Tohle je válka! (2012)

Tohle že je válka? Někde mezi nenásilnou oddechovkou a ztrátou času. S přibývajícími minutami nabýva vrchu spíše to druhé. Navíc se výrazně nabízí opisování z Mr. a Mrs. Smith. Účast Toma Hardyho lze vysvětlit snad jen tím, že se potřeboval odreagovat po hutném Lawless. V jeho filmografii to bude zatím ojedinělé šlápnutí vedle. Chris Pine si říká o inzultaci takřka v každé scéně. 50%

Jako malé děti (2006)

Ano, byla to do jisté míry povedená sonda do života podobného životům řady z nás. V tom smyslu povedená, že vycházela z každodenního života běžných lidí a kdekdo si v tom příběhu našel kus sebe. A někdo v něm zase mohl objevit touhu po změně, které není schopen, ačkoli po ni touží. Ale postavy ani jejich osudy se mnou ani v nejmenším emocionálně nezacloumaly. Nefandil jsem jim, nesoucítil s nimi, jejich motivace mi unikala. Směr, kterým se děj ubíral, ani celkové vyznění mě neuspokojilo, minulo, zklamalo.

Mr. Brooks (2007)

Klasické thrillerové téma podané trochu jinou perspektivou, z jiného úhlu. Hlavním středobodem dění je samotný masový vrah, nikolik vyšetřovatel, jak tomu u žánrově příbuzných snímků bývá (Demi Moore ostatně nezaujala ničím). Skoro se až nabízí myšlenka na obraz masového vraha s lidksou tváří. Costnerovi zcela chladnokrevného zabijáka beztak neuvěříte. Zahrál ale velmi obstojně a ještě lépe mu sekundoval William Hurt. 75%

Země bez zákona (2012)

Brutální. Doslova i v celkovém dojmu. Spousta násilí, které ale není samoúčelné, v kombinaci s bezchybnými hereckými výkony. Jeden z nejlepších filmových zážitků roku. 90%

Expendables: Postradatelní 2 (2012)

První díl jsem raději vypudil z paměti, pokračování je kvalitativně výš. Přesto Postradatelní stále mnoho postrádají. V podstatě šlo jen o to vytvořit prostor, kde by se setkali akční legendy minulých let, zastříleli si a prohodili pár hlášek. To se povedlo a snad kromě Segala se objevili skutečně VŠICHNI. Přiznávám, že bylo fajn vidět všechny pohromadě a řada hlášek pobaví. Van Damme v záporné roli byl geniální tah. Na druhou stranu sešlost slavných bouchačů ještě nepovyšuje průměrný akčňák na filmový klenot. Yu Nan je naprosto nezajímavá a její role zbytečná. Couture a Crews byli navíc už v prvním díle. Neustálé odkazy na Arnieho nejslavnější repliky jsou už otřepané. E2 zkrátka nejsou T2, jsou zábavní v detailech, ale jako celek nevynikají. 60%

Avengers (2012)

Avengers kvalitou nijak výrazně nevynikají nad samostatnými filmy jednotlivých hrdinů. Vzájemné popichování členů tohoto superschopného dreamteamu je sice zábavné a pár akčních scén se také povedlo. Hlavní záporák je ale slabý, stopáž příliš dlouhá a zápletka nevýrazná. Když prostě jednou vidíte, na jakou úroveň se dostal Nolan s Batmanem, "obyčejný" komiks už vás nevytrhne.

Total Recall (2012)

Obraz postapokalyptického světa a následné honičky ve futuristických, přitom nijak sterilních městských kulisách byly výtečné. Postupně však svižný sled akčních scén střídá čím dál upocenější snaha o velkolepé finále, z něhož nezbyde téměř nic a závěr vyzní do ztracena. Z mého pohledu se film láme po vypuknutí invaze a od té doby to jde, navzdory přání tvůrců, do Zeměpádu. 65%

Nedotknutelní (2011)

Moc hezký film, ale velkou originalitou nevyniká. Příběh osudového setkání dvou postav ze zcela odlišných prostředí tu už byl mnohokrát. To ovšem výslednému dojmu neuškodí. Spíše zábavné než dojemné, a to díky bezprostřednosti a vitalitě Omara Sy, která je nakažlivá. 85%

Surfařka (2011)

Hodně americký film o síle vůle a překonávání překážek a podobně... Prostředí hawajských bungalovů, pláží a surfingu, kdy jsou všichni polonazí a od písku, mě příliš neoslovuje. Ale jako sportovní film podle osvědčeného mustru Soul Surfer celkem obstojí. 60%

Kovbojové a vetřelci (2011)

Podle názvu jsem ten film už předem zařadil do kategorie filmů typu Hadi v letadle - absurdní slátaniny. Kdyby se tam nemotaly mimozemské kreatury, mohl to být slušný western. 45%