• Krátkometrážní

Neuvěřitelný zmenšující se muž (1957)

Ohromující! Jeden z nejlepších sci-fi filmů, co znám. Dech beroucí jsou bitvy s kočkou a hlavně s pavoukem. Úzkost, které musí hlavní hrdina čelit, krásně dokresluje pochmurnou atmosféru padesátých let, kdy se lidstvo obávalo jaderného konfliktu. Moc se mi líbily obří rekvizity typu špendlík, sirka či nůžky. V roce 1981 natočil režisér Schumacher novou verzi "The incredible shrinking woman". P. S. opravdu nechápu, čemu se debilové v kině Aero neustále smáli

Četník a četnice (1982)

Naprosto dokonalá veselohra, kterou znám tak od pěti let a viděl jsem ji... bůh ví... určitě padesátkrát. Ale i dnes, když je mi čtyřicet, se na ni v televizi hrozně těším a jsem dojat, jak tento film miluji. Je to jako návrat do dětství. Tady začala moje láska k filmu a přes Hitchcocka či Bergmana se sem zase rád vracím. Třeba zběsilá jízda jeptišky je naprosto dokonalá a strčí do kapsy všechny ty Francouzské spojky a Bullety. Vezmu-li v potaz, že Funés byl po infarktu a během natáčení zemřel režisér, tak nezbývá než smeknout klobouček. P. S. Moc lituji, že nevznikl plánovaný sedmý díl.

V moci posedlosti (1993)

Naprosto vynikající! Zdejší hodnocení beru jako špatný pokus o vtip, tohle je prvotřídní thriller, který skýtá mnohá překvapení.

Právě začínáme (1946)

Nádherný film. Herecký koncert pánů Marvana a Plachty snad ani nepotřebuje komentář. Režisér Slavínský mohl ve třicátých letech platit za mistra kýče, ale i v tomto období u mě platí za nadprůměr. Od Protektorátu šla křivka jeho výkonnosti ještě nahoru, viz báječné snímky "To byl český muzikant", "Nebe a dudy", "Advokát chudých" a "Zlaté dno". Po konci Druhé světové pak natočil ještě dva klenoty - "Poslední mohykán" a "Právě začínáme". Škoda, že zemřel tak brzy, i když se nabízí otázka, jak by se v padesátých letech realizoval.

Nafukovací panna (2009)

Výborný námět, ze kterého se ale určitě dalo vytěžit více. Film naštěstí není úchylný, jak by so mohlo zdát. Svým způsobem mě zasáhl, ale jako by se bál jít více na dřeň emocí, škoda.

Moulin Rouge (1952)

Výborný životopisný snímek. Někde jsem četl, že byl úmyslně natočen "dvojrozměrně", tedy bez větší hloubky obrazu, aby více připomínal malířské dílo. Skvělému Ferrerovi sebral Oscara Gary Cooper ("V pravé poledne").

Zuřivý reportér (1987)

O něco slabší než "Lovec senzací". První povídka velmi zajímavá, ta o telegramu mi naopak přišla dost průměrná.

Florián (1961)

Moc hezké, líbily se mi všechny ty nápady - malované kulisy, občasné zvířecí zvuky místo dialogů, naklánění obrazu při cestě z hospody domů atd. Být z toho hodinová televizní pohádka, je to dokonalé. Zdejší hodnocení (53 %) jen ukazuje, že místní tupci a požírači popcornu nepoznají dobrý film, ani kdyby je nakopl do zadku. Jako bonus povedená jazzová hudba. Tento film chci vidět znovu.

Caravaggiův stín (2022)

Bohužel zklamání - ze všech filmů o malířích (či obrazech) se mi tento líbil asi nejméně. Je v něm víc m*dání než obrazů a celkově je to takové prázdné a podlézá to špatnému vkusu.

Lovec senzací (1987)

Výborný film, skládající se ze dvou povídek. První je ryze detektivní, ta druhá pak humorná ze života židů; první je zajímavá a druhá skvělá. Už se těším na "Zuřivého reportéra".