Temný rytíř povstal (2012)

Sevřenost a hutnost Temného rytíře vystřídala epická rozmáchlost a pompéznost třetího dílu. Nolan natočil nefalšovaný hollywoodský akční spektákl, který v mnohých pasážích nemá s Batmanam nic společného. Aby se ovšem mohl vyrovnat Temnému rytíři (překonat ho asi ani nebylo možné), musel vytvořit trochu něco jiného. Možná také proto navazuje DKR zejména na první díl, čímž tvoří z celé dosavadní trilogie pevněji provázaný celek. Zmíněné blockbusterové pojetí přináší i řadu nešvarů, ovšem je otázka, zda nejsou takovémuto typu velkofilmu vlastní (jistá dávka amerického patriotismu, špetka patosu, teatrálnosti). Bane je povedený záporák, ale jeho působivost se v průběhu filmu vytrácí - s každým dalším projevem k masám slábne. Z řady vedlejších postav (jejichž počet není nijak přehnaný) nejvíce vyniká postava Gordon-Lewitta. Vlastní příběh je ve své šíři také na několika místech děravý, ale disponuje množstvím opravdu silných scén, které, podbarvené geniálním hudebním motivem, fungují působivě. Jejich závěrečný sled je výtečný (pro někoho však poplatný žánru). Nolan natočil velkofilm, za kterým je vidět obrovské množství práce a který si zaslouží to nejvyšší uznání. Celá trilogie se řadí k tomu nejlepšímu, co bylo kdy natočeno. Osobně bych si přál, aby Temný rytíř už znovu (počtvrté) nepovstal, ať už by ho oživil Nolan nebo někdo jiný. Takto Nolanův Batman postoupil do nejvyšší ligy moderní kinematografie. Střízlivých 5*

Hněv Titánů (2012)

Zdálo se, že Hněv Titánů bude lepší než jejich Souboj. Ano, zmizely vyloženě směšné scény, ale ve výsledku je to skoro totéž. Scénář je opět hloupý a efektních monster je jen pár.

Hodný, zlý a ošklivý (1966)

Proti gustu žádný dišputát, ale na této klasice nic dokonalého nevidím. Nejsem fanoušek westernů, ale v tom myslím problém nebyl. Hodný, zlý a ošklivý je zkrátka z velké části nudný a zbytečně natahovaný. Nepřináší dramatické zápletky (resp. přináší, ale nejsou natočeny napínavě). Nenabízí strhující herecké výkony (výjimkou je Eli Wallach, ten hraje výborně). Honba za pokladem jde přece natočit mnohem lépe. Oslovila mě skutečně jen skvělá hudba a (jak jsem již zmínil) výkon Eliho Wallacha.

Single Man (2009)

Single Man není jen o osamělém muži, Colinu Firthovi, ale o samotě člověka obecně. Všichni, kdo se ve filmu objevují, jsou nějak osamělí, nepochopení, vykořenění. Tento film má velkou sílu a rozhodně jen tak nevyšumí...

Kronika (2012)

Je to zábava sledovat, jak tři kamarádi experimentují s náhodně nabytými nadpřirozenými schopnostmi. A jen potvrdím, že triky jsou vážně perfektní. Závěr se mi už tolik nelíbil a dialogy taky občas váznou. Celkově za 65%.

Dokonalý smysl (2011)

Předpokladem kvalitního filmu je nápad (námět) a zpracování, přičemž hlavní kouzlo spočívá ve správné kombinaci obou. Je-li dosaženo pouze prvého, vznikají snímky s nevyužitým potenciálem. V opačném případě jsme svědky pouze působivé podívané bez obsahu. Perfect Sense tím správným způsobem kloubí oba aspekty - vynikajícím způsobem podává fascinující téma. Jde ve své podstatě o apokalyptický film, ovšem podaný nevšedně komorním způsobem. Přitom z ústřední myšlenky skutečně mrazí. Na pozadí celosvětové epidemie, během níž lidé postupně ztrácejí základní smysly, se odvíjí milostný příběh, jemuž právě tato katastrofa dodává intenzivní rozměr.

Neuvěřitelně hlasitě & nesmírně blízko (2011)

Překvapuje mě dosavadní nízké hodnocení... Tohle byl krásný film. Neobyčejný příběh o neobyčejném chlapci. Příběh o hledání. Vynikajícím způsobem vystavěný. Silný a smutný. Zkrátka nabídl vše, co má velký příběh nabídnout. 90%

Prometheus (2012)

Uplynulo 10 dní a já pořád nevím, jak Promethea zhodnotit. V hlavě si pořád promítám spíše ty nesmyslné scény, vykradené scény, zbytečné scény, také několik těch povedených, ale nedaří se mi z toho poskládat smysluplný, plynulý a originální celek. A myslím, že se to zcela nepovedlo ani Scottovi. Tohle měla být filmová pecka, nicméně převládají rozpaky. Přesto to chci vidět znovu. A také director's cut, pokračování a Vetřelce. Chtěl bych dát víc, ale zatím 60%.

Sněhurka a lovec (2012)

Zklamání. Přesto, že jsem se snažil nečekat mnoho, trailerem jsem se namlsal. Minimálně po výtvarné stránce mělo jít o výraznější počin. Kromě několika scén a pár hezky vymyšlených zviřátek se však ani vizuální hostina nekonala. Dějová linka komentář nezaslouží. Vyloženě mi vadilo přehrávání Charlize Theron, o patetické proslovy v podání dalších postav také nebyla nouze. Oživování klasických pohádek se zatím nedaří. Po Karkulce se i Sněhurka zařadí do slabého průměru. 50%

Smrt čeká všude (2008)

Jako válečný film velmi slušné, jako oscarový snímek nedostačující... 75%