Zatímco spíš (2011)

Nieco medzi trilerom a dramou (horor skor nie), ktoremu sa dari vyvolavat v divakovi sympatie s hlavnou postavou, aj ked si zasluzi skor zmlatenie a par rokov basy.

Would You Rather (2012)

Kvalitny a originalny napinak so zaujimavym hereckym obsadenim. Podobna struna ako Saw, ale lepsie - viac napatia a menej samoucelnych nechutnosti.

Viděl jsem ďábla (2010)

O pomste natahovanej az do bodu, v ktorej vyznie naprazdno a pocit uspokojenia sa nedostavuje. Zjavne cielom agenta, ktory prisiel o priatelku, bolo psychicky vraha zlomit, ale to sa napriek dlhej stopazi a celkom zaujimavej tyranii neuskutocnilo...asi bol fakt "devilish".

American Horror Story - Freak Show (2014) (série)

Vysoke hodnotenie celkom nechapem. Zeby nostalgia za starsimi, kvalitnejsimi seriami? AHS si drzi svoje typicke znaky, ako strasidelne intro, psychopaticke a sociopaticke postavy, 5 vrazd za epizodu a Jessica Lange aka teatralna hysterka v hlavnej role. Ale uz to vobec ale vobec nefunguje. S postavami sa neda stotoznit, vztahy pripominaju mexicku telenovelu. Velmi tomu chyba aspon naznak humoru. A ten koniec je uplne vycucany z kreativne vyprahnuteho prsta. Zaujimavy bol odkaz na Marlene D. alebo Davida Bowieho - dve ikony z uplne odlisnych dekad sa daju vtesnat do jedneho prostredia. Niekomu to moze trhat zily, ja to beriem ako tvorivy pristup. Akurat vsetko ostatne bolo velkym sklamanim... asi skusim ten 85 rokov stary Freaks.

Megan is Missing (2011)

Velmi silne, mrazive a neprijemne. Film, ktory mi dlho ostal v hlave a sposobil, ze si najblizsie dni si budem pustat len rozpravky na upokojenie. Vychovny efekt nepopieratelny ale neviem, ako by na tento film reagovalo publikum 13-rocnych skoro-zien, pre ktore je urcene jeho posolstvo (samozrejme aj pre rodicov), kedze mna vydesil a deprimoval ako uz davno nic. Bohuzial nie kazdy mlady clovek si je vedomy, ze stretnutia naslepo cez net nie su ziadna sranda, toboz ked ma pred ocami plno varovnych signalov. Vadila mi vsak ista nelogickost konania postav. Hlavna hrdinka sa nechala nabalachat ako mnoho inych dievcat pred nou, ale jej najlepsia kamoska bola taka tupucka a zaostala, az sa na to zle divalo. Nehovorim o tom, ze bola nesmela a nechodila na parties, skor o sposobe, akym sa chovala po Meganinom unose. Chodit osamote nahravat priblble videa na odlahle miesta - ano, povedat rodicom alebo policii, ze pravdepodobny unosca jej kamosky jej vola a vyhraza sa jej, to nie. Jednanie policie tiez nebolo zrovna hodne ceny Sherlocka Holmesa... Impakt a odkaz je ale taky silny, ze sa film oplati vidiet. Je to horsie ako horor, pretoze sa to niekde naozaj deje.

Wolf Creek 2 (2013)

To je vazne nemozne natocit kvalitny slasher bez toho, aby zabijak bol nadclovek so superschopnostami a jeho obete taki tupci? Ved to chce len trocha porozmyslat, mam ale pocit ze reziser tu, ako v mnohych inych pripadoch v zanri, siel tou najjednoduchsou cestou. Ked ma australsky vidlak na koni najde v noci uprostred rozlahlej puste presne pod tym krikom, kde sa skryvam, to uz ani nie je strasidelne ako absurdne. Co mal stopovacieho kona? A podobnych scen tam bolo vela... V priebehu filmu som cekovala, ci nejde o komediu. Jednu hviezdu davam za Skippyho.

Lake Mungo (2008)

Zacinam mat o australskych hororoch vysoku mienku. Podobne ako The Tunnel, aj Lake Mungo vo mne konstantne udrzoval napatie a tiesnivy pocit. Dokumentarny styl tento dojem vyzdvihoval. Okrem toho by som povedala, ze film sa vyhyba ducharskym klise, preto je v konecnom dosledku aj originalny.

Jessabelle (2014)

Slabucke, zo zaciatku mozno par mrazivejsich momentov (prehravanie starych kaziet), ale potom to napatie nejak klesne na uroven sledovania televiznych novin. Hlavna hrdinka posobi ako strasna hus, co si cely cas poriadne neuvedomuje, co sa deje, ale fakt je, ze vystrihy ma pekne. Scenar nedotiahnuty, u mna by trochu pomohol malinko odlisny zaver - keby hrdinka opat chodila.

Život Adèle (2013)

Velmi zapamatatelny film, love story a hlavne hrdinky. Ako bolo pisane o komiksovej predlohe Le bleu est une couleur chaude, ktorej pribeh je vyrazne tragickejsi, ide o oslavu lasky a vo filme skor o studiu evolucie osobnosti a vztahu. Stopaz filmu, explicitne sceny - ci uz eroticke, ktorych dlzka a forma je prekvapiva, detailne zabery srkania spagiet alebo nelichotive (rozumej usoplene) zabery placu, ktorych otvorenost sa moze niekomu nepacit, maju svoj vyznam. O tom je laska a vztah - sex nie je rozostreny zaber na par pod perinou na pozadi aromalampy a rozchod nie je jedna esteticka slzicka - a mne sa toto uprimne zobrazenie paci. Ale zas verim, ze keby sa to podujal natocit niekto menej zrucny, dopadlo by to katastrofalne, ved trojhodinovy film o lesbach s trochou sexu a vela emociami musi priemernemu divakovi zniet fakt zle.