Noc v New Yorku (2014)

Noc v New York-u, ktorá Vám môže zmeniť život k lepšiemu, len buďte v strehu. Možno stretnete niekoho, koho život Vám bude pripadať jednoducho "f*cked up", v skutočnosti ale vy na tom budete horšie... Veľmi zaujímavý režisérsky počin a premiéra Chrisa Evansa, pri ktorom obstál so cťou. Jeho výkon si všímam dlhšie, a musím povedať, že je skvelý. Celkovo ale k filmu - prevláda najmä skvelá konverzácia medzi ústrednou dvojicou, ktorých chémia je v mojich očiach veľmi dobrá. K tomu sympatická Alice Eve, ktorej úsmev je prosto očarujúci. Špeciálne oceňujem aj výborné kamerové zábery! :)

Kocour Bob (2016)

Krásny film s neraz veľmi pochmúrnym dejom, kedy sa aj my - ľudia - zahanbíme za iných ľudí, ako sa správajú. Totižto, James v príbehu je sympaťák, ktorý možno v živote urobil viacero chýb, no všetci veľmi dobre vieme, že chce začať odznova. A túto šancu by aj mal náležite dostať. Keď sa ale k nemu ľudia správajú ako k "odpadu", tak sa to môže zdať ako nemožná cesta.. Našťastie sa v jeho živote objaví Bob - druhý veľký sympaťák, ktorému James zmení život. On sám ale nečaká, akou oporou mu Bob v budúcnosti bude. Celkovo - nádherný film s mnohými smutnými časťami, ale zároveň s neskutočnými feel-good pocitmi, s výbornou gitarovou hudbou (hlavný herec Luke Treadaway, smekám - všetka česť!), so sympatickými postavami a aj ostatnými postavami (skvelá Joanne Froggatt, vynikajúca Ruta Gedmintas, atď..). P.S. Na záver mi nedá neurobiť porovnanie s filmom A Dog's Purpose (2017). Oba filmy vyšli v podobný čas, resp. som ich zachytil na ČSFD v cca rovnakej dobe. Na "psov" sa, toho času, moja ex veľmi tešila, a nejakým spôsobom som ho videl aj ja. Bol to veľmi pekný príbeh aj s romantikou. V porovnaní ale s týmto skvostom je to len plytká (síce milá, ale) komerčná romantika pre masy. Kocúr Bob je totiž hlbší, má komplikovanejší dej, problematickejšie postavy, a feel good vyznenie je neporovnateľne väčšie.

Kopačky (2008)

Jeden z mála filmov, pri ktorom som mal po pozretí necelej polovice chuť to nadobro vzdať a vykašľať sa na to, lebo to vyzeralo ako totálny bullshit. V tomto prípade to ale bolo ako dlhé čakanie na jedlo vo vynikajúcej reštike. Druhá polka totiž so sebou priniesla toľko skvelých feel-good momentov, že 4* tomu dávam so spokojnosťou :). Chémia medzi Segel-om a Kunis bola vynikajúca. Postavy tak Hawaičanov ako aj niektoré asistujúce (Jonah Hill, Paul Rudd), resp. vedľajšie postavy (Russell Brand, Maria Thayer, Bill Hader) mali svoje správne miesto.

Wind River (2017)

Pomerne temný film zachytávajúci jednu epizódu z inak aj tak smutnej histórie a života Indiánov vo Wyomingu. Pochmúrna atmosféra sa aj vďaka skvelej hudbe (drobný šepot a jemné slová) dala neraz krájať. Postavy Indiánov skvelé, Eli Olsen ako agentka FBI úžasná, Jeremy Renner ako drsný lovec najlepší. Jeho postava si niesla množstvo veľmi zaujímavých vlastností vrátane rodinných rán z minulosti, o ktorých sa dá polemizovať, nakoľko za to mohol on. Celková pointa o bojovníkovi v divočine bola nastolená len jemne, ale za to, správnym spôsobom.

Můj soused zabiják (2000)

"Oze, ty jseš fakt kanec." :D A tak tomu bolo :). Príjemná komédia s ideálnou (nie veľmi dlhou) stopážou, kde Willis hrá drsňáka a Chandler (Matthew Perry) trošku hysterickejšieho, ale za to geniálneho exota. Skvelá (občasne jazzová) mafiánska hudba, vtipné dialógy. Celkový dojem, opakujem sa, príjemný :).

Správci osudu (2011)

Wau, jednoducho wow! Skvelé vykreslenie hlavného hrdinu v prvých 10 minútach, a potom tempom nabitá jazda, ktorá sa v strede filmu mierne spomalila a nabrala trošku iný charakter, vďaka čomu začínala postupne strácať. S kratšou stopážou si to ale bez problémov ustriehne :). Vynikajúca chémia medzi postavami (z môjho pohľadu) bola najmä v úvodných 15 minútach, do konca som ale zloženie hlavného dua bral pozitívne. Otázka osudu, a či je pre nás vopred napísaný a predpripravený je veru veľmi ťažká téma, a tento film ju poňal výborným spôsobom. 4,5*, ale dávam nahor kvôli Emily Blunt a tiež, lebo som sa kráľovsky bavil :). Mimochodom, toto je asi prvý film, pri ktorom som dokonalosť soundtracku vnímal hneď od prvej piesne.

