• Krátkometrážní

Knight Rider (1982) (seriál)

Klasika. Jeden z mála hraných seriálů, který mě v raném věku bavil. Nedávno jsem to zase viděl v televizi a pořád mi to přijde luxusní. *** Ve zkratce: Michaele, zmáčkni už ten Turbo Boost!

Carův kurýr (1998) (seriál)

Asi nejlépe udělaný seriál, který jsem kdy viděl. Super hudba, atmosféra, zvraty. Škoda, že už to dlouho nedávali. *** Ve zkratce: Carův kurýr je nejlepší!

Hráči z Indiany (1986)

Výkony herců jsou slušné, atmosféra je super, doplňková hudba je úžasná. To, že se takový tým dostane do finále, mi přijde jako dobrý podklad, ale je nutné, aby ten tým působil jako ten největší chudáček pod Sluncem, který zásluhou všemožných zázraků dokáže vždy vyhrát v posledních sekundách? Tolik remízových situací těsně před koncem jsem ještě neviděl, ale asi to je tím, že basket až tak moc často nesleduju :) Všudypřítomná kýčovitost celkový dojem hodně sráží. *** Ve zkratce: Hickory prohrává o 8 bodů, zbývají dvě minuty... Hickory srovnalo, zbývají 4 sekundy, Hickory střílí a ... je to koš.

Máj (2008)

Po lehce podivném úvodu se otevírá svět krásných pestrých barviček a v něm se postupně odkrývají postavy z básně. Ze začátku mi výrazné odbočky od předlohy nevadily, ale po 20 minutách mi začala celá ta šaškárna lehce lézt na nervy. Jak zde někteří píšou, že je Jarmila jen jakási děvka, tak s tím nesouhlasím, spíše mi přišla přes všechnu tu krásu ztracená a neschopná vlastních rozhodnutí, díky čemuž se chovala tak, jak se chovala. Loupežnická parta je docela ubohá a nechápu, jak někoho mohla vůbec úspěšně oloupit. Scény v kostele vypadají jako nějaká parodie. Do všeho se místy míchají poetické průlety kamery krajinou, které sicé mají určitou stylizaci, ale když je něčeho moc, tak je toho příliš, díky čemuž popáté už mi tyto vložky přišly také dost otravné, stejně jako příliš kontrastní přechody mezi mluveným slovem a videoklipy Support Lesbiens, jejichž hudba sice není špatná, ale místy podřezávala atmosféru více než Vilém hrdlo svému otci. Nejlepší na filmu byly scény se stromem na kopci, který byl patrně kouzelný, neboť po úderu blesku byl v dalším záběru opět v původní podobě. Dále byla dobrá linka s mravenci a úplně nejvíc mě potěšily záběry na lodičku, která proplouvá celým příběhem. Bohužel, příběh byl natolik nekonzistentní, že několik krásných záběrů nedokáže zastnínit prostotu a ubohost celého počinu. Závěr už je jen symbolickým zakončením s trochou té poetiky, která se v průběhu celého filmu schovávala za velký balvan. Docela se těším, až dnešní mladá generace se místo přečtení povinné četby podívá na film a bude učitelům vyprávět, že Jarmila byla kurva a hlavním hrdinou básně je kat. *** Ve zkratce: Předlouhá reklama na barvičky smíchaná s několika videoklipy Support Lesbiens a obohacená o erotické prožitky jedné, přírodu milující, holky. Ach Bože, cos to dopustil. Brabče, Antoníne, Františko.

Čarodějův učeň (1977)

Krásná pohádka s vynikající animací a úžasnou hudbou. Hlas vypravěče mi ze začátku úplně neseděl, ale postupně s příběhem se čím dál více stával jeho součástí. Vylíčení lásky je zde v několika málo stručných obrazech a přesto je hodně silné. Celý příběh se odehrává mezi hranicemi poetiky, strachu a boje proti větrným mlýnům. Naštěstí má čarovná kniha poslední stránku. Jenom škoda, že vykreslení postav nejde více do hloubky. *** Ve zkratce: Láska porazí všechna kouzla.

Válka světů (2005)

Steven Spielberg se topí v moři komerce a do toho ještě přistáli mimozemštani. *** Ve zkratce: Tento film upřímně nechápu.

Kmotr III (1990)

Ze začátku se zdá, jakoby tvůrcům došly nápady. Jediné co člověk zaujme je šílená stylizace Michaela, který vypadá, jakoby měl každou chvíli natáhnout brka a Mary, která vnáší do filmu trochu nezkažené atmosféry. Až příliš do oka ja bijící dálkové srovnání Michaela a jeho otce, v době jejich stáří. Vincent je do příběhu vtlačen poněkud násilně a až příliš připomíná své maldé předchůdce. Naštěstí ve druhé části to začná dostávat grády a vyvrcholí solidním, leč trochu kýčovitě překombinovaným závěrem. *** Ve zkratce: Michael neví co dělá a Vincent možná jo.

Brněnský masakr zubařskou vrtačkou (2004) (amatérský film)

Nechutné, ale něco málo to má do sebe. Prostřih se sestřičkou by byl daleko lepší pestrobarevný.*** Ve zkratce: Masakr.

Perverzní příběh Beatrice Cenci (1969)

Ze začátku to vypadá slibně, zajímavé záběry se snoubí s pěknou hudbou, pak se však s rostoucím "násilím" začíná koncept filmu bortit, až si pod sebou podsekne nejen dřevěnou pavlač. *** Ve zkratce: Prostě je to šíleně perverzní :)

Drugaja storona (1994)

Svěží příběh, animace podzemí je pěkná, ale ta příroda na povrchu mě moc barevně nezaujala. *** Ve zkratce: Dvě žížaly, dvě strany. [jubilejní 700. ohodnocený film]