• Pohádka

Psycho (1960)

„Psycho“ vlastně není ani tak horor, jak se často říkává, jako spíš psychologický thriller. A učebnicový. To ale nic nemění na tom, že při jeho sledování vám bude běhat mráz po zádech víc než při těch dnešních rádoby hrůzostrašných snímcích, které se snaží spíše šokovat a diváka zhnusit, než jej vystrašit a navodit u něj to správné napětí (čest výjimkám). A stejně tak Alfred Hitchcock není ani tak režisérem hororových snímků, jako spíše režisérem propracovaných psychologických thrillerů. Přesto je považován za mistra hororu. A „Psycho“? To je kapitola sama pro sebe. Scéna ve sprše je snad nejslavnější, jakou znám. I kdyby to mělo být jen kvůli ní, neváhejte a tento film si určitě pusťte.

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Kniha „Pán prstenů: Společenstvo Prstenu“ je zatím jediná, kterou jsem z Tolkienovy proslulé trilogie o magickém prstenu, jenž dává svému nositeli nezměrnou moc, přečetl. Jistě to v budoucnu napravím. Teď k filmu. Musím říct, že ačkoliv je Tolkienova předloha naprosto výtečná, Peter Jackson dokázal to, co nečekal asi vůbec nikdo. Nestačilo mu totiž vyrovnání se předloze, on ji totiž rovnou položil na lopatky. A dokázal tím, že nic není nemožné. Zlí jazykové kdysi tvrdili, že tato kniha zfilmovat nelze, a už vůbec ne kvalitně. Co říkáte teď? I kdyby tenhle nadšenec nenatočil už nic jiného, zasloužil by si být za svůj přínos kinematografii pozlacen. Vždyť „Pán prstenů“ předznamenal příchod nové epochy, stal se jejím symbolem.

Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

8/10. Je zajímavé sledovat, jaký kus cesty ušla filmová technologie od roku 1984, kdy byl natočen první „Terminátor“. Dvojka se od svého mladšího bratříčka v mnohém liší. Zatímco první díl byl velmi ponurý, atmosferický, spíše nízkorozpočtový a dnes už klasický a naprosto kultovní, ten druhý byl nejdražším filmem své doby, vysokorozpočtovým, plnokrevně áčkovým sci-fi popcorňákem pro bezmála celou rodinu. Triky jsou velkolepé, je zde více hlášek, Arnold se ze „zlého“ T-800 stal strojem „hodným“, humanisticky smýšlejícím a je tady ještě více cool. Nechybí vtip, skvělá akce, výborný soundtrack, dojemný závěr... Co dodat, snad jen: Hasta la vista, baby!

Hodný, zlý a ošklivý (1966)

Klasický Leoneho spaghetti western mě svou podmanivou, divokou krásou dostal do kolen a já naplno podlehl jeho neodolatelnému kouzlu. Herecká squadra v čele s triem Eastwood-Wallach-Van Cleef k nezaplacení. A ten velkolepý závěr. A Morriconeho hudba. A ta atmosféra. A... Já vážně říkal, že dokonalost neexistuje?

Princ z Persie: Písky času (2010)

7/10. Příjemné překvapení a zajímavý videoherní look. Kultovní počítačová adventura se dočkala filmové adaptace, která podle mého nemá šanci urazit ani fandy herní předlohy, natož nezainteresované diváky, jako jsem já. Sympatický perský princ Gyllenhaal, půvabná princezna z posvátného města Alamutu Arterton, padouch Kingsley a vychytralý businessman a milovník pštrosích závodů Molina. Exotická výprava na jedničku, hudba v pořádku. Říkejte si, co chcete, mně se to líbilo.

Kuky se vrací (2010)

7/10. Čekal jsem, že to bude dobré, ale že až takhle? Otec a syn Svěrákové zkrátka nemají v našich luzích a hájích konkurenci. Jejich „Kuky“ pobavil i dojal a myslím, že je na dobré cestě stát se novodobou českou animovanou klasikou.

Legenda o vášni (1994)

7/10. Edward Zwick je zkušený rutinér, který snad ani neumí natočit špatný film. Hodně mu k tomu dopomáhají, stejně jako třeba v „Krvavém diamantu“, kvalitní herci; tady vedle Brada Pitta boduje hlavně svérázný Anthony Hopkins. Zručně natočený snímek s krásnou hudbou, lokacemi a silným, i když možná až zbytečně zamotaným příběhem.

Poslední vlak z Gun Hillu (1959)

7/10. Zdařilý western z dílny Johna Sturgese, režiséra takových kousků, jakými jsou westernová klasika „Sedm statečných“ nebo neméně slavný snímek, tentokráte z vězeňského prostředí, „Velký útěk“. Film, kterému vévodí Kirk Douglas jako šerif prahnoucí po spravedlnosti a satisfakci, určitě potěší všechny milovníky tohoto typicky amerického žánru.

Klan létajících dýk (2004)

7/10. Pestrobarevná filmová báseň čínského megalomana Yimou Zhanga plná dějových zvratů, lásky, zrady, intrik, dechberoucích soubojů, zpomalených záběrů – a v samém závěru i krve a dojemných scén. Úchvatná výprava, krásné kostýmy, skvěle padnoucí hudba, hezky vymyšlený příběh, perfektní lokace (bambusový les), výborné herecké výkony, precizní režie a kamera... Ano, tohle všechno „Klan létajících dýk“ nabízí.

Pianista (2002)

Zase jeden výborný snímek o hrůzách války. Fantastická one-man-show Adriena Brodyho, herce, kterého jinak moc emusím, ale tady se jeho výkon líbil i mně. „Schindlerův seznam“ je podle mě dál, nicméně souhlasím s tím, že takových filmů je třeba a vždycky bude. Abychom nezapomněli...