Občan Havel (2007)

Václav Havel. Ikona. Pro národ je důležité, aby měl morální vzor ke kterému může vzhlížet a není vůbec špatně, že je to právě Václav Havel. Bohužel musím konstatovat, že dokument je poněkud jednostranný a pouze upevňuje jeho status morálního kultu, který je uměle vybudovaný. Vyhýbá se objektivitě a to je pro člověka, který se nebojí klást znepokojivé otázky, poněkud zklamáním. Ironicky je to i jeho největší slabina. Kdyby se dokument dotknul i poněkud citlivějších témat, kde zcela jasně dochází k morálnímu pochybení z Havlovo strany, tak by okamžitě dostal nádech skutečnosti, smyl onu "líbivost za každou cenu" a strmou rychlostí by získal na síle i respektu. Prolomení Benešových dekretů, kde šel hluboko pod stanovenou restituční čáru 25.2.1948 a tím tak nabyl významného majetku. Bombardování Jugoslávie. Postoj ke konfliktu v Lybii. Jeho přátelství a dohody s Mariánem Čalfou. Karel Köcher v hradní delegaci, která přijela s Václavem Havlem do Jižní Afriky. A další a další záležitosti, kterých se dokument nedotkl a které zarytí příznivci Václava Havla přehlíŽejí či naprosto popírají. Je velká škoda, že kolem osobnosti Václava Havla se naprosto vytratila objektivita. Zaslouží respekt, zcela jistě, ale ne slepě. Je potřeba si klást znepokojivé otázky i tam, kde se nám nelíbí. Protože pravda a láska ... dál to znáte.

12 let v řetězech (2013)

Letošní rok je jeden úchvatný filmový zážitek. Velmi těžké vybírat ten jediný, který si prestižní cenu může odnést. Kdyby snímek vyhrál kategorii "Nejlepší film", tak bych se vůbec nezlobil. Michael Fassbender je v roli trýznitele bezchybný. Uff.

Klub poslední naděje (2013)

Matthew McConaughey a Jared Leto. Dva nepopiratelní vítězové Oskarových klání.

Špinavý trik (2013)

Dle hodnocení a vlažných recenzí jsem čekal něco velice průměrného a dostal jsem kvalitní a vyvážený nadprůměr. Christian Bale válí, jeho fyzické proměny jsou vskutku obdivuhodné a herecký talent nepřehlédnutelný. Začátek si mě okamžitě získal a mou pozornost už snímek neztratil. Pro někoho nezáživné, vleklé, bez akce a šťávy. A pro někoho inteligentní filmařina, která nikam nespěchá. V mnoha momentech jsem se přistihl, že si film vychutnávám více jak "Scorseseho vlka". 10 nominací je zřejmě přehnané číslo a nemyslím, že by film vůbec měl nějakého plešouna dostat, ale rozhodně je jedna věc jistá- na CSFD je film velmi podhodnocený.

Vlk z Wall Street (2013)

Velmi těžké hodnotit. Filmově kvalitní práce. Kapitalismus bez přetvářky, drze, upřímně, bez zbytečných omáček a poučování. Můžete v tom vidět ódu na zhýralý život, drogy, děvky, prachy a morální propad. A také v tom můžete vidět hlubokou sondu do světa úspěchu. Ukázka toho po čem všichni touží, nebo alespoň chtějí na pár chvil okusit. Jakkoli mě hlavní postava bavila, tak mě nijak emočně nezasáhla. Celý film mě nijak emočně nezasáhl. Film má momenty, které Vám jistě zůstanou v paměti a zcela jistě Vám vykouzlí úsměv na tváři (stádium mozkové obrny), ale ve své podstatě to pro mě zůstává pouze jen mistrně zrealizovaný nesmysl a zřejmě to bude tím, že Jordan Belfort byl především řádnej zmrd a nezmění to ani cool fasáda tohoto filmu.

Sleepwalking in the Rift (2012)

Skutečně z toho jde velice cítit Malick. V dobrém slova smyslu. Vizuální krása, poetika na Vás zcela jistě dýchne i během krátkých dvou minut.

Základní instinkt (1992)

Pokud o nějakém filmu můžete tvrdit, že je zatraceně sexy, tak je to Basic instinct. Hra kočky s myší. Manipulace, provokace, pudy silnější než rozum, ochota riskovat i přes skutečnost, že vás to může stát krk. Tak silnou chemii ve vás probudí Sharon Stone. Největší Femme Fatale v historii filmu. Dokonalá ostrá mrcha. I přes její nespornou vnější dokonalost tu máme znatelný jasný fakt, spisovatelka vám dokáže, že nejsilnější erotogenní orgán je mozek. Scénář je rozkoš. Dialogy perfektní. To vše mistrně podbarvené hudbou Jerryho Goldsmithe. Soulož století.

Lásky čas (2013)

Pro mě nebyla hlavní hvězda Rachel McAdams ani Domhnall Gleeson. Celý film pro sebe si ukradl Bill Nighy. Neskutečně sympatická role, která zvedá mé hodnocení o hvězdu výše. The Time Traveler's Wife na mě zapůsobila mnohem silněji i z toho důvodu, že tam nebylo vše tak dokonalé a krásné.

The To Do List (2013)

Christopher "Motherfucker" Mintz-Plasseh je naprosto geniální, opět ze mě dostal upřímný smích. Evidentně si tyhle komediální role užívá a jde to znát. Až na jednu "chutnou" scénu to byla celkem vtipná podívaná, která mě vskutku bavila. Rozhodně víc než podobné výtvory typu "Prcičky". Nezapomínejte, tady musíte najít nadhled, kritické chtíče nechte na jindy. Devadesátky mám rád a tady jsou vykresleny povedeně už v samotném začátku. Dobu skvěle dokresluje povedený soundtrack složený z 90's hitovek. Pro mě osobně dobrá volba pro nenáročné pobavení a uvolnění. Navíc, Aubrey Plaza i její sestra Rachel Bilson jsou kočičky.

Skrytá identita (2006)

Ale no tak. Všem doporučuji zhlédnout původní VOLAVKU. Tohle je pouhý odvar. U vytržení mohou být skutečně jen ti, kteří nezhlédli originál.