• Thriller

Normální lidi (2020) (seriál)

Toto nie je žiadny seriál o normálnych ľuďoch. Životy normálnych ľudí sa predsa netočia iba okolo toho, kto koho kedy pozval/nepozval na nejaký trápny ples, kto sa s kým kedy dal dokopy, prečo sa potom rozišli, aby sa potom zas dali dohromady a furt len všelijaké vzťahy, citové vzplanutia, depresie z blbostí, nedorozumenia, rozchody atď. Normálni ľudia musia riešiť v živote problémy v práci, zdravotné problémy, finančné problémy, existenčné problémy, normálni ľudia nemajú bežne po Európe letné rezidencie, kam si chodia užívať a ku*viť sa. Normálny život je každodenný boj o holú existenciu a tuna „normálni ľudia“ akurát nevedeli od dobroty čo so sebou a tak ich najväčšie psychické zrútenie spočívalo v tom keď ona v romantickej chvíli zatúžila po sado/maso praktikách a on nechcel (nedokázal) vyhovieť tejto jej požiadavke. No hotová osobná tragédia. Takže už samotný názov je v tomto prípade hanebne zavádzajúci, možno dokonca zámerne provokatívny. Základná zápletka nie je ničím výnimočná – v kolektíve obľúbený týpek sa zabuchne do outsiderky a hanbí sa to pred povrchnými kamarátmi priznať, čím jej veľmi ublíži avšak po čase sa karta obráti. Ale spomeniem aj nejaké pozitívum : hlavná hrdinka je spočiatku sympatická (stvárnená veľmi peknou herečkou) – čož je opäť mätúce, pretože v reálnom živote by sa takejto babe spolužiaci neposmievali a neodstrkovali ju, ale by sa jej všetci borci snažili dvoriť a zbaliť ju (ale tak tvorcovia si asi nemohli dovoliť do romantického seriálu obsadiť nejakú herečku s odpudivým zjavom). Sympatickosť hlavnej ženskej postavy sa ale vytratí v momente, kedy sa na scéne objaví prvýkrát s cigaretlou v hube (čo naznačuje istú zmenu povahy), odvtedy už nastupuje inakší príbeh, s niekoľkými nudnými naťahovanými pasážami, možno záver je v rámci možností celkom podarenejší než som v kontexte predošlého vývoja očakával.

Inrang (2018)

Spočiatku celkom v pohode akčný film s peknou profi vizuálnou stránkou i keď podivnou a zložitejšou zápletkou (musel som byť fakt sústredený aby som pochopil kto tam ide vlastne proti komu). Posledná polhodina ale ťažká nuda (to by som aj ja vedel machrovať, že masovo likvidujem nejakú zásahovú jednotku keby som bol navlečený v akomsi nepriestrelnom nezničiteľnom plechovom brnení, s takouto výhodou by som ani špeciálny výcvik nepotreboval). A úplný záver už postrádal akúkoľvek logiku, úplne nelogický nasilu vykonštruovaný súboj ktorého jediný zmysel bol iba taký, aby to tvorcovia zakončili ešte nejakou akciou.

Thelma (2017)

Obával som sa nudy a nejakej prílišnej prehnanej experimentálnosti a filozofovania a vôbec som teda nečakal, že budem až tak nezvykle pohltený a uchvátený pomalým a málo dynamickým dejom (to sa často u mňa nestáva). Veľmi príjemné prekvapenie, skvele namixovaná zmes rôznych žánrov, kedy divák dlho netuší či má príbeh racionálne pozadie alebo tu reálne úradujú nadprirodzené prvky. Škandinávci teda vedia vyčarovať priam unikátne a špecifické prostredie s krásne ponurou atmosférou typickou pre túto lokalitu. K tomu prirátajme ten najdôležitejší aspekt a to veľmi sympatickú hlavnú postavu, ktorá podala (aj však spolu s ostatnými) fantastický herecký výkon. Až tak dobrý, že som mal počas sledovania taký zvláštny pocit akoby sa okolo jej osudu točila otázka samotnej podstaty existencie nášho sveta a či existuje niečo čo nás presahuje. K udeleniu plného počtu v rámci hodnotenia naozaj nechýbalo veľa, jedine o čosi lepší záver, ktorému už potom ku koncu mierne dochádzal dych.

Telefon (2020)

Asi nadhodnocujem, ale po sérii sledovania niekoľkých nudných a v lepšom prípade priemerných filmov mi prišiel tento thriller neskutočne vhod, aj keď námet nie je zďaleka originálny. Napätie od začiatku do konca, žiadna nuda a výborné herecké výkony. Logicky nie síce úplne stopercentné, keďže aj malé nepatrné zmeny v minulosti by mali nedozierne (často možno až globálne) následky ohľadne situácie v súčasnosti a asi by neovplyvňovali len osud jedného či dvoch, troch ľudí, ale túto "drobnosť" zahadzujem za hlavu a teším sa zo skvelého filmového zážitku.