Venom (2018)

Slušný trhák, na ktorý sa dobre pozerá, ale napriek tomu mu niečo chýba. Po zhliadnutí som mal pocit, že to bolo naozaj fajn, ale zatiaľ je to len slabý odvar toho, čo ešte môže prísť. Tom Hardy svoju rolu zvláda s úplnou ľahkosťou, a osobne sa veľmi teším na pokračovanie. Hodnotenie 3,5 hviezdičky, ale v tomto prípade zakrúhľujem nadol, preto 3.

Jak napálit banku (2016)

Blázniví Nemci. Asi takto začnem svoj komentár. Spomínam si, keď mi bráška vyprával, že Nemci točia bláznivé filmy, a po zhliadnutí tejto to potvrdzujem na 100% (už počas pozerania som to tak vnímal). Niektoré gagy a situácie mi pripadali vyložene prehnané, zase na druhej strane som sa viackrát pristihol, ako sa na tom celom smejem :). Film jednoduchší, ale pobaví ;). Hviezdna zostava (najmä Til Schweiger a Alexandra Maria Lara, ale, samozrejme, aj Matthias Schweighöfer, Jana Pallaske, Antje Traue a mnohí ďalší) skvelá, a pôvodne som dal 4 hviezdičky, ale po nejakom tom čase znižujem na 3. Bolo to B-čkové, bolo to vtipné, pozeralo sa na to dobre, ale to je asi tak všetko - čosi tomu chýbalo (a najmä, pri nemeckej kinematografii, nech je akokoľvek bláznivá, som zvyknutý na čosi lepšieho, najmä u Schweiger-a).

Ochránce (2012)

Pôvodne som nečakal, že tomu dám tak vysoké hodnotenie, ale ten film bol viac, než len obyčajným thrillerom. Skvelé (a najmä - uveriteľné) postavy, výborná hudba, zaujímavý príbeh (z vonkajšieho pohľadu možno drobet pritiahnutý za vlasy), dlhá minutáž, vďaka ktorej sa do príbehu dala vložiť náležitá hĺbka. Skvelá chémia postáv. Obzvlášť medzi ochrancom Maxom a svedkyňou Ninou, ktorých každý ďalší dialóg pôsobil uveriteľnejšie a uveriteľnejšie, vďaka čomu vzniklo hlbšie puto (pomaly na úrovni otec-dcéra). Za normálnych okolností by som dal 4*, polhviezdičky naviac za skvelú Lunu Schweiger, pri ktorej som každý záber na jej krásnu tvár (a nádherné modré oči :)) skoro až hltal :). Aj kvôli zvýšeniu hodnotenia zaokrúhľujem hodnotenie nahor :). EDIT 24.10.2020 - po druhom zhliadnutí zostávam s hodnotením stále na 5*. Opäť si viacej uvedomujem mnohé nedostatky tohto filmu, zároveň som si ale viacej všimol a uvedomil kvalitu a hĺbku spracovania, zmyselnosť témy vojaka, jeho minulých aj prítomných démonov, skúseností, a čím všetkým zostal poznačený. Režisér, scenárista a zároveň aj producent (a keby toho nebolo dosť, zároveň aj hlavný herec v jednom) Til Schweiger si na tomto dal obzvlášť záležať (kvôli námetu dokonca odletel s Bundeswehr vojakmi kdesi na Stredný východ). Akcia mimochodom skvelá (reálnosť častého nabíjania - t.j. žiadna prítomnosť "nekonečných zásobníkov konečne v nejakom filme vyriešená! :D), kamera ešte viacej (oceňujem pomerne detailné zábery na ksichty jednotlivých postáv, kedy im je výborne vidieť reakcie, očný kontakt, zamračenie.. a vlastne, celú mimiku).

Nedotknutelní (2017)

Je mi zrejmé, že tomuto filmu sa bude vyčítať jej prehnané kopírovanie originálu. Ono to je Intouchables, aj zároveň nie. Čerpá z neho značnú časť námetu, zároveň ju ale nejakým spôsobom aj upravuje, mení a dopĺňa. Na americké pomery je to veľmi slušný film, ktorý ale (na európske pomery) má jednu veľkú nevýhodu - že tu už bolo niečo podobné, čo je jedným z absolútne najlepších počinov v dejinách kinematografie, takže ho prekoná len veľmi ťažko... Vo finále to bola skvelá podívaná, kde si svoju rolu herci kvalitne obhájili. Cranston-ovi chýba charizma Cluzet-a, ale Kevin Hart naplno nahrádza Omar-a Sy-ho (iným, ale stále originálnym spôsobom :)). Nicole Kidman v príjemnej roli.