• Krátkometrážní

Drvoštěp (1922)

Výborný snímek, který by se neztratil ani ve světové konkurenci. Je zde vtip, láska i napětí.

Cesta ke štěstí (1951)

"Více traktoristů - rychleji socialismus do vesnic" Čekal jsem větší legraci, ale není to špatné, a mladá Švorcová nebyla špatná baba. Další skvělá role pro Deyla mladšího (viz "Racek má zpoždění" či "Anděl na horách"), celkově solidní práce. "Jen přijdeš, a už se pleteš! No jo, ženská!"

V každém pokoji žena (1974)

Velmi sympatický kaleidoskop osudů opuštěných žen a dívek. Pro někoho normalizační šeď, pro mě velmi lidský příběh, které dnes v kinematografii zoufale postrádáme. Další velmi nedoceněný snímek.

Anděl blažené smrti (1965)

Skvělý film s krásně odpoutanou kamerou Stanislava Miloty. Jaká škoda, že Milota natočil tak málo snímků, jeho výkon ve Spalovači mrtvol už dávno vešel do dějin naší kinematografie. Syrový dokumentární styl, málo známých herců (a zjevně i neherci, což filmu dodává na uvěřitelnosti, že sledujeme skutečný příběh), krásná varhanní hudba Zdeňka Lišky... opravdu nechápu, proč je tento film tak málo známý, zdejší hodnocení snad raději nekomentovat. To nejlepší z nové vlny a špionážních snímků v jednom balení. Příjemné překvapení a velká paráda!

Jsem děvče s čertem v těle (1933)

Povedená taškařice, které v mých očích vládnou Baarová a Hermanová, ženy, které skutečně mají čerta v těle. Škoda, že od režiséra Antona znám tak málo filmů, zatím se mi všechny líbily, hlavně "Tonka Šibenice" je skvělá.

Tenkrát o Vánocích (1958)

Na začátku se ozvou hromové varhany, následuje jízda kamery zabírající vojáky ležící ve sněhu a připravené k palbě. Válečný a vánoční film v jednom? Funguje to velmi dobře, celou dobu jsem čekal, že si nakonec Němci a naši padnou do náruče a oslaví spolu Štědrý večer. Ale může to tak vůbec dopadnout? Škoda, že třeba Česká televize tento snímek úplně ignoruje, a ze zapomnění ho vytahuje CS film. Naše kinematografie padesátých let byla na vysoké úrovni.

Bible (1966)

Nádherné obrazy a krásná hudba, ale přece jen je to trochu dlouhé, a děj je více méně jasný dopředu. Pokud jste však Starý zákon nečetli, je tohle ideální náhrada.

Poslední výstřel (1950)

Není to tak špatné, heslo "Nechceme Rotschildy" mě vyloženě potěšilo. Jeden z těch českých filmů, kde bych si nevzpomněl na jméno žádného zde vystupujícího herce, a to je co říct. K některých dialogům by se hodily titulky...

Život je krásný (1940)

Příjemná romance s perfektním duem Nový - Baarová. Oldřich Nový si zde v převleku vyzkouší další dvě postavy (věštec a dědeček s niněrou), potěší Václav Trégl v roli nervního pana domácího, svoji typickou roli si střihla Růžena Šlemrová. Pěkná je konverzace v baru, evokující legendárního "Kristiána".

Anita Ekbergová, dívka ve fontáně (2021)

Záslužný dokument, který nám přibližuje život jedné z nejkrásnějších žen všech dob. Dozvíme se o dvou jejích manželech, vidíme záběry z filmů, ke kterým se asi jinak nedostaneme (víte, že hrála i v upírském snímku?). Ve svých začátcích v Hollywoodu neuměla anglicky a hrála opravdu jen štěky. Trochu se divím, že nebyl zmíněn film "Vojna a mír", který určitě patří k těm nejslavnějším, kde se objevila. Zajímavé je, že "Sladký život" jí dle jejích slov zničil kariéru.