Herbář (2013) (pořad)

Milý a zábavný pořad o bylinkách a vaření. Kateřina a Linda jsou nejen herečky, ale i kamarádky, a je to na výsledku naštěstí vidět. Některé jejich etudy v kuchyni mi způsobovaly záchvaty smíchu a musím ocenit nadstandardní produkci, kameru, hudební výběr i výtečného homelesáckého pomocníka Jima. S odchodem Lindy Rybové ovšem pořad citelně kvalitativně klesl, protože se z něj vytratila lehkost a svěžest, jíž se vyznačoval v prvních sesonách. Přehnaný důraz na „tradiční“ a „babičkovské“ také poněkud zavání kýčem, nicméně s ohledem na bídu konkurence hodnotím tento relativně ambiciosní počin ČT vysoce nadprůměrně.

Deník Dity P. (2013) (pořad)

Strašidelný pořad natočený jako nedobré porno. Paní Dita P. se možná osvědčila jako šéfredaktorka popového časopisu o vaření, kdykoliv má ale mluvit na kameru, způsobuje to divákům průjem a vyrážky. Perverzně nasnímané vaření s nesympatickou krákoravou bydlenkou je tak fascinující, že není možné se od něj odtrhnout. Při díle Po sexu, kde paní Dita vylévá mužské sperma do nádoby a vyluzuje mlaskavé zvuky, se mi dělalo mdlo. Sourozenci ústřední postavy vypadají spíše jako její děti a vznikají z toho občas komické situace. Nejlepší komentář? Micka: „Ondříček asi někoho přejel autem, že tohle dostal jako veřejně prospěšné práce.“

S Italem v kuchyni (2009) (pořad)

Sympatický Emanuel Ridi se hned tak neokouká. Vařit umí, ukazuje nám italskou klasiku a pořad dělá s láskou. Cestovatelská série po Itálii je nejlepší.

Endeavour (2012) (seriál)

Nesmírně příjemný seriál s geniálním detektivem, který se teprve rozkoukává a který působí trochu jako autista a sociopat v jednom. Jednotlivé vraždy jsou strašlivě zašmodrchané a v drtivé většině případů nebudete až do konce ani tušit, která bije. Co Endeavour vystřeluje vysoko nad průměr, je Oxford, šedesátá léta, móda, dobří herci a hlavně opera. Cože, opera? Ano, Morse miluje opery, jeden díl je celý operní a i díky tomu patří mezi to nejlepší ze současných detektivek.

Muž odnikud (2010)

Ubrečená korejská romance s několika velice hezkými souboji. Film, u kterého neusnete, ale za čtrnácti si na něj nevzpomenete. Korejci umí i líp.

96 hodin (2008)

Ten konec je úplně blbej a scénář taky hodně mimo, ale většina filmu je monstrózně dobrá, hlavně díky režii a ďábelskému Neesonovi. Velké překvapení ze škatulky Besson.

Magická hlubina (1988)

Možná nejlepší Bessonův film, ještě z doby, než mu úplně hráblo. Romantický, citlivý, dobře natočený. Nejvíce ho sráží snaha o komediální sekvence, která ke zbytku vůbec nesedí a celkový dojem tak dramaticky snižuje. Přesto stojí za vidění.

Cirkus Bukowsky (2013) (seriál)

Mirka Spáčilová už je vážně daleko za zenitem, když seriál Cirkus Bukowsky je podle ní „prvním opravdovým krokem k moderní filmařině a modernímu způsobu vyprávění“. Z prvního padesátiminutového dílu jsem viděl asi pětatřicet, dál už to bylo nad mé síly. Namlsaný zahraničními krimiseriály, trpěl jsem u toho jak zvíře. Scénář plný z prstu vycucaných nástrah a nelogičností. Ochotnické herectví, kam se podíváš. Náznak charismatu ani u jedné z postav. Řezníčkův hrdina s psíma očima nevěří své postavě ani slovo, Hynek Čermák jako prototyp polodementního policajta-alkoholika je bohužel jenom k smíchu. Ostatní si odskočili z Ulice, protože měli chvíli volno. Roztřesená kamera imituje západní produkci, bohužel ne moc přesvědčivě a ne moc funkčně. Obyčejný průjezd křižovatkou je natočený jako v Kobře 11 a doprovází ho dramatická hudba. Proboha proč? Ztráta času. Je to trochu lepší než Detektiv Martin Tomsa (ale zase ne tak vtipné!).

Pomsta mrtvého muže (2013)

Dobré obsazení nezáživného filmu, ve kterém není moc napětí, akce ani romantiky. Celé to moc nedává smysl a nebýt Noomi Rapace, tak jsem to vypnul už po půl hodině.

Star Trek: Do temnoty (2013)

Skvělé řemeslo, rychlý spád, tah na branku, vynikající Benedict Cumberbatch (jako vždy). Dějově ani logicky to smysl moc nedává, ale my to autorům odpustíme, protože film i přes víc než dvojhodinovou délku odsýpá a nenudí.