylný, až je to vlastně vtipný... a úchylný. Amatérské pojetí filmu (ještě umocněné neméně amatérským českým dabingem) a opravdu cynický humor mě nadchly, ale asi tak od půlky to začalo být takové rozvleklé a trochu na jedno brdo, takže s hodnocením nemůžu jít výš, i když bych rád, přece jenom, začínající umělce je potřeba podpořit :-)