• Thriller

Metropie (2009)

Nemám problém si priznať, že som skôr komerčný mainstreamový divák a preto by som možno ani nemal mať oprávnenie hodnotiť filmy ako Metropia, keďže sa na ne nedokážem pozerať tým správnym pohľadom. Avšak skúsim to. Nebyť vydarenej vizuálnej stránky, film by asi balansoval niekde na úrovni jednej hviezdičky. Forma nad obsahom v tomto prípade vyhráva jasným debaklom, keďže o nejakom zmysluplnom obsahu reč byť ani nemôže. Celý tento počin sa dá nazvať buď ako premárnená šanca, nevyužitý potenciál, alebo zle spracovaný dobrý námet. Vízia budúcnosti je síce skutočne zaujímavá a extra netradičná až skoro bizarná (koho to mohlo vôbec takto napadnúť), čo je samozrejme plus, ale príbeh sa od istého momentu uberá zlou cestou a priznám sa, na konci som si ani nedal dohromady všetky detaily a súvislosti - čo je však najhoršie, necítim ani nejakú zvláštnu potrebu si to dodatočne ozrejmiť. Inak si však myslím, že filmoví alternatívni fajnšmekri si pravdepodobne prídu na svoje.

Kruh (2002)

Po dlhšej dobe som si pozrel znovu dnes už legendárny Kruh a rozmýšľal som, prečo som mu vlastne spočiatku nedal za 5*. Spomenul som si: Ktosi mi vravel, že sa budem pri ňom strašne báť a nebolo to celkom tak. Čakal som totiž infarktové ľakacie scény, tie tu však prakticky nenájdeme. Viac než horror funguje totiž Kruh ako hustá atmosferická detektívka, ale vážení tá atmosféra, tá naozaj stojí za to.

Muž v ohni (2004)

Takže si to zrekapitulujme. Prvá časť (zoznamovacia, zbližovacia, alebo akokoľvek si ju nazveme) je o ničom, ale asi bola potrebná pre divákove vybudovanie si akéhosi vzťahu k postavám. Je to len moja domnienka, pretože u mňa sa žiadny vzťah, vcítenie ani sympatie s postavami nekonali. Druhá časť (nazvyme ju teda pomsta) sa už nesie úplne v inom duchu. Tá už je samozrejme lepšia, ale žiaľ i tu som cítil isté sklamanie - drsné scény neboli zas až tak drsné ako som očakával, hlavnému hrdinovi som akosi moc nefandil, ale nevadí, táto časť mala rýchly spád a celkovo bola fajn. Bohužiaľ nezvládnutý záver (mimochodom s predvídateľnou pointou) ktorý sa hrá na dojímavý je už ale dosť veľký prúser.

Dívka s perlou (2003)

Sám som prekvapený z môjho vysokého hodnotenia. Dej filmu prakticky neexistuje, napriek tomu som bol celý čas napnutý jak struna - taká hustá ťaživá atmosféra z neho vyžarovala. Celé to stojí na kvalitných hereckých výkonoch, dobrej práci s kamerou a už spomínanej napätosti. Suma sumárum, ku koncu filmu som si hovoril, že toto budú typické jednoznačné 3*, ale pri absolútne poslednom zábere na skutočný obraz som dostal akýsi čudný pocit, že musím dať 4* (i keď veľmi veľmi tesné)

Ty, který žiješ (2007) odpad!

Tento nehorázny zlepenec u mňa od kategórie odpad nezachráni ani tá jedna jediná (skutočne) vtipná scénka s obrusom. Všetko ostatné bola len veľká absurdná nuda, ktorá s komédiou nemala absolútne nič spoločné.

Tenká červená linie (1998)

Tento film by sa dal vystihnúť tak trochu ako premárnená šanca / potenciál. K vojnovým filmom z WW2 z produkcie USA mám skôr negatívny vzťah a zvyknem sa im vyhýbať, tento však na začiatku nasadil latku hooodne vysoko. Presne tak - začiatok bol brilantný: tá atmosféra na lodi, hudobný podmaz, typické ticho pred búrkou, divák je v napätí, čo sa bude diať. Postupne sa však atmosféra vytráca a strieľacie scény sú navyše dopĺňané nejednoznačnými (a často nudnými) filozofickými okienkami, ktorých mohlo byť radšej menej ako viac. Pozitívom aspoň pre mňa je fakt, že sa tu vyskytujú moji obľúbení herci John Cusack a Sean Penn. Ale to na vyššie hodnotenie nestačí.

Moulin Rouge (2001)

WTF a to malo byť akože čo ???

Osvícení (1980)

Jeden z vrcholných počinov filmovej histórie. Nehorázne geniálny film. Atmosféra a herecký výkon Jacka Nicholsona sú bezchybné - to netreba bližšie rozoberať. Čo mňa však na Shiningu fascinuje je to, akou obrovskou precíznosťou sa vyznačuje každý jeden záber. Ako keby každá scénka bola natáčaná dovtedy, kým nebola stopercentne dokonalá (ono to vlastne takto nejak pri natáčaní asi aj bolo). Po dopozeraní ma napadla iba jedna malililinká výčitka - myslel som si že sa to zdá iba mne, ale ako tak pozerám, rozhodne som nebol jediný. Totiž Nicholsonov prerod v psychopata nie je postupný a plynulý, je príliš rýchly a rázny. V jednom momente je ešte (akože) normálny, v ďalšom už nie. Už na začiatku filmu totiž pri pohľade na neho to šialenstvo jednoducho visí na vlásku, ale toto je absolútna maličkosť a treba ju zahodiť rýchlo za hlavu, lebo neviem si predstaviť herca, ktorý by sa do tejto úlohy hodil lepšie.

Černá labuť (2010)

Napriek výborným recenziám mňa tento film neoslovil, ale neviem ani presne popísať prečo. Najpravdepodobnejšie mi nesedel štýl jeho rozprávania. Všetko mi v ňom pripadalo prehnane vyšpikované až do úplnej krajnosti, pričom mi to nesedelo v súvislosti s tým, že išlo (ak som dobre pochopil) o jedno vystúpenie. Tak nechápem prečo až toľko emócií okolo toho - veď ak sa nepodarí byť dokonalým dnes, podarí sa to niekedy nabudúce. Ale fajn, uznávam - nie som z brandže, asi nedokážem pochopiť precítenosť baletiek hraničiacu v tomto prípade s posadnosťou. To, že celý nácvik predstavenia (čo malo byť asi to najdôležitejšie) bol odsunutý na vedľajšiu koľaj a podsunutý len tak akože, aby sa vyplnil čas by mi až tak nevadilo, ale dosť ma rozhodilo zistenie, že čím viac bude človek masturbovať, tým bude jeho vystúpenie lepšie :). Vo filme som nenašiel ani jednu sympatickú postavu, čo ja vnímam ako veľký problém. Najväčším pozitívom tak pre mňa zostáva horrorová sekvencia tesne pred finálnym veľkolepým vystúpením.