Mělas to vědět (2020) (seriál)

Slabé, nudné, iba občas miestami popretkávané svetlejšími chvíľkami a zaujímavejšími pasážami, ktorých bolo v konečnom dôsledku ale žalostne málo. Sledovať po celý čas psychické a rodinné problémy nejakých zazobaných pracháčov a snobov vskutku nie je moja šálka kávy. Z úplnej biedy tento seriál vyťahuje akurát možno počiatočná neistota (čo sa vlastne udialo a ako spolu dané udalosti súvisia?) ktorá však pomerne rýchlo vyprchá a taktiež záver piatej a začiatok poslednej šiestej epizódy, keď nastal moment, kedy tvorcovia v podstate načrtli niekoľko (minimálne štyri) scenárov minulého vývoja a teda aj najmenej štyroch možných páchateľov a každá z podprahovo ponúkaných verzií rozuzlenia by logicky sedela a obstála. Úplný záver to už ale celé zaklincoval svojou trápnosťou. Nechal som sa nalákať tým, že sa o seriáli pomerne veľa rozprávalo a písalo (aj to asi len kvôli hereckému obsadeniu) a taktiež aj tunajším vyšším hodnotením borcov so zvyčajne dobrým filmovým vkusom (ako napr. verbal a Livingdead) ale tentokrát som sa nechal ošáliť a zbytočne som zabil niekoľko hodín života.

Vlast (2020) (seriál)

Excelentný seriál, úplne som z neho unesený. Španieli opäť raz nesklamali a ja bez najmenšieho zaváhania udeľujem 5*. Už dávno som nevidel tak úžasné herecké výkony, tak absolútne bezpochyby uveriteľné charaktery a realisticky autenticky zahrané a prepracované postavy, ktoré v konečnom dôsledku sa väčšinou nedali určiť ako jednoznačne kladné či záporné. Snáď s výnimkou jednej ženskej postavy ktorá bola charakterovo najčistejšia a ktorú som si mimoriadne obľúbil, keďže sa nenechala v mimoriadne polarizovanej a hnevom zmietanej spoločnosti strhnúť nenávisťou jednej či druhej znepriatelenej strany, ale udržiavala si po celý čas vznešený nadhľad a spravodlivý úsudok. Je smutné že práve ona si tam chúďatko asi najviac musela vytrpieť a postihol ju taký ťažký osud :(

Sedlák (2019)

Komédie moc nemusím ale táto bola fajn. Zaujímavý námet a neskutočne krásna a sympatická dievčina v jednej z kľúčových úloh. Aj ja by som sa kvôli nej zmenil ... akurát že z dobrého človeka na ešte lepšieho :D

K jezeru (2019) (seriál)

Hodnotenie po prvej sérii : Neviem čo si mám presne myslieť. Na seriál som sa veľmi tešil, po formálnej a vizuálnej stránke je nakrútený profesionálne a na vysokej úrovni. Scenáristicky výborné a nečakané udalosti sa tu však striedajú s úplne klišoidnými motívmi a napínavé až do krajnosti vyšpičkované scény sa striedajú s tými absolútne nelogickými WTF sekvenciami, kde hlavní protagonisti konajú akoby mimo základnej miery príčetnosti a akejkoľvek inteligencie. Postavy tvoria akúsi podivnú zostavu a sú skôr nesympatické (najmä teda jedna z nich) a divák im akosi nemá potrebu príliš fandiť.

Doeorak (2018)

Solídne mrazivý thriller so sympatickým hereckým obsadením najmä v hlavnej úlohe. Spočiatku som si myslel že som v predstihu odhalil vraha, jeho motiváciu, taktiku a že určite to bolo celé takto, avšak po chvíli presne túto istú teóriu scenáristi odhalili ako jednu z možných a vzápätí ju ihneď ukázali ako falošnú. To bol dobrý ťah. K záveru sa už síce dalo vytušiť odkiaľ vietor fúka ale po zhliadnutí niekoľkých priemerných a podpriemerných filmov mi tento nenápadný kórejský mysteriózny thriller nečakane priniesol plne uspokojivý divácky zážitok. Ak by na konci došlo ešte k nejakému prekvapivému zvratu mohol byť aj plný počet.

Anihilace (2018)

Takmer po celý čas veľmi zaujímavý sci-fi thriller – bavilo ma s napätím sledovať prieskum zasiahnutej zamorenej podivnej oblasti netradičným prieskumným tímom - skupinou piatich žien. Lenže posledných zdĺhavých asi 30 minút (čo malo predstavovať pravdepodobne nejaké úžasné vyvrcholenie a odhalenie pointy) ma vôbec neoslovilo, nudil som sa, takže nakoniec to vo výsledku celé skĺzlo iba do priemeru, škoda.