Místo činu - Unesená v Istanbulu (2018) (epizoda)

Videné v televízii, a neviem odhadnúť, či to bola klasická, alebo alternatívna (t.j. kratšia) verzia. Každopádne to ale bol (ako aj viacerí spomínali v komentároch) film na štýl Taken, čo principiálne by ani nemuselo byť zlé. Celý film zabíja najmä jednoduchosť scenára, pri ktorom sa Til môže aj roztrhnúť (nie, tuto to nebolo potrebné :)), ale aj tak toho viacej nezrebí, lebo v podstate nie je čo... Hlavná postava na to, že robí určité blbiny skoro na úrovni spravodajských agentúr, je málo drsná (s Brian Mills-om zo série Taken sa to hádam ani porovnať nedá), prestrelky trošku lepšie, ale vo finále tu máme po všetkých stránkach nedotiahnutú vec, ktorej nevyužitý potenciál je veľká škoda... Verdikt - lacnejší TV film so zaujímavým motívom (obchod s bielym mäsom a únos rodinného člena), kde ale toho toľko chýba, toľko je toho nedopovedaného, nevysvetleného a chaotického. Potenciál to malo dobrý, ale ten zostal niekde na polceste výroby scenára. Z filmu potešili len Fahri Yardim (vtipná postava), kombajn v strede Červeného námestia v Moskve (nie, fakt nežartujem :D) a samozrejme skvelý Martin Todsharow, ktorý asi ako jediný nesklamal (a ktorého hudba sa mi čím ďalej, tým viacej páči).

Zajíček bez oušek (2007)

Jedna z Til-ových prvotín rodinných komédií (resp. skôr dramédií), kde si opäť "prizval na pomoc" svoje dcéry :), ale o to nejde vôbec. Niektoré muchy ešte nevychytal tak dobre, ako by sa mi (imho) pozdávalo, ale už tuto nastavil celkom zaujímavú šablónovitosť, ktorú si ponechal aj do ďalších filmov, a ktorej sa drží (a ktorá v princípe nie je vôbec zle nastavená :) ). Film je jednoducho "v pohode", postavy dobre obsadené.. Hlavné postavy majú pomerne zaujímavú chémiu, ktorá sa približne v polke filmu preukáže naplno, a odvtedy naberá na sile romantická nôta, a po čase pribudne aj tá dramatická vložka (vrátane opäť skvelého hudobného príspevku na záver. Hodnotením je to o niečo lepšie na rozdiel od dvojky, ktorej hodnotenie som s odstupom času znížil až na 2*. Tuto som pôvodne zamýšľal 3,5*, ale s odstupom času znižujem nadol na 3* - keď sa nad tým zamyslím, po roku-dvoch si na tento film už ani nespomínam (a hoci má soundtrack úžasný, len toto nestačí). P.S. Aspoň tá záverečná (pomerne dosť fekálna) scéna filmu za to stála :D - je to určite jedno z TOP ukončení, ktoré som videl :o).

Fatima (2020)

Pôsobivé, a veľmi. Nakoľko som ale kresťan-katolík (a to si dovolím tvrdiť, že praktizujúci), som mierne bias-nutý pri hodnotení filmu, lebo sa mi hodnotí brutálne veľmi ťažko. Film je veľmi pekný, necháva viaceré momenty v alegórii, výkony (vrátane detských postáv) sú vynikajúce, hudba takisto zaujímavá. Stopáž bola pomerne dobre zvolená, hoci by mi ďalšie scény vôbec nevadili. Možno ale práve preto zanechal taký dojem, aký zanechal. Veľmi slušných 80%.

Ten pravý, ta pravá? (2018)

Nemôžem si pomôcť, niečo tomu naozaj chýbalo, a veľmi... nerozumel som tomu, čo chcú povedať. Ústredná dvojica mala skvelú chémiu (Winona je nádherná stále, Keanu je ešte stále vo výbornej (John Wick-ovskej) forme), aj vynikajúce (e)romantické momenty, ale len toto nestačí. So záverom som bol spokojný, ale ani to nestačilo. Jednoducho film, ktorý mi po zhliadnutí nepovedal veľmi veľa. A to viaceré rozhovory boli viac, než len inteligentné (cynizmus a zároveň nádej, že vzťahy majú zmysel, že to (nie) je celé bullsh*t, atď.), ale, jednoducho, toto nestačilo. Potenciál to malo veľký, a pozretie neľutujem, ale viacej tomu nedám.

Kuře s ušima (2009)

Lavírujem s hodnotením podobne, ako tomu bolo aj u Zajíčka bez uší. Od začiatku som totiž mal dojem, že "toto nie, toto je zlé, toto je veľmi zlé" - tu hystéria, tam nepochopenie sa, ďalej hnev, vzájomné odplaty... Až potom prišlo cca posledných 30 minút, ktoré boli (z môjho pohľadu) v celej tejto dvojdielnej sérii absolútna TOPka a celkové vyznenie filmu posúvajú do úplne iných dimenzií. Trvalo mi deň si uvedomiť, že práve tá posledná polhoďka robí film (napriek mnohým, typicky nemeckým bláznovstvám a uchýlnostiam :)) krajším, lepším, dospelejším, než sa na prvý pohľad zdá (a navyše, hovorí o tom, že bojovať má zmysel). A ústrednú dvojicu mám inač veľmi rád :). Pôvodne som to videl na 3,5* zaokrúhlené nadol, ale vo finále (EDIT - po čase) tomu dávam ešte menej - 2*. Tilovu tvorbu mám rád, ale toto bolo skrátka pritiahnuté za vlasy. A to nezmení ani úžasný soundtrack, ktorý v tomto filme je jednoducho "Boží" (a vôbec, na toto som si u Tila už zvykol), obsahuje neskutočne veľa vynikajúcich piesní, viaceré sú dosť indie, (mimochodom, čím to je, že tieto moderné nemecké filmy obsahujú tak skvelý výber piesní?), ale len dobrý soundtrack nestačí... Dodatok - názov filmu je veľmi trefný, a vychádza zo sympatického plyšáku, (imho) dobre vystihuje Luda :)

Kohout na víně (2011)

Skvelé, skvelé, a ešte raz, veľmi skvelé! Výborná rodinná komédia s mnohými vtipnými momentami, gag-mi, a celkovo, neskutočný feel good pocit išiel z celého. Kredit aj za skvelú Tilovu dcéru Emmu, ktorá sa role zhostila na výbornú - jej fu**ery, ksichty, odvrávania, odpovede, a celkovo - takú dcéru by ste aj vy chceli, to mi verte ;) :D. V sumári - Schweiger-ovu tvorbu si všímam už dlhodobejšie, a musím uznať, že v jeho prípade je to ako s vínkom - čím staršie, tým lepšie - každý ďalší Til-ov film je lepší a lepší. Držia sa síce rovnakého konceptu (porovnávam napr. s filmom Bezuchí zajkovia, ktorý mi prišiel ako neobrúsený kameň, a ktorému toho dosť chýbalo, ale ktorý sa držal podobného konceptu), ale finále sa počíta, a to je teda výborné :). Obrovské plus aj za vynikajúcu hudbu ;) :) (Todsharow a jeho Rise a tiež Wings má na tom najväčšiu zásluhu, ale obrovský kredit ide (tradične) aj ďalším jeho kolegom - skvelí Reichardt a Schaffer :))

Šťastlivci (2008)

Brutálne pohodová road movie so sympatickými postavami. Pre každého z nich platí, že ich život je tak trošku v hovne. A keď sa ich osudy spoja, je to ten správny obyčajne neobyčajný koktail, pri ktorom už po 5 minútach viete povedať, že to bude dobrý film, a že rozhodne vás to zaujalo a chcete to celé dopozerať. Mimochodom, skvelý výber hlavných postáv, a tiež skvelý soundtrack. Imho, Neil Burger je u mňa veľmi zaujímavý režisér. Všetky jeho filmy, ktoré som doteraz videl boli skvelé, no niečo drobet im k absolutériu chýbalo. Napriek tomu ale, neľutujem, že som si tie filmy pozrel )

Vichr 2 (2015)

Pokračovanie jedničky, kde sa príbeh Ost-a a Miky posúva ďalej do úplne nových dimenzií (pozitívnych) a najmä, so sem-tam novými postavami, novými výzvami, novými problémami. Príbehovo opäť milé a slušné, ale chýbal mi Ost-ov "hlavný hudobný motív", na ktorý som bol zvyknutý z jednotky (ktorý som si mimochodom aj počúval na YouTube, lebo je jednoducho geniálny). Suma summarum ale táto dvojka bola veľmi príjemná na pozeranie. Hodnotenie nechávam na 4*, ale poznamenávam, že romantika v tomto filme (ktorému, zjavne, režisérka nevedela odolať, žeby ho tam zakomponovala) bola celkom originálne vystavaná, a s peknými scénami, málo klišoidné :).

Vichr (2013)

Za mňa absolútka! Veľmi príjemná a milá podívaná, ktorá ma bavila, a najmä, zamiloval som si brutálne kone :). Hanna Binke v skvelej roli mladej, mierne rebelky, ktorá si nájde skvelú záľubu v koňoch. Dej som vopred odhadnúť nevedel, a hoci som pri tomto druhu filmu čakal happy-ending, konal sa inak, než som si to vôbec vedel predstaviť, za čo klobúk dolu. Okrem skvelej Hanny Binke vyzdvihujem aj mierne nenápadného a rutinérskeho Tila Prückner-a. Na záver mi nedá nespomenúť vynikajúcu hudbu, ktorá sprevádzala celý film - Ost-ov "hlavný hudobný motív" bol živý, vzrušujúci, gitarový, a najmä vytváral vynikajúcu atmosféru :).

(K)lamač srdcí (2010)

Za 4, a s prehľadom :). Prvá polka skvelá komédia, druhá polka mix romantiky, drámy a komédie, kde komédia ale výrazne ustupuje do pozadia, avšak keď príde, tak je vynikajúca (paralyzér, nymfomanka :D). Celkovo to bol dosť pohodový film, pri ktorom si len sadnete a odpočívate, a najmä, nepremýšľate. Viacej netreba dodať :)