• Thriller

Bílá stuha (2009)

Teda musím priznať že takto zvláštne netypický film som ešte nevidel. Pomalé tempo, dlhá stopáž - človek by si pomyslel že sa musí pri ňom semtam nudiť, ale to kdežeeeee. Nielenže je v podstate celý film o podrobnom vykresľovaní postáv, ale každá scéna, každý okamih je vypiplaný do poslednej bodky. K tomu pripočítajme famózne herecké výkony, ťaživú atmosféru, ktorá by sa dala krájať a to dokonca aj vtedy, keď sa nič prelomové nedeje. Divák len čaká, kedy už konečne niekomu prasknú nervy a spraví poriadny bordel, vykričí do ksichtu, lenže nesmie, každé poníženie treba prehltnúť: autorita je totiž posvätná vec. Nuž, nechcel by som žiť v tamtej nasilu naškrobenej, poslušnosť vyžadujúcej dobe, aj keď dnes to tiež neni bohviečo.

Monty Pythonův smysl života (1983)

Tak toto bol krutý zápas: vtipné scénky verzus trápne scénky. Tie vtipné žiaľ utŕžili poriadny debakel. Scéna so zákopom a zvracaním boli vydarené, ostatné išli mimo mňa. Asi som na tento štýl humoru ešte nedospel.

Rec 2 (2009)

Začiatok absolútne perfektný. Ten vstup do baráku, kde sa čosi stalo - my z prvého dielu vieme presne čo, tí vo filme zaiaľ moc nie. Špičková úvodná prehliadka podkrovia, nervydrásajúca scéna v šachte. Veľmi sa mi páčil prechod z jednej kamery do druhej - v tých najnapínavejších momentoch kedy divák čaká čo sa bude diať, dôležitá kamera zlyháva a my si na chvílku trošku oddýchneme a pozrieme sa ako partia blbečkov na streche robí kraviny s nafukovacou Ančou. Všetko funguje dokonale a ja sa teším ako odkliknem 5 hviezdičiek - ale ten koniec, preboha, ten koniec. To bolo utrpenie. REC si nikdy na logiku nepotrpel, ale to správanie postáv v závere to už bolo moc, do toho pridajme nejaké tie náboženské formulky a 1 hviezdičku máme bohužiaľ fuč.

Symptom Pandorum (2009)

Môj obľúbený žáner sci-fi horror odohrávajúci sa na vesmírnej lodi opäť nesklamal. Tentokrát je námet naozaj špičkový, avšak treba uznať že sa z neho dalo vytrieskať omnoho viac. Taktiež by nebolo na škodu, keby si film dlhšie udržal svoju temnú strašidelnú atmosféru z úvodných minút, skôr než sa premení na akčnú rezanicu. Semtam to bolo síce chaotické a vcelku predvídateľné, ale aj napriek týmto námietkam, pre mňa fajnový nášup a jednoznačne nadpriemer.

Faunův labyrint (2006)

Veľké prekvapenie. Film sa mi dostal do pozornosti vďaka vysokému umiestneniu v rebríčku žánru horror. Po prezretí si obrázkov som si myslel, že to bude skôr rozprávka s nejakými príšerami. A ono to nakoniec nebolo ani jedno ani druhé. Je to hlavne surový príbeh o ťažkom životnom osude, ktorý sa divákovi vryje pod kožu. V zlom filme držíte palce zápornému hrdinovi, lebo tí kladní vám lezú na nervy. V dobrom filme môžete fandiť záporákovi kvôli tomu, že je jeho postava skvelo prepracovaná a v podstate sympatická. A vo veľmi dobrom filme mu prajete od začiatku smrť, lebo je to taká strašná sviňa až vás zo sedačky dvíha. A to je aj prípad Faunovho labyrintu. Je pravdou že predstaviteľka Ofelie podala výborný výkon, ale čo si ja budem dlho pamätať z tohto filmu, bude ultrasviňa kapitán Vidal a jeho pohľad na tikajúce hodinky.

Avatar (2009)

Vizuálne samozrejme pôsobivé dielo (však bodaj by nie za toľké peniaze) ale to žiaľ nestačí. Samotný príbeh je jedno klišé za druhým (nechýba tu ani klasické: idem niekoho zabiť, ale najprv to poriadne obkecám až kým ma nezlikviduje niekto druhý), bojové scény boli napínavé (to treba uznať), emocionálne sa ma to však nedotklo. Pozitívom je naopak kvalitne vypracovaná postava hlavného záporáka. Avatar sa so cťou môže zaradiť do histórie veľkofilmov, ja som však asi čakal od neho až príliš veľa.

Zakletý v čase (2009)

Tvorcovia vložili celé svoje úsilie a poriadne pritlačili na pílu v romanticko-citovo-sentimentálnej rovine a poriadne to prepískli. Výsledkom je absolútna presladenosť a v mojom prípade nulové sympatie s hlavnými postavami. A čo sa logiky týka, tak tú rovno spláchli do hajzlu asi ešte pred prvou klapkou.

Legie (2010)

Ja viem, že je to strašná blbosť ale predsa len: 1 hviezdička za fajnový začiatok (najmä scéna s krvilačnou bábou) a tá druhá hviezdička za celkovú myšlienku. Tak vážení, žili ste celý svoj život v súlade s Desatorom? Konali ste dobro, a tešíte sa že po smrti prídete do neba, kde na vás bude čakať najvyšší Milosrdný a anjeli so svätožiarami na hlave? Tak na to rýchlo zabudnite - anjelov síce stretnete ale budú to potetovaní borci ozbrojení samopalmi, ktorí to do vás s radosťou našijú rovno pri nebeskej bráne :D

2012 (2009)

Filmu nemožno uprieť zopár vydarených scén, nejaké to napätie v určitých chvíľach, ale inak je to totálna prehliadka obohratých klišé ktoré mi strašne lezú na nervy: americká rodinka ktorá prekoná všetky nástrahy, srdcervúce príhovory, americký prezident - obetavý hrdina, atď atď.

Spiknutí (1997)

Jeden z filmov, ktorý si všetky svoje tromfy vytrieska na začiatku a v závere už iba žalostne tápe. Útek z výsluchu, útek z nemocnice a do tretice i útek z bytu boli vskutku vydarené scény pri ktorých som sa poriadne narehotal. Avšak v momente kedy sa odhalí podstata celého sprisahania, film prehadzuje výhybku a stáva sa z neho nudná zlátanina s hromadou klišé, ktorá už nemá čím zaujať. Update: Predsa len dvíham na 4*, máloktorá americká komédia dokáže vykúzliť tak neskutočne vtipné scény. A vlastne - ono to ani nie je uvedené ako komédia :D