• Pohádka

Zachraňte vojína Ryana (1998)

9/10. K datu 5. března 2011 nejkvalitnější válečný film, jaký jsem doposud měl možnost vidět. Možná ještě společně s „Četou“ Olivera Stonea. Steven Spielberg je zkrátka režisér, který má řemeslo v malíku a ze sebemenšího detailu dovede vytěžit maximum. Jak jsem zprvu pohlížel na vysoké umístění „Zachraňte vojína Ryana“ ve zdejší dvoustovce nejlépe hodnocených snímků s nedůvěrou, tak nyní nemůžu namítnout ani půl slova. Vizuálně, obsahově, herecky, režisérsky, scenáristicky i hudebně excelentní filmové dílo.

Prokletý ostrov (2010)

Na začátku uplynulého roku jsem si sám pro sebe sestavil žebříček nejočekávanějších filmů pro rok 2010. „Vlkodlak“ mě zklamal, nejnovější „Harry Potter“ navnadil na závěrečný díl, „Počátek“ utvrdil ve výjimečnosti režiséra Christophera Nolana a „Prokletý ostrov"? Ten mě dostal do kolen. Martin Scorsese tímto podal další důkaz o tom, že v mé režisérské topce nefiguruje jen tak pro nic za nic. A Leo DiCaprio? Boží. Zkrátka a dobře, máte-li chuť na špičkový áčkový thriller s místy až hororovým nádechem (lesní chata, vichřice a příjezd auta, obávané „céčko“ a útěk pacientů), určitě sáhněte po „Prokletém ostrově“.

3:10 Vlak do Yumy (2007)

7/10. Western žije. O tom nemůže být pochyb. Stačí se podívat na letošní snímek „Opravdová kuráž“ bratří Coenových či plány Quentina Tarantina, jenž se po dokončení „Kill Bill: Vol 3“ chystá natočit žánrovou lahůdku v podobě „Nespoutaného Djanga“. (A už v „Panchartech“ v některých záběrech ukázal, že by mu western mohl jít k duhu.) Teď už k „3:10“. Nemůže být pochyb ani o tom, že Mangold uchopil westernovou látku za ten správný konec a pomohl oživit onen bájný starý svět, v němž muži byli drsnější, koně rychlejší, krev rudější, lehké dívky smyslnější, whisky ostřejší, slova vzácnější, příroda nespoutanější a schopnost zacházet s koltem byla pro mnohé otázkou bytí a nebytí.

Vlkodlak (2010)

6/10. Nádherně temný vizuál, atmosféra starých universalovských hororů, slušné herecké obsazení a... A už nic. Opět jeden z těch filmů, jenž ztratí kus své atmosferičnosti a napětí poté, co se na obrazovce objeví monstrum, v tomto případě, jak už název napovídá, vlkodlak. Ambice a potenciál stát se plnokrevným áčkovým hollywoodským hororem bohužel vešly vniveč vinou rutinní režie a absence nějaké přidané hodnoty. Solidní, byť značně povrchní zábava bez špetky invence.

Hellboy 2: Zlatá armáda (2008)

8/10. Novodobé, královsky vtipné akční fantasy, které má šmrnc jako už dlouho žádné. Prvnímu „Hellboyovi“ jsem musel chvíli přicházet na chuť. To se ovšem nedá říci o „Zlaté armádě“, která je naprosto ultimátní. Ron Perlman v roli rudého monstra s upilovanými rohy a železnou pěstí exceluje a Guillermo del Toro je režisér, o kterém ještě hodně uslyšíme.

Indiana Jones a Poslední křížová výprava (1989)

Dlouho jsem si chtěl některého „Indyho“ zařadit do TOP 10, ale činím tak až nyní, kdy jsem si všechny díly opět oživil v paměti. A který z „Indiana Jonesů“ že je ten nejindianajonesovatější? Tenhle asi ne. Jsou to „Dobyvatelé ztracené archy“. To ale nic nemění na tom, že „Poslední křížová výprava“ je nejzábavnější, nejvtipnější a nejsvižnější. Sean Connery hláškuje jako o život, Indy nešetří svůj bič ani pěsti, akce střídá akci. Nejlepší dobrodružný film všech dob.

Rocky (1976)

V jednoduchosti je síla. „Rocky“ není tak ceněný proto, že by to byl bezchybný film (k dokonalosti má míle daleko) nebo že by Sly byl bůhvíjaký herec (to ani náhodou není), ale proto, že je to snímek o životní síle a pevné vůli to i přes nepřízeň osudu někam dotáhnout (což v podstatě ilustruje Stalloneův život). Snímek, který obsahuje několik scén, jež patří mezi ty nejslavnější v dějinách kinematografie. Snímek, který i přes své rezervy přesvědčil americké akademiky, aby mu udělili Oscara. Snímek, který stvořil legendu. „Rocky“.

Vynález zkázy (1958)

7/10. Kdyby se Karel Zeman nebyl býval narodil v Československu, ale třeba ve Spojených státech, jistě by jej dnes znal celý svět, podobně jako třeba Alfreda Hitchcocka, Stanleyho Kubricka či Stevena Spielberga. On se ale narodil u nás a prostředky pro filmovou tvorbu tak měl značně omezené. Přesto ukázal, jaký je to kouzelník, a ve své době uchvacoval triky z kategorie nevídané. Spojení reality, kulis a animace v tomto filmu je velmi zajímavé a především scény pod vodou jsou kouzelné. A poněvadž jsem milovníkem verneovek, oceňuji také skvěle zachycenou atmosféru, tak typickou pro knihy francouzského romanopisce.

Červený trpaslík (1988) (seriál)

„Červený trpaslík“ je pro mne se svou posádkou, složenou z líného požírače kari Davida Listera, nejnafoukanějšího hologramu v celé galaxii Arnolda Rimmera, sebestředného manekýna Kocoura a superinteligentního lodního počítače Hollyho, živoucí ukázkou toho, co je to dokonalý, za každých okolností zábavný anglický sitcom. Obecně nemám moc rád seriály z prostředí kosmických lodí, ale tohle parodující vesmírné dobrodružství stojí za to. A překvapivě solidní jsou i nové série.

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

8/10. „Amadea“ mám o něco raději, ale i „Přelet nad kukaččím hnízdem“ je naprosto skvostný. Floutek Jack Nicholson zde předvádí jeden ze svých tří nejlepších hereckých výkonů vůbec, to samé, jen s větší jistotou, platí i o Louise Fletcher, která byla za svou roli ďábelsky nesnesitelné vrchní sestry Mildred zcela po právu oceněna Oscarem za nejlepší ženský výkon ve vedlejší roli. Je s podivem, že Kenu Keseymu, autorovi knižní předlohy, se film nelíbil. Nechápu. Ať už Forman jeho knihu pojal jakkoliv odlišně (nemůžu posoudit, nečetl jsem). Vždyť je to jeden z nejzářivějších skvostů filmového nebe